-LABDARÚGÁS-
Többször volt már példa a sporttörténelemben arra, hogy egy-egy viharos esemény után a vetélytárs országok megszüntették egymással a diplomáciai kapcsolatot. Nem tudni, hogy így lesz-e Törökország és Brazília között, abban azonban biztosak lehetünk – maradva a diplomáciai nyelvezetnél –, hogy egy ideig egészen biztosan hűvös és kimért lesz a viszony a két ország között. Mindezért nem elsősorban a két csapat színeiben pályára lépett futballisták okolhatók, sokkal inkább egy dél-koreai úr, aki játékvezetőként egyetlen ítéletével feszültséget teremtett.
Aki látta a Brazília–Törökország mérkőzést, láthatta azt is, hogy Kim Jung Dzso világbajnoki pontot vett el az európai csapattól. A 87. percben, 1-1-es állásnál a kitörni készülő brazil cserejátékost, Luizaót Alpay mintegy húsz méterre a kaputól lerántotta. A lendület, no meg a finesz persze bevitte a brazilt a büntetőterületre. A szabálytalanság tehát a vonalon kívül történt, ám a bíró 11-est ítélt, amin még a dél-amerikaiak is elcsodálkoztak. A törökök tiltakoztak az ítélet ellen, ami a tévedésén alapulva magával hozta azt is, hogy Alpayt kiállította Kim Jung Dzso. A labdát aztán Rivaldo a hálóba lőtte, bár Rüstü kapusnak centik hiányoztak csupán ahhoz, hogy elérje. Törökország nyert helyzetből veszítette el futballtörténete eddigi talán legfontosabb találkozóját.
Ha már Rüstüt említettük, a Fenerbahce 29 éves kapusának ez a találkozó – a vereségtől függetlenül – pályafutása csúcsát jelenthette. A kilencven perc során legalább hat-nyolc olyan védést mutatott be, amelyek közül már eggyel is csapata legjobbjai között emlegetnék. Nem véletlen, hogy a brazil csatárok már a mérkőzés közben is gratuláltak neki – kevéssé őszinte mosollyal…
Rüstü és az egész csapat szuperprodukciója kevés volt azonban a győzelemhez, mert volt a pályán egy kis dél-koreai ember, akinél síp volt, s jogában állt eldönteni 1-1-es állásnál azt, amire a futballisták nem voltak képesek: a végeredményt. Feltételezhető, hogy ennek a büntetőnek lesz utóélete. Elsősorban azért, mert a FIFA bíróbizottsága a világbajnokság előtt közölte, hogy a videofelvételeket rendre megnézik majd a vitatott ítéletek után. Nos, ha ezt teszik, ebben az esetben érdekes dolgok történhetnek. Ugyan nem valószínű, hogy megmásítják Kim ítéletét – erre azért sincs lehetőség, mert egyszerűen nincs idő mondjuk a találkozó újrajátszására –, arra viszont számítani lehet, hogy a kiállított török védő piros lapját visszavonják. Ezek után logikusnak tűnne a harmadik lépés, amellyel Kim Jung Dzsónak megköszönik áldásos világbajnoki tevékenységét.
Ma még nem tudni, hogy a török válogatott továbblép-e a csoportjából. Érjenek el azonban akármilyen eredményt a Costa Rica és a Kína elleni mérkőzésükön, egészen biztos, hogy nemzeti hősként ünneplik majd őket Isztambulban. Joggal, mert az a csapat, amelyik ilyen bátor, okos és támadó szellemű játékra képes a világ legjobbjaiból álló Brazília ellen, megérdemli akár azt is, hogy saját mecsete legyen... A történtektől függetlenül Törökország továbblépése valószínűsíthető, mert az előbb említett két csapatnak nem sok esélye lesz ellene, legalábbis, ha megközelíti a brazilok ellen nyújtott játékot.
A brazil–török meccs árnyékában szinte eltűnt a másik két öszszecsapás. (Igaz, egyébként is csak erős közepsenek minősíthető a nívójuk.) A Horvátország–Mexikó két félideje egy horvát generáció – Suker, Prosinecki, Boksic – búcsúját jelentette a futballtól, de nem járunk messze az igazságtól, ha leírjuk: velük együtt feltehetően a csapat is elköszön Ázsiától. A mexikói győzelem valőszínűleg azt eredményezi a csoportmérkőzések végére, hogy Olaszország mellett a közép-amerikai együttes jut be a legjobb 16 közé, köszönhetően hétfői, büntetővel megszerzett győzelmének.
Nem kétséges, hogy az olaszok továbbjutnak. Az Ecuador elleni találkozón Vieri két gólja – az első a szépségdíjasok között kaphat helyet – már az első fél órában eldöntötte a gyakorlatilag nem is létező kérdéseket. A második játékrész már csak arra volt jó, hogy az olasz csapat és Trapattoni kapitány elgondolkozzon azon, miként győzze majd le a horvátokat.
***
JEGYZŐKÖNYV
C csoport, 1. forduló
Brazília–Törökország 2-1 (0-1). Ulszan, 32 ezer néző, vezette: Kim Jung Dzso (koreai). Brazília: Marcos – Lucio, Roque Junior, Edmilson – Cafu, Gilberto Silva, Juninho (Vampeta, 72.), Ronaldinho (Denilson, 67.), Roberto Carlos – Ronaldo (Luizao, 74.), Rivaldo. Törökország: Rüstü – Ümit Özat, Bülent (Ilhan, 65.), Alpay, Fatih – Tugay (Arif, 88.), Bastürk (Ümit Davala, 65.), Hakan Ünsal, Emre Belozoglu, Hasan Sas – Hakan Sükür. Gólszerzők: Ronaldo (50.), Rivaldo (87. – 11-esből), illetve Hasan Sas (45.). Kiállítva: Alpay (86.), Hakan Ünsal (93.).
G csoport, 1. forduló
Olaszország–Ecuador 2-0 (2-0). Szapporo, 35 ezer néző, vezette: Hall (egyesült államokbeli). Olaszország: Buffon – Panucci, Cannavaro, Nesta, Maldini – Zambrotta, Tommasi, Di Biagio (Gattuso, 69.), Doni (Di Livio, 64.) – Totti (Del Piero, 73.), Vieri. Ecuador: Cevallos – De la Cruz, Hurtado, Porozo, Guerron – E.Tenorio (Ayovi, 59.), Obregon, Chala (Asencio, 85.), Mendez, Aguinaga (C. Tenorio, 46.) – Delgado. Gólszerző: Vieri (7., 27.).
Mexikó–Horvátország 1-0 (0-0). Niigata, 35 000 néző, vezette: Csün Lu (kínai).
Mexikó: Perez – Vidrio, Marquez, Carmona – Morales, Caballero, Torrado, Luna, Mercado – Blanco (Palencia, 79.), Borgetti (Hernández, 68.). Horvátország: Pletikosa – Zivkovic, R. Kovac, Simunic, Jarni – Tomas, Soldo, N. Kovac, Prosinecki (Rapaic, 46.) – Suker (Saric, 64.), Boksic (Stanic. 67.). Gólszerző: Blanco (61., 11-esből). Kiállítva: Zivkovic (60.).
A csoport állása: 1. Olaszország 3 pont (2-0), 2. Mexikó 3 (1-0), 3. Horvátország 0 (0-1), 4. Ecuador 0 (0-2).
A MAI MŰSOR
C csoport: Kína–Costa Rica, Kvangdzsu, 8.30, vezeti.: Kirosz Vasszarasz (görög).
H csoport: Japán–Belgium, Szaitama, 11, vezeti: William Mattus (Costa Rica-i). D csoport: Koreai Köztársaság–Lengyelország, Puszan, 13.30, vezeti: Oscar Ruiz (kolumbiai).
***
Öröm és bánat. Luiz Felipe Scolari brazil szövetségi kapitány: ,,Azt hiszem, egész Brazília boldogságát átérezheti a csapatom. Javítanunk kell még a helyzetkihasználáson, és néhány játékosom önbizalmával sem vagyok elégedett. Most pihenünk egy nagyot, aztán elkezdünk készülni a kínaiak ellen.”
Senol Günes török szövetségi kapitány: ,,Igazságtalan eredmény született. Mindent kiadtunk magunkból, legalább egy pontot megérdemeltünk volna. A második félidőben egyértelműen mi irányítottuk a játékot, csakhogy a bíró óriási hibát követett el, amikor egy büntetőterületen kívüli szabálytalanságért tizenegyest ítélt. Teljesen kicsúszott a kezéből a mérkőzés, hibái sajnos döntően befolyásolták a végeredményt. A kiállítások miatt nem aggódom, a cserepadon is vannak jó futballistáink. Nincs még veszve semmi, de meg kell nyernünk a hátralévő két csoporttalálkozónkat.”
Giovanni Trapattoni olasz szövetségi kapitány: ,,Elégedett vagyok. Hamar megszereztük a vezetést, s utána már könnyen mentek a dolgok. A második félidőben játékosaim kissé fáradtnak tűntek, de a lényeg az, hogy kitartottak. Nem volt könnyű egy olyan stadionban kezdeni a világbajnokságot, mint a szapporói, a fedett játéktér miatt roppant fülledt volt levegő.”
Hernan Dario Gomez ecuadori szövetségi kapitány: ,,Olaszország megérdemelten győzött, a világbajnokság egyik legjobb csapatától kaptunk ki. Kissé idegesen kezdtünk, de nincs szégyenkeznivalónk, mert a második félidőben jól játszottunk, ha több szerencsénk van, szépítünk. Nincs még vége, a következő két meccsen harcolunk a továbbjutásért.”
***
Tömegverekedés Berlinben. A berlini Potsdamer Platzon felállított óriáskivetítő előtt a török és a brazil szurkolótábor összeverekedett. A fanatikusok csoportja már a mérkőzés alatt durván sértegette egymást, a vitatott büntető után pedig végképp elszabadultak az indulatok. A 400 török és 60 brazil ökölpárbajának a rendőrök vetettek véget; egy személyt letartóztattak. (MTI)
Szexbotrány sodorja válságba a spanyol kormányt
