Az Anyanyelvápolók Szövetsége honlapján olvashatjuk, hogy soraikba tömörítik mindazokat, akik felelősséget éreznek anyanyelvünk jelen állapotáért, helyes és kulturált használatáért, jogának és közéleti szerepének képviseletéért. A szövetség a magyar nyelvművelés legszebb történelmi hagyományait folytatja, hiszen az a felvilágosodás kora óta a magyar szellemi-kulturális örökség meghatározó eleme. Együttműködik azokkal a hazai és külföldi intézményekkel, szervezetekkel és közösségekkel, amelyek tevékenységéhez az anyanyelvi és az igényes magatartáskultúra terjesztése kapcsolódhat. Nem véletlen tehát, hogy idén kárpátaljai településeket választottak a központi rendezvények helyszínéül, többek között Beregszászt, Munkácsot és Nagydobronyt.
A magyar nyelv hetének kárpátaljai megrendezése
Az idei rendezvénysorozat mottója a kárpátaljai Vári-Fábián László Kossuth-díjas költő verssora: „Csak őrizz meg bennünket, édes, / édes anyanyelv!” (Illyés Gyula fejfája előtt). A program lebonyolítását társszervezőként a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség és az Anyanyelvápolók Kárpátaljai Szervezete vállalta. Szerdán Nagydobronyban, a Református Líceumban tartották a nyitóünnepséget, ahol beszédet mondott Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke, az 58. magyar nyelv hetének fővédnöke.
Az anyanyelv hetének kárpátaljai megrendezése ösztönző erőként hat, hitet és ihletet ad a helyi magyarságnak
– hangsúlyozta Orosz Ildikó. Juhász Judit, az Anyanyelvápolók Szövetségének elnöke betegsége miatt levélben köszöntötte az ünneplő közösséget, ebből idézünk néhány sort: „
Összekapaszkodva őrzői, védelmezői, formálói lehetünk – és vagyunk is – a magyar nyelvnek. Ezt itt, Kárpátalján igazán nem kell bizonygatnunk, csak tisztelettel fejet hajtanunk azok előtt, akiknek egy háború sújtotta ország kisebbségeként naponta meg kell küzdeniük szülőföldjükért, magyarságukért, a megmaradásért... A tisztelet hozott Kárpátaljára bennünket. Az Anyanyelvápolók Szövetsége elnökségének határozott szándéka volt, hogy idén tavasszal – az anyaországi, felvidéki és délvidéki rendezvények után – Kárpátalját vonjuk fénybe... De bizonyosan helyesen döntöttünk, amikor Vári-Fábián László megrendítő versének befejező sorait szántuk az idei magyar nyelv hetének jelmondatául:„Csak őrizz meg bennünket, édes, édes anyanyelv!
E szellemben szólnak majd az Anyanyelvápolók Szövetsége előadói, Pomozi Péter, Pusztay János és Török Annamária a kárpátaljai fiatalokhoz és az érdeklődő közönséghez.”
Az ünnepi köszöntőket, a nagydobronyi oktatási intézmények és a helyi művészeti iskola diákjainak zenés-irodalmi műsorát követően a jelenlévők a Személyiségünk megjelenése a beszédünkben, valamint A kárpátaljai magyar nyelvhasználat sajátosságai című előadásokat hallgatták meg.
Hagyományaik szerint Pécstől Széphalomig, Újvidéktől Kassáig, Miskolctól Mohácsig is sok-sok település közössége készül anyanyelvünk értékeinek felmutatására.
A hét záróünnepségének helyszíne a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum dísztermében lesz május 3-án.
A rendezvény díszvendége Vári Fábián László költő, az MMA Irodalmi Tagozatának vezetője, előadást tart Pomozi Péter nyelvész, egyetemi docens, színpadra lép Kubik Anna Kossuth-díjas színművész, az MMA tagja, Erdős Róbert operaénekes és Hegedűs Szabolcs zongoraművész. Az ünnepi eseményen adják át az Anyanyelvünkért Emlékérmet is.