28 évet élt fogságban a Fülöp-szigeteki majomevő sas, Pagasa

Az óriási ragadozómadár a „kritikusan veszélyeztetett” kategóriában szerepel a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján.

Forrás: MTI2021. 01. 08. 15:12
Philippine Eagle "Mindanao" is seen inside the Philippine Eagle Foundation center in Davao city
A Fülöp-szigeteki majomevő sas a fokozottan veszélyeztetett állatfajok közé tartozik Fotó: REUTERS Forrás: Reuters
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elpusztult 28 évesen az első fogságban született majomevő sas a Fülöp-szigeteken – jelentette be pénteken a kihalás fenyegette faj megmentésével foglalkozó szervezet.

A Pagasa (Remény) nevű madár 1992. január 15-én kelt ki a tojásból a Philippine Eagle Foundation fajmegmentési programja keretében.

A majomevő sas (Pithecophaga jefferyi) egy óriási ragadozómadár, amely a Fülöp-szigetek négy szigetén fordul elő. Az ország nemzeti madarának számító állat a „kritikusan veszélyeztetett” kategóriában szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján.

A vadon fészkelő párok számát 400 körülire becsülik, több mint 30 egyed az alapítvány gondozásában él a Fülöp-szigetek déli részén fekvő Davao városban.

Pagasa szerdán múlt ki olyan fertőzések következményeként, amelyek rendszerint végzetesek a ragadozók számára. A madarat egy hétig tartó orvosi kezeléssel sem sikerült életben tartani – közölte az alapítvány.

A Fülöp-szigeteki majomevő sas a fokozottan veszélyeztetett állatfajok közé tartozik (a kép illusztráció)
Fotó: Reuters

Pagasa 14 évig tartó kutatás eredményeként, mesterséges megtermékenyítéssel jött világra. A madár egyetlen utódja, Mabuhay ugyancsak művi megtermékenyítés segítségével született 2013-ban.

„Pagasa a reménysugarat jelentette a fülöp-szigetekiek számára, és állandó biztatást adott mindazoknak, akik nemzeti madarunk kihalástól való megmentésén fáradoznak”

– közölte az alapítvány.

A majomevő sas egyméteresre is megnőhet, szárnyfesztávolsága elérheti a két métert is, így a legnagyobb ragadozó madarak közé tartozik.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.