Az utolsó dinoszauruszok 110 millió éves lábnyomait fedezték fel

A nyomokra a kenti Folkstone tengerparti szegélyén bukkantak rá, amikor egy vihar után új kövületek kerültek napvilágra.

Forrás: MTI2021. 06. 18. 22:06
People drive through the Jurassic Quest Experience outside The Rose Bowl Stadium during the outbreak of the coronavirus disease (COVID-19), in Pasadena
A pasadenai Jurassic-parkban 2021. január 15-én készült kép illusztráció Fotó: REUTERS Forrás: Reuters
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mai Brit-szigetek földjét taposó utolsó dinoszauruszok 110 millió éves lábnyomait fedezték fel a doveri fehér sziklák közelében – írta a The Telegraph online kiadása.

A nyomokra a kenti Folkstone tengerparti szegélyén bukkantak rá, amikor egy vihar után új kövületek kerültek napvilágra. A nyomokat vélhetően ankylosarusok, robosztus, páncélos, élő tank külsejű hüllők, theropodák, háromujjú húsevők, valamint ornithopodák, vagyis növényevő, madárcsípőjű dinoszauruszok hagyták maguk után.

„Először találtunk a folkstone-i formáció nevű kőzetben dinoszaurusz-lábnyomot, ami azért is rendkívüli, mert ezek lehettek az utolsók az ország területén, mielőtt a dinoszauruszok kihaltak volna”

– mondta David Martill, a Porthsmouthi Egyetem paleobiolgósua.

A maradványokat Philip Hadland, hastingsi Múzeum és Művészeti Galéria kurátora fedezte fel.

„Még 2011-ben vettem észre szokatlan nyomatokat. Úgy tűnt, ismétlődnek és csak arra tudtam gondolni, hatalmas lábnyomok lehetnek. Annak alapján, amit a geológusok vélnek az itteni sziklákról, valószínűtlennek látszott, de mikor további lábnyomokat kerestem, az apály segítségével még jobbakat találtam”

– magyarázta Hadland.

A pasadenai Jurassic-parkban 2021. január 15-én készült kép illusztráció
Fotó: Reuters

A tudományos világot a Portsmouthi Egyetem szakembereivel végzett kutatások győzték meg, bebizonyosodott, valóban dinólábnyomok kerültek elő. Többségük elszigetelt lábnyom, van azonban olyan hely, ahol hat összefüggő, útvonalat mutató nyom látható.

A nyomvonal lábnyomai akkorák, mint egy elefánté, és valószínűleg egy ornithopodichnus hagyta őket maga után. Ugyanebből az időszakból Kínában került elő hasonló.

A legnagyobb lábnyom 80 centméter széles és 65 centiméter hosszú, egy iguanodonszerű ősgyíké lehetett, mely szintén növényevő volt, akár 10 méteresre is megnőtt, két vagy négy lábon járt.

A tanulmány a Proceedings Of The Geologists' Association szaklap friss számában jelent meg, a lábnyomok közül néhány jelenleg a Folkestone Múzeumban látható.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.