A háború sem állhat az irodalom útjába

Van abban valami kegyetlenül drámai, ahogy Dupka György kárpátaljai történész, Gulag-kutató, az Együtt című folyóiratot lapigazgatója a kéthavonta megjelenő kiadványt közösségi oldalán ajánlja: „2024.március 11. Az orosz–ukrán háború 748. napján az ungvári nyomdába adtuk és a KMMI (Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet) honlapjára is feltöltöttük az Együtt 2024.1.számát a Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közössége kiadásában.”

2024. 03. 16. 14:00
Együtt
Az Együtt című kárpátaljai folyóirat idei első lapszámát Réti János munkáival illusztrálták. Forrás: Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet Forrás: Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lap beharangozójában egy mondatban ott van minden, ami most az ukrajnai magyarságot jellemzi, a kapaszkodást, a kétlakiságot, a megmaradás kétségeit: „Készült a szerkesztőbizottság közreműködésével, az otthon maradottak és a távollévők összehangolt csapatmunkájában”. 

Együtt
Az Együtt című kárpátaljai folyóirat idei első lapszámát Réti János munkáival illusztrálták (Forrás: Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet)

A kiadvány Sz. Kárpáthy Kata Esti séta című verse után egy szomorú hírt közöl. 

Meghalt Fodor Géza, a kárpátaljai magyar irodalom kiemelkedő alakja. A hányattatott sorsú költő a Magyar Írószövetség és a Magyar Írószövetség Kárpátaljai Írócsoportjának tagja volt. Részt vett a Hatodik Síp időszaki kiadvány szerkesztésében, az Együtt című irodalmi, művészeti, kulturális folyóirat szerkesztőbizottságának tagja is volt.

A 10-11. oldalon közli a folyóirat Finta Éva Sárospatakon élő beregszászi származású József Attila-díjas költő Margit a rózsa és Régi pajtásom távozása című versét. 
A következő oldalakon Dalmay Árpád, a Beregszászért Alapítvány kuratóriuma elnökének avatóbeszédét olvashatjuk, amely január 17-én hangzott el a Beregszászi Bethlen Gábor Líceumnál, amelynek falán az alapítvány segítségével emléktáblát helyeztek el a Tiszapéterfalván született Kiss Ferenc kritikus, irodalomtörténész, tanár emlékére. 
A 16. oldalon a Kossuth-díjas író, költő, Vári Fábián László Világtalan csillag című versét olvashatjuk el, majd Lator László Kossuth-díjas költő, műfordító, esszéista Határ című verse következik. 

Ugyancsak Vári Fábián Lászlótól, a kiadvány szerkesztőbizottságának elnökétől olvashatunk laudációt a 21. oldalon, amelyben az Együtt nívódíjasai, Ortutay Péter és Sz. Kárpáthy Kata életútját méltatja.

A lap 24. oldalán Elbeszéléseim margójára címmel olvashatjuk Ortutay Péter jegyzetét arról, mi vezette az irodalom útjára. 
Az írást Kész Barnabás A hagyományos magyar viselet Ugocsában című néprajzi tanulmánya követi. 
Kovács Sándor honismereti tanulmánya Hányatott sorsú magyar emlékek a Borzsa mentén címmel jelent meg, amelyet Dupka György: „Én Istenem, a keresztet vállainkról vedd le!” Tragikus sorsú kárpátaljai Gulag-elítéltek, mártírok panteonja (adattára), 1944–1970 című tanulmányának XII. része követ.

Az Együtt című kiadványt ezúttal is a Kárpátaljai kultúrkrónika zárja. 

A folyóirat legújabb száma teljes terjedelmében a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet honlapján található meg. 

Borítókép: Az Együtt című folyóirat 2024-es első számának borítója (Forrás: Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet)    

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.