Pekár István kezében a gyeplő

Salánki Miklós
2001. 05. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A belviszálytól terhes, de sikeres magyar fogathajtásban hoszszú, többek által vitatott választási csata végén Pekár István, a Duna TV elnöke vehette kezébe a gyeplőt, a szakág irányítását. A 46 éves agrármérnök nincs könnyű helyzetben, ha a széthúzó fogatokat egy irányba akarja terelni.Hogyan került a tévé elnöke a fogatra?– A gyökerek a Nógrád megyei Herencsénybe nyúlnak, ott nőttem fel. Szüleim mezőgazdasággal foglalkoztak, így szerettem meg a földet és az állatokat. Az agráregyetemet Gödöllőn végeztem, s később újságíróként figyelemmel kísértem a magyar lovas- sport eredményeit, versenyekre is eljártam. Így ismertkedtem meg a legsikeresebb szakággal, a fogathajtással, és olyan kiváló szakemberekkel, mint például Várady Jenő és Váczi Ernő, akik eredményes szövetségi kapitányok voltak. Az elmúlt időszakban a szekértáborok között olyan ellentétek alakultak ki, hogy a fogathajtást féltők úgy gondolták, jobb lenne, ha kívülről jött vezető irányítana. Így kerültem én a fogathajtók élére...– Elődje, Kocsi János ugyan nem tudott egységet teremteni, ennek ellenére a sportág eredményes volt, a kettesfogat-hajtók az elmúlt két világbajnokságon három aranyérmet nyertek.– Ugyan nem az én feladatom Kocsi János munkáját megítélni, de a hajtókkal és fogattulajdonosokkal beszélgetve kiderült: elődöm ugyan sokat tett a sport-ágért, de sok ellenséget is szerzett, és olyan részfeladatokkal is foglalkozott, amelyekkel elnökként nem kellett volna. Ebből okulva úgy gondolom, hogy a döntést és a végrehajtást szét kell választani. Az elnökségnek világos programot kell kidolgoznia a menedzseléstől kezdve az anyagi feltételek biztosításáig, majd a végrehajtást öt-hat felkért szakemberre kell bízni.– Tudomásom szerint megválasztásakor pénzt nem ígért.– A Duna tévének arra nincs lehetősége, hogy egy sportágat anyagilag támogasson. Az viszont segítséget jelenthet, hogy az idén hat fogathajtó versenyről tudósítunk, így a rendezők reklámbevételei nőhetnek.– Erre szükség is lenne, mert a költségesebb négyesfogat-hajtás-ban pénzügyi okok miatt a hazai mezőny csökkent, s ez az eredményekben is megmutatkozott.– A bajnoki nyitányon hét négyes fogat indult Fábiánsebestyénben, és sajnos ennél több fogat nincs is hazánkban. Az állami gazdaságok és a termelőszövetkezetek megszűnésével a költséges négyes-fogat-hajtás elvesztette bázisait, a magánlótartók közül pedig még kevesen engedhetik meg, hogy nemzetközi szintű fogatot tartsanak fent. A cél az, hogy a területi versenyeken feltűnő tehetségeket szakmailag és anyagilag is segítsük ahhoz, hogy elérhessék a nemzetközi szintet. Ha sikerül az erőket összefognom, akkor a sportág legeredményesebb szakága az új évez-redben is sikeres lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.