Allergia

Malonyai Péter
2001. 11. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jaap Stam után Josep Guardiolát is tiltott szer használatán érték az olasz futballbajnokságban, a Lazio holland, illetve a Brescia spanyol légiósa már sokadik a lebukottak sorában, labdarúgásban éppen úgy, mint a sportban – általában. Esetük nem szenzáció, egyetlenegy hír az adott nap hozadékából. Tettüket nem kíséri fölháborodás, aki egyáltalán hajlandó foglalkozni vele, vérmérsékletétől függően elintézi egy kézlegyintéssel, esetleg megjegyzi, hogy igen, a dopping…
Annak idején, a római olimpiát követően heteken át cikkeztek egy dán kerékpárosról – emlékeim szerint Jansennek hívták –, aki az országúti verseny alatt lefordult a gépéről, és meghalt. Túlgyógyszerezte magát… Általános volt a felháborodás, minden elképzelést fölülmúló keménységgel söpörték le az asztalról a dánok óvatos érvelését a nagy melegről s a hőgutáról.
Napjainkra tiszavirág-életű érdekesség csupán egy-egy doppingeset, a sporthoz legalább annyira hozzátartozik a gyógyszerezés, mint az igazi húsleveshez a házilag gyúrt finommetélt.
Együtt élünk a doppinggal.
Éppen úgy korunk betegsége, mint az allergia. Nincs igazi ellenszere. Mert ugyebár, ha a parlagfűre, a poratkára, a krómra, a klórra, s még ki tudja mire érzékeny ember orvoshoz fordul, kaphat ilyen, olyan vagy amolyan szert, hogy enyhüljenek a kínjai, ám a recept mellé rendre megkapja, hogy ,,Nincs mit tenni, ezzel együtt kell élnie…”
Mint a sportnak a tiltott szerekkel.
Ami persze nem jelenti azt, hogy ne kellene küzdeni ellenük. Muszáj fölvennni a harcot, ám – ez meggyőződésem – a csata kimenetele egyesélyes, a küzdelmet elsősorban morális megfontolások (,,Nem szabad, nem illik…”) sugallják, mint a siker legparányibb reménye.
Ugyanakkor a tiltott szerek világában másfajta erkölcsiség uralkodik, mint egyéb törvénysértéseknél. Az még csak hagyján, hogy a lebukottat inkább sajnálat, esetleg némi lenézés (,,Milyen ügyetlen volt…!”) övezi a társai körében, elítélés sohasem. Érdekesebb, hogy nem emlékszem olyan pozitív mintát produkált sportolóra, aki föltette volna a kezét: ,,Emberek! Beismerem, hogy tiltott szerrel éltem.”
Az őszinteség itt persze nem mentő körülmény, nincs hatással a büntetés mértékére, legföljebb az emberi tartásra lehet bizonyosság, mégis föltűnő, milyen változatos a magyarázkodások sora. Igen széles skálán mozognak az indokok arról, miért mutathatott ki az érdekelteknél doppingot a labor – a ,,Belecsempészték az ételembe…” kezdetű mesétől, egészen addig, hogy ,,Kicserélték a mintát…”, vagy ,,Nem is tudom, mi történhetett…!”, ezer és ezerféle fölháborodott jajkiáltást rögzíthettek a dokumentumok. A lényeg: mindenki bűnös, csak a lebukott ártatlan.
Kialakult forgatókönyvük van már az eseteknek, s az is hagyomány, hogy hiába a legszigorúbb büntetés, mindig volt és lesz, aki a doppingra esküszik.
Mi pedig kénytelenek vagyunk együtt élni vele.
Akár allergiásak vagyunk rá, akár nem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.