A százoldalas kiadvány idei negyedik lapszámában Marcsák Gergely kárpátaljai költő, majd Finta Éva József Attila-díjas kárpátaljai származású magyar író, költő, irodalomtörténész, tanár két-két versét olvashatjuk. Horváth László Imre Rosseb című regénye folytatódik a 8. oldalon, ezúttal a negyedik és ötödik fejezettel.
Sz. Kárpáthy Kata Ideút és Ritmusok című verseit a lapban Megyeri Edit Tünde: Valami régi, valami új című novellája követi, amelynek már első két sora is a kárpátaljai magyarság múltját, jövőjét festi le:
Szembenézett a nehéz diófaszekrénnyel, a szobában sárgás félhomály uralkodott. „Ide sosem süt be a nap” – mondogatta a nagyanyja.
Shrek Tímea már említett Áramszünet című naplójegyzete az ukrajnai lét olyan mozzanatait örökíti meg az utókornak, amelyeket már a határ inneni oldalán lévő Beregsurányban is nehéz jelenkorként elfogadni:
Én a piacon gyertyákat vettem, már aznap duplájára nőtt az áruk. Az eladók gyorsan akartak nagy pénzt keresni, kihasználták az emberek elesettségét. Körbejártam a várost akkumulátoros elemlámpákat keresve, be is szereztem néhányat. A gyertyák gyorsan elégnek, a lámpák viszont két áramszünet között legalább részben újratölthetők.
Gerzsenyi Gabriella Amikor kicsi voltam című novellája finom nosztalgiával átitatott írás, egy beregszászi gyermekkor felelevenítése, s összevetése a jelen helyzettel.
Az Együtt 52. oldalán folytatódik a beregszászi szobrász, keramikus, érmész, festő, grafikus, belsőépítész, közíró és tanár, Horváth Anna életművének bemutatása. Szabó Eszter Ida „…élni radírozás nélkül” című sorozatában megismerhetjük a téglagyári munkásból lett nemzetközi hírű képzőművész életútját, akiről kevesen tudják, hogy még a párizsi Louvre-ban is őrzik néhány medálját.
A kiadvány Kovács Sándor Egy falu a trianoni béklyóban című honismereti tanulmányával folytatódik a kisebbségi sorsról.
A folyóirat 83. oldalán Dupka György „Én Istenem, a keresztet vállainkról vedd le!” Tragikus sorsú kárpátaljai Gulag-elítéltek, mártírok panteonja (adattár 1944–1970) című sorozatának X. részét közlik.
Az Együtt idei 4. száma a Kárpátaljai Kultúrkrónika júliusi, augusztusi eseményeinek gyűjteményével zárul.
A kiadvány teljes lapszáma letölthető a Kárpátaljai Magyar Művelődés Intézet honlapjáról.
A kiadványról
Az Együtt az 1965–1967 között Ungváron megjelent szamizdat jogutódja, amely 2002-ben indult újra. Felelős kiadója és lapigazgatója Dupka György kárpátaljai magyar író, újságíró, szerkesztő, kisebbségi és kultúrpolitikus, civilszervezeti vezető, történész és lágerkutató. A lap szerkesztőbizottságának elnöke Vári Fábián László Kossuth- és József Attila-díjas kárpátaljai magyar költő, kritikus. A lap kéthavonta jelenik meg a Bethlen Gábor Alap, a Magyar Művészeti Akadémia, a Nemzeti Kulturális Alap, valamint a Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közössége és a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet támogatásával.