A Világkupa csak egy állomás az úton

Nem sikerült megvédenie 1999-es sydneyi Világkupa-aranyérmét a magyar válogatottnak, mert vasárnap késő este 10-9-es vereséget szenvedett az orosz nemzeti együttestől Belgrádban, a 12. Világkupa döntőjében. Az orosz újságok a győzelmet úgy tálalták, hogy az reváns a 2000-es sydneyi olimpia fináléjában elszenvedett 13-6-os vereségért. Kemény Dénes magyar szövetségi kapitány szerint csapata megérdemelte volna a sikert, Alekszandr Kabanov, az oroszok mestere pedig azt emelte ki, hogy játékosai végre legyőzték a magyarokkal szembeni komplexusaikat is.

Kemenczky Zoltán
2002. 08. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-VÍZILABDA-
Csatlakozván a magyar kapitányhoz, teljes joggal mondhatjuk, hogy az a csapat, amelyik egy tornán kétszer is képes legyőzni a saját közönsége előtt a jugoszláv válogatottat, az rászolgált a Világkupa-győzelemre. A magyar vízilabdázók megérdemelték volna a sikert, ez nem lehet vitás, mint ahogyan az sem, hogy az oroszoktól elszenvedett 10-9-es vereség nem kudarc.
Az augusztus 20-án kezdődött és vasárnap véget ért tornán ugyanis Kemény Dénes olimpiai bajnok együttese újra ugyanazon a színvonalon játszott, amelyet tőle az 1997–2000 közötti időszakban megszokhattunk. Feledtette a tavalyi évet – amely nemcsak az Eb-bronz és a vb ötödik helye, hanem a mutatott játék miatt is rossz emlék – és megmutatta, hogy továbbra is a világ két-három legjobb válogatottja között van.
Az oroszok nem jobbak a mieinknél, ez nyilvánvaló. Alekszandr Kabanov szövetségi kapitány és játékosai azonban taktikailag és összpontosításban két alkalommal is fölülmúlták a mieinket, de a győzelmük a keddi csoportmecscsen (7-6) és a döntőben (10-9) csupán nüanszokon múlott. Az oroszok az idén elérték teljesítőképességük határát, persze nem kell annál több, ha ez a határ az év legfontosabb világversenyének megnyerését jelenti. Mellesleg azt se felejtsük el, hogy néhány hete a Világligában is az oroszok szerezték meg az első helyet.
Figyelemre méltó az is, hogy Kabanov mester játékosai kedden 6-3-ról nyertek 7-6-ra ellenünk, szombaton az olaszok elleni elődöntő eredményét fordították meg kétgólos hátrányból az utolsó negyedben, majd következett a finálé. A félidőben még 6-4-re a magyarok vezettek, úgy, hogy azt megelőzően lett volna esélyük elhúzni három góllal is. Az oroszok mindhárom mérkőzésen a végén kerekedtek felül, ami erős hitre, hatalmas sikeréhségre, komoly sportemberi tartásra, elképesztő szívósságra és akaraterőre vall. Ebben a tekintetben az idén ők voltak a legjobbak, még akkor is, ha nekik nem kellett kétszer legyőzniük a jugoszlávokat a döntőbe jutáshoz.
Erre rímel Kemény Dénes távirati irodának adott nyilatkozata is: „Elfogytunk a végére, mint egy gyertya. Hat meccset játszottunk zsinórban, s ebből kettőt a házigazda jugoszlávok ellen, de gondolva arra, hogy a görögök is hét-hétre álltak ellenünk az utolsó negyed elején, akkor a döntő előtti utolsó három találkozóra igazán illik: mindent kivettek belőlünk.”
A moszkvai Gazeta.ru internetes újság Kabanov kapitányt idézve azt írja, hogy a játékosok végre legyőzték a magyarokkal szembeni komplexusaikat és ez a jövőre nézve is önbizalmat ad nekik. A lap szerint a belgrádi Tasmajdan uszoda közönsége barátian támogatta az orosz nemzet csapatát, ami ritka jelenség Európában, s talán éppen ez a szinte „hazai környezet” segített nekik megszerezni a győzelmet.
Az orosz válogatottnak (ha az elődje, a Szovjetunió sikereit is ide számítjuk) ez volt a harmadik Világkupa-elsősége, a magyarok szintén három győzelmük mellé másodszor szereztek ezüstérmet.
Némi vigaszt jelent, hogy a belgrádi torna legértékesebb játékosának KásásTamást választották s a jugoszláv Alekszandar Szapiccsal holtversenyben ő lett a Világkupa gólkirálya is 13 találattal. A szövetségi kapitányok szavazatai is jelzik, hogy az oroszok bizony nagyon sokat köszönhetnek Nyikolaj Makszimovnak, aki a legjobb kapusnak járó különdíjat vehette át.
A Világkupa negatív meglepetését a világbajnok spanyol válogatott szolgáltatta, amely nem jutott be a legjobb négy közé és az ötödik helyért megrendezett mérkőzésen 4-3-ra kikapott a görög csapattól. Nem lehetnek azonban boldogok a jugoszlávok sem, akiktől aranyérmet vártak a saját fővárosukban, végül azonban csak bronz lett belőle. Hogy ez valóban trauma számukra, annak alátámasztására elég annyit megjegyezni, hogy 2001-ben a magyar játékosok és szurkolók is lógó orral vették tudomásul, hogy csupán a dobogó alsó foka jut a csapatnak a margitszigeti Európa-bajnokságon.
Az Eb-győzelem persze nem a végcél volt, mint ahogy természetesen a Világkupa-siker sem lett volna az, hiszen Kemény Dénes a 29 mérkőzésből álló szezon előtt többször is hangsúlyozta, hogy az ő szeme előtt már az athéni olimpia lebeg. Így aztán most, hogy vége az idénynek, azt is elárulta, hogy a fejében már „kezd körvonalazódni a majdani 18-as olimpiai keret”.
Persze, addig még lesz egy világbajnokság is jövőre Barcelonában. Magyarország mind ez idáig egyszer nyert vb-t (még az elsőt, 1973-ban), s jövőre, e jeles esemény után harminc esztendővel jó lenne újra ünnepelni.
***
Világkupa, Belgrád. Eredmények. Döntő: Oroszország–Magyarország 10-9 (2-3, 2-3, 4-2, 2-1) Magyarország: Szécsi – Steinmetz B., Biros, Kásás 2, Benedek 3, Molnár 1, Kiss G. 2. Cserék: Fodor 1, Vári, Bárány. Az orosz góllövők: Sztratan, Jerisov, Zinnurov, Csomakidze 2-2, Gorskov, Garbuzov 1-1. A 3. helyért: Jugoszlávia–Olaszország 6-4 (2-0, 1-1, 1-2, 2-1). A végeredmény: 1. Oroszország, 2. Magyarország, 3. Jugoszlávia, 4. Olaszország, 5. Görögország, 6. Spanyolország, 7. Egyesült Államok, 8. Horvátország.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.