Korea játék nélkül is főszereplő

A 17. labdarúgó-világbajnokság harmadik napjára három mérkőzés jutott. A G csoportban Horvátország Mexikóval találkozott, kifejezetten unalmas mérkőzésen nyert 1-0-ra a közép-amerikai csapat. A csoport másik mérkőzésén az olaszoknak nem jelentett gondot Ecuador legyőzése (2-0). A torna eddigi legizgalmasabb öszszecsapásán a négyszeres világbajnok Brazília Törökország ellen lépett pályára a C csoportban. Az esélyesebb brazilok 2-1-es győzelméhez a dél-koreai játékvezetőre is szükség volt: a befejezés előtt három perccel jogtalan büntetőt ítélt a törökök ellen.

Róth Ferenc
2002. 06. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Többször volt már példa a sporttörténelemben arra, hogy egy-egy viharos esemény után a vetélytárs országok megszüntették egymással a diplomáciai kapcsolatot. Nem tudni, hogy így lesz-e Törökország és Brazília között, abban azonban biztosak lehetünk – maradva a diplomáciai nyelvezetnél –, hogy egy ideig egészen biztosan hűvös és kimért lesz a viszony a két ország között. Mindezért nem elsősorban a két csapat színeiben pályára lépett futballisták okolhatók, sokkal inkább egy dél-koreai úr, aki játékvezetőként egyetlen ítéletével feszültséget teremtett.
Aki látta a Brazília–Törökország mérkőzést, láthatta azt is, hogy Kim Jung Dzso világbajnoki pontot vett el az európai csapattól. A 87. percben, 1-1-es állásnál a kitörni készülő brazil cserejátékost, Luizaót Alpay mintegy húsz méterre a kaputól lerántotta. A lendület, no meg a finesz persze bevitte a brazilt a büntetőterületre. A szabálytalanság tehát a vonalon kívül történt, ám a bíró 11-est ítélt, amin még a dél-amerikaiak is elcsodálkoztak. A törökök tiltakoztak az ítélet ellen, ami a tévedésén alapulva magával hozta azt is, hogy Alpayt kiállította Kim Jung Dzso. A labdát aztán Rivaldo a hálóba lőtte, bár Rüstü kapusnak centik hiányoztak csupán ahhoz, hogy elérje. Törökország nyert helyzetből veszítette el futballtörténete eddigi talán legfontosabb találkozóját.
Ha már Rüstüt említettük, a Fenerbahce 29 éves kapusának ez a találkozó – a vereségtől függetlenül – pályafutása csúcsát jelenthette. A kilencven perc során legalább hat-nyolc olyan védést mutatott be, amelyek közül már eggyel is csapata legjobbjai között emlegetnék. Nem véletlen, hogy a brazil csatárok már a mérkőzés közben is gratuláltak neki – kevéssé őszinte mosollyal…
Rüstü és az egész csapat szuperprodukciója kevés volt azonban a győzelemhez, mert volt a pályán egy kis dél-koreai ember, akinél síp volt, s jogában állt eldönteni 1-1-es állásnál azt, amire a futballisták nem voltak képesek: a végeredményt. Feltételezhető, hogy ennek a büntetőnek lesz utóélete. Elsősorban azért, mert a FIFA bíróbizottsága a világbajnokság előtt közölte, hogy a videofelvételeket rendre megnézik majd a vitatott ítéletek után. Nos, ha ezt teszik, ebben az esetben érdekes dolgok történhetnek. Ugyan nem valószínű, hogy megmásítják Kim ítéletét – erre azért sincs lehetőség, mert egyszerűen nincs idő mondjuk a találkozó újrajátszására –, arra viszont számítani lehet, hogy a kiállított török védő piros lapját visszavonják. Ezek után logikusnak tűnne a harmadik lépés, amellyel Kim Jung Dzsónak megköszönik áldásos világbajnoki tevékenységét.
Ma még nem tudni, hogy a török válogatott továbblép-e a csoportjából. Érjenek el azonban akármilyen eredményt a Costa Rica és a Kína elleni mérkőzésükön, egészen biztos, hogy nemzeti hősként ünneplik majd őket Isztambulban. Joggal, mert az a csapat, amelyik ilyen bátor, okos és támadó szellemű játékra képes a világ legjobbjaiból álló Brazília ellen, megérdemli akár azt is, hogy saját mecsete legyen... A történtektől függetlenül Törökország továbblépése valószínűsíthető, mert az előbb említett két csapatnak nem sok esélye lesz ellene, legalábbis, ha megközelíti a brazilok ellen nyújtott játékot.
A brazil–török meccs árnyékában szinte eltűnt a másik két öszszecsapás. (Igaz, egyébként is csak erős közepsenek minősíthető a nívójuk.) A Horvátország–Mexikó két félideje egy horvát generáció – Suker, Prosinecki, Boksic – búcsúját jelentette a futballtól, de nem járunk messze az igazságtól, ha leírjuk: velük együtt feltehetően a csapat is elköszön Ázsiától. A mexikói győzelem valőszínűleg azt eredményezi a csoportmérkőzések végére, hogy Olaszország mellett a közép-amerikai együttes jut be a legjobb 16 közé, köszönhetően hétfői, büntetővel megszerzett győzelmének.
Nem kétséges, hogy az olaszok továbbjutnak. Az Ecuador elleni találkozón Vieri két gólja – az első a szépségdíjasok között kaphat helyet – már az első fél órában eldöntötte a gyakorlatilag nem is létező kérdéseket. A második játékrész már csak arra volt jó, hogy az olasz csapat és Trapattoni kapitány elgondolkozzon azon, miként győzze majd le a horvátokat.
***
JEGYZŐKÖNYV
C csoport, 1. forduló

Brazília–Törökország 2-1 (0-1). Ulszan, 32 ezer néző, vezette: Kim Jung Dzso (koreai). Brazília: Marcos – Lucio, Roque Junior, Edmilson – Cafu, Gilberto Silva, Juninho (Vampeta, 72.), Ronaldinho (Denilson, 67.), Roberto Carlos – Ronaldo (Luizao, 74.), Rivaldo. Törökország: Rüstü – Ümit Özat, Bülent (Ilhan, 65.), Alpay, Fatih – Tugay (Arif, 88.), Bastürk (Ümit Davala, 65.), Hakan Ünsal, Emre Belozoglu, Hasan Sas – Hakan Sükür. Gólszerzők: Ronaldo (50.), Rivaldo (87. – 11-esből), illetve Hasan Sas (45.). Kiállítva: Alpay (86.), Hakan Ünsal (93.).
G csoport, 1. forduló
Olaszország–Ecuador 2-0 (2-0). Szapporo, 35 ezer néző, vezette: Hall (egyesült államokbeli). Olaszország: Buffon – Panucci, Cannavaro, Nesta, Maldini – Zambrotta, Tommasi, Di Biagio (Gattuso, 69.), Doni (Di Livio, 64.) – Totti (Del Piero, 73.), Vieri. Ecuador: Cevallos – De la Cruz, Hurtado, Porozo, Guerron – E.Tenorio (Ayovi, 59.), Obregon, Chala (Asencio, 85.), Mendez, Aguinaga (C. Tenorio, 46.) – Delgado. Gólszerző: Vieri (7., 27.).
Mexikó–Horvátország 1-0 (0-0). Niigata, 35 000 néző, vezette: Csün Lu (kínai).
Mexikó: Perez – Vidrio, Marquez, Carmona – Morales, Caballero, Torrado, Luna, Mercado – Blanco (Palencia, 79.), Borgetti (Hernández, 68.). Horvátország: Pletikosa – Zivkovic, R. Kovac, Simunic, Jarni – Tomas, Soldo, N. Kovac, Prosinecki (Rapaic, 46.) – Suker (Saric, 64.), Boksic (Stanic. 67.). Gólszerző: Blanco (61., 11-esből). Kiállítva: Zivkovic (60.).
A csoport állása: 1. Olaszország 3 pont (2-0), 2. Mexikó 3 (1-0), 3. Horvátország 0 (0-1), 4. Ecuador 0 (0-2).

A MAI MŰSOR
C csoport:
Kína–Costa Rica, Kvangdzsu, 8.30, vezeti.: Kirosz Vasszarasz (görög).
H csoport: Japán–Belgium, Szaitama, 11, vezeti: William Mattus (Costa Rica-i). D csoport: Koreai Köztársaság–Lengyelország, Puszan, 13.30, vezeti: Oscar Ruiz (kolumbiai).
***
Öröm és bánat. Luiz Felipe Scolari brazil szövetségi kapitány: ,,Azt hiszem, egész Brazília boldogságát átérezheti a csapatom. Javítanunk kell még a helyzetkihasználáson, és néhány játékosom önbizalmával sem vagyok elégedett. Most pihenünk egy nagyot, aztán elkezdünk készülni a kínaiak ellen.”
Senol Günes török szövetségi kapitány: ,,Igazságtalan eredmény született. Mindent kiadtunk magunkból, legalább egy pontot megérdemeltünk volna. A második félidőben egyértelműen mi irányítottuk a játékot, csakhogy a bíró óriási hibát követett el, amikor egy büntetőterületen kívüli szabálytalanságért tizenegyest ítélt. Teljesen kicsúszott a kezéből a mérkőzés, hibái sajnos döntően befolyásolták a végeredményt. A kiállítások miatt nem aggódom, a cserepadon is vannak jó futballistáink. Nincs még veszve semmi, de meg kell nyernünk a hátralévő két csoporttalálkozónkat.”
Giovanni Trapattoni olasz szövetségi kapitány: ,,Elégedett vagyok. Hamar megszereztük a vezetést, s utána már könnyen mentek a dolgok. A második félidőben játékosaim kissé fáradtnak tűntek, de a lényeg az, hogy kitartottak. Nem volt könnyű egy olyan stadionban kezdeni a világbajnokságot, mint a szapporói, a fedett játéktér miatt roppant fülledt volt levegő.”
Hernan Dario Gomez ecuadori szövetségi kapitány: ,,Olaszország megérdemelten győzött, a világbajnokság egyik legjobb csapatától kaptunk ki. Kissé idegesen kezdtünk, de nincs szégyenkeznivalónk, mert a második félidőben jól játszottunk, ha több szerencsénk van, szépítünk. Nincs még vége, a következő két meccsen harcolunk a továbbjutásért.”
***
Tömegverekedés Berlinben. A berlini Potsdamer Platzon felállított óriáskivetítő előtt a török és a brazil szurkolótábor összeverekedett. A fanatikusok csoportja már a mérkőzés alatt durván sértegette egymást, a vitatott büntető után pedig végképp elszabadultak az indulatok. A 400 török és 60 brazil ökölpárbajának a rendőrök vetettek véget; egy személyt letartóztattak. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.