A kutatók hat, 18 és 40 év közötti egészséges várandós nő méhlepényét vizsgálták meg azok beleegyezésével. A nők méhlepényében mikroműanyagot találtak: 12 féle mikroműanyag-töredéket, köztük polipropilént, amelyet egyebek közt műanyag húzózárak gyártására használnak – írja a kemma.hu.
A kép illusztráció. Fotó: Pexels
„A műanyag jelenléte az emberi szervezetben megzavarja az immunrendszert, amely sajátként ismer el nem szerves anyagot is. A kismamákat megdöbbentette a vizsgálat eredménye”
– írta Antonio Ragusa, a tanulmány szerzője, a római kórház nőgyógyászati osztályának vezetője.
Egyelőre nem tudni, mekkora veszélyt jelent a gyermekek egészségére az, hogy már születésükkor találkoznak mikroműanyaggal. Szakértők szerint a parányi műanyagdarabkák a tüdőn vagy az emésztőrendszeren keresztül kerülnek az emberi szervezetbe.
A kutatás eredményét az Environment International című tudományos szakfolyóiratban publikálták.
Korábbi cikkünkben szintén egy hasonlóan döbbenetes vizsgálati eredményről számoltunk be. Mikroműanyagot találtak a Mount Everest halálzónájában. A szakértők 2019 tavaszán vettek hó- és vízmintákat a világ legmagasabb, ember által alig érintett részén.
Korábban beszámoltunk arról, hogy az üveg- és a műanyag palackok, valamint a fémdobozok szemétbe dobása óriási környezetterhelés és erőforrás-pazarlás, ezért a kormány parlamentnek benyújtott törvényjavaslata alapján annak elfogadása esetén várhatóan 2023. július 1-jétől kötelező lesz az italospalackok visszaváltása Magyarországon.
A járvány miatti környezetszennyezésről írtunk korábbi cikkünkben: Maszkok árasztották el az óceánokat. A világjárvány alatt havonta mintegy 200 milliárd darab egészségügyi védőeszközt használnak fel, melynek egy része az óceánokba kerül.