Templommúzeumot építenek a Bihar megyei Hegyközszentmiklóson

A Hegyközszentmiklósi Református Egyházközségben elpusztult vagy pusztulófélben lévő keresztény templomok kövei számára építenek körkápolnát a domboldalon – áll a Maszol.ro portál cikkében. A tervekről Árus Csongor László, a település lelkipásztora beszélt. Elmondta, hogy tavaly novemberben fogalmazódott meg a gondolat, jó lenne építeni egy templommúzeumot, egy olyan emlékhelyet, amelyben keresztény templomok egy-egy kövét, tégláját helyeznék el, és rövid feliratokon olvasható lenne az illető templom vagy gyülekezet története.

Magyar Nemzet
Forrás: maszol.ro2021. 05. 06. 14:09
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felvetést jóváhagyta a helyi polgármester és a Királyhágómelléki Református Egyházkerület főjegyzője is. A helyét is megtalálták: a hegyközszentmiklósi egyházi működtetésű termálstrand mellett van egy hathektáros telek, amely felnyúlik a fürdő melletti domboldalra és megfelelő lenne a körkápolna számára. „Jelen pillanatban is folynak tárgyalások a Kanadában élő tulajdonosokkal, hogy mi ezt területet megvásárolnánk. Ott fent, a dombtetőre képzeltük el ezt a kápolnát, ahol egyszer volt magyar keresztény templomoknak lenne egy emlékhelye a kövek, téglák, cserepek kiállításával” – mondta a lelkipásztor. Árus Csongor László tudatta, a begyűjtött tárgyakat belső, külső falon, akár alagsorban vagy ha nagyobb darabokról lesz szó, akkor kint, a járda mellett is kiállíthatják egy-egy megfelelő leírás mellett. Minden kőről, minden emlékről, megtudhatjuk majd, hogy mikor épült a templom, ahonnan származik, kik használták, meddig, és jelen pillanatban mi a sorsa. „Ilyen gyűjtőhelyről nem tudunk sehol a világon” – hangsúlyozta a lelkész. A Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság vállalta a munkát, hogy rendszerezi a majdani felajánlásokat, illetve egységesen és pontosan, a történészi szakma előírásainak megfelelően és a közérthető tájékoztatás figyelembevételével megírja majd az emlékek rövid történetét. Jelképes a helyszínválasztás, hiszen a leendő körkápolnától alig pár kilométerre található Szentjobb, ahol több mint háromszáz éven át őrizték Szent István király jobbkézfej-ereklyéjét, de a kiválasztott dombtetőről szinte átlátni Hegyközszentimrére, ahol a legenda szerint Szent István király fia, Imre herceg egy vadászbalesetben életét veszítette. Emlékére a helyi református egyházközség nemrég felépítette a Szent Imre Millenniumi Emlékkápolnát. „Mi a magunk módján ezzel is szeretnénk hozzájárulni a turizmus fejlesztéséhez, legyen ez egy megállóhely, ahol egy kicsit a történelmi ismereteiket is bővítik az emberek” – mondja Árus Csongor László. Elismerte, hogy a leendő templommúzeum a szomorú elmúlásnak állít emléket, de kiemeli, hogy igyekeznek addig emléket állítani, amíg egyáltalán van minek. „Legyen akár egy fotó például arról, hogyan néz ki jelen pillanatban egy templomrom, ami lehet, hogy több száz éve használatlanul áll, de ki tudja, még meddig.

Tamáshida középkori temploma évszázadok óta használatlanul áll két magánház udvarán. Az egykori szentély maradványában sokáig istálló volt
Fotó: Borsi Balázs

Például most dőlt össze nemrégiben a Beszterce megyei Tacs régi református templomának a tornya. Dél-Erdélyben rengeteg üres templom és sok templomrom van, de még Magyarországon is vannak települések, amelyek megszűntek ugyan, de templomaik érdekes módon ilyen-olyan formában mindmáig állnak” – magyarázza a lelkész. Szerinte jó lenne körbejárni azt, miért történhetett az meg, hogy egyes templomok évszázadokon keresztül állnak és mindig van élő gyülekezet, amely fenntartja, és némelyek, amelyek hajdan hatalmas, virágzó közösségek templomai voltak, ma már csak romok. Tamáshida középkori temploma évszázadok óta használatlanul áll két magánház udvarán. Az egykori szentély maradványában sokáig istálló volt. A projektnek elkészült a honlapja is, amely a Korkapolna.eu címen érhető el, de a közösségi médiában is létrehozták az oldalukat, ahol minden további szükséges információ megtalálható, és immár várják a tárgyi felajánlásokat is. Ezeket akár személyesen el lehet vinni Hegyközszentmiklósra a lelkészi hivatalba, de postai úton is el lehet juttatni az „emlékdarabkát” és vele egy kis leírást. Már érkeztek felajánlások határon innenről és túlról, sőt már az első tégla is megérkezett hozzájuk, méghozzá a dél-bihari Tamáshida középkori templomromjából. „Megkerestünk minden felekezetet, ne legyen az, hogy ez csak egy református emlékhely lesz. Sajnos a többi felekezeteknél is előfordult, hogy romba dőltek templomok, és ha már a világ minden tájáról érkeznek ide emberek, mindenki számára legyen ez egy olyan hely, amit magáénak érezhet” – mondta Hegyközszentmiklós református lelkipásztora.

A Maszol.ro cikke itt olvasható.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.