– A vácrátóti Ökológiai Kutatóközpont vezetésével alakult meg az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium Invázióbiológiai Divíziója. Inváziós, azaz idegenhonos növények és állatok térhódítását kutatják. A kutatóhely része a Nemzeti Botanikus Kert, ami döntően egzotikus növényeket mutat be. Garantálható, hogy a Nemzeti Botanikus Kertből nem terjed tovább valamilyen növény – hasonlóan a Kiskunságot hódító kaktuszokhoz, amelyek kiskertekből kerültek ki?
– Hazánk leggazdagabb, nemzetközileg is jegyzett botanikus kertje a vácrátóti, ami 13 ezer növényfajt és változatot mutat be. Országos jelentőségű természetvédelmi terület és génbank, a kutatás és az oktatás kimeríthetetlen tárháza a kert, egy élő múzeum. A messzi tájakról származó növények bemutatása nem ütközik azzal a vállalt misszióval, hogy kutassuk az idegenhonos növények és állatokat. A Terror Háza állandó kiállításai sem fenyegetnek azzal, hogy a XX. századi diktatúrák eszméi visszatérnek. Amúgy a mi kaktuszaink üvegházi gondozást igényelnek, nem valószínű, hogy a község fő utcáján keresztül kijutnak és elszaporodnak.
– Mi is a biológiai invázió?
– Olyan idegenhonos fajok megtelepedése, amelyek valamilyen emberi közreműködés révén jutottak el egy adott területre, és képesek tömegesen, az ökológiai egyensúlyt felborítva elterjedni. Itt a hangsúly nem feltétlenül az idegen fajokon van, hanem a terjedés drasztikus ökológiai hatásán. Egy őshonos faj is tud inváziósan viselkedni, mint például a vaddisznó vagy a hód. Tág értelemben az emberi közreműködés sem alapfeltétel. Az inváziónak köszönhetően népesült be a Föld, amikor vízi élőlényekből fokozatosan szárazföldi lények lettek. A környezet folyton változik, és ennek hatására az addig háttérbe szorított fajok dominánssá válnak, mások visszaszorulnak.
– Ha mindig is létezett ez a folyamat, miért baj ez?
– Ma az ember jelentős környezet átalakító tevékenységet folytat. Az erdőkből legelők, szántóföldek, utak és városok lettek, az egykor vizes élőhelyen állattartás és növénytermesztés folyik. Közben még a klíma is megváltozott, és a fokozódó globális kereskedelemnek és turizmusnak köszönhetően felgyorsult az idegen fajok behurcolása. Hazánkban az elmúlt évszázadban több mint száz új faj jelent meg – jelenleg évenként átlagosan tíz-tíz növény- és állatfaj kerül ki a szabadba. Ez a folyamat drasztikus ökológia hatást gyakorol a hazai ökoszisztémákra: az inváziós fajok megeszik vagy kiszorítják élőhelyükről az őshonos fajokat, vagy veszélyes kórokozókat terjesztenek. Ennek következményei bennünket is érintenek, például azzal, hogy a mező- vagy erdőgazdálkodást fenyegető kártevők jelennek meg.
Az összetett hatások súlyát jelzi, hogy az Európai Unió évente több mint 12 milliárd eurót költ az inváziós fajok elleni védekezésre, valamint az általuk okozott károk csökkentésére. Ez az összeg és az inváziós fajok száma évről évre nő.
– Megállítható ez a folyamat?
– Nem, csak késleltethető. A korai detektálással és a megfelelő felkészültséggel az okozott károk mérsékelhetők. Az ökológusok szerepe abban van, hogy előre jelzik az újonnan megjelenő inváziós fajokat és azok várható környezeti, gazdasági és társadalmi hatásait. A gyakorlati védekezéssel kapcsolatban is tudunk tanácsot adni, például meg tudjuk mondani, hogy mely erdőkezelési gyakorlat kedvez legkevésbé az inváziós fajoknak, vagy javaslatokat tudunk tenni a nem őshonos fajokat célzó szúnyogirtással kapcsolatban.
– Mondhatjuk azt, hogy a klímaváltozás felértékelte az ökológiai kutatások jelentőségét?
– Húsz-harminc éve az ökológia inkább elméleti tudomány volt, de mára sokkal erősebbek a gyakorlati vonzatai. Új technológiákat, DNS-módszereket használunk, rengeteg adatot dolgozunk fel szofisztikált statisztikai és bioinformatikai eljárással, hódít a mesterséges intelligencia és közösségi tudomány. A környezeti kihívások korában fontos feladatunk a gyakorlati megoldások kidolgozása is. Az erdőgazdálkodás és szúnyoggyérítés területei mellett konkrét megoldásokkal állunk elő a fenntartható városfejlesztés, tájhasználat és tájrestauráció kapcsán is, vagy az ökológiai alapú mezőgazdálkodás számára. Valójában egyre több közéleti problémára tudunk reflektálni, ami egyre növekvő felelősséget jelent.