A kapitány az olimpiára vágyik

Négy esztendő után ismét a világ élmezőnyében játszhat a magyar férfi kézilabda-válogatott, ám a januári, portugáliai világbajnokságon roppant nehéz lesz a csapat dolga, hiszen igazi „halálágon” szerepel majd. A C csoportba sorolták ugyanis a címvédő Franciaországot, az olimpiai bajnok Oroszországot is, majd a középdöntőben az Európa-bajnok, olimpiai és világbajnoki ezüstérmes Svédország lehet az ellenfél. Skaliczki László szövetségi kapitány akkor lenne maradéktalanul elégedett, ha az első hét hely valamelyikén zárna az együttes, azzal ugyanis kiharcolná az olimpiai részvételt.

Sütõ-Nagy Zsolt
2002. 09. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Kézilabda -

Hat esztendővel ezelőtt Kumamotóban a negyedik helyen zárt az akkor Vass Sándor által irányított válogatott, ám a sikert követően kiderült, közel sem annyira egységes a csapat, mint amilyennek Japánban tűnt. A következő vb-n, Egyiptomban a negyeddöntőben nehezen felejthető módon, az utolsó másodpercben a fél pályáról kapott góllal maradt alul az együttes Franciaországgal szemben, s attól kezdve rendre elbukott a vb- és Eb-selejtezőkön. Skaliczki László tavaly vállalta el a szövetségi kapitányi tisztséget, s ugyan a vb-döntőbe jutással részben már sikerült helyreállítania a válogatott megtépázott tekintélyét, ám az igazi nagy kihívás Portugáliában vár rá.
– Azzal nem érdemes foglalkozni, hogy milyen nehéz csoportba, és ágra kerültünk, azon kell töprengeni, miként érhetjük el, hogy kvalifikáljuk magunkat az olimpiára – rögzíti a célt Skaliczki László. – Az természetes, hogy a hatcsapatos csoportból tovább kell jutnunk, majd a középdöntőben legalább a második helyen végeznünk, hogy az 5–8. helyért is pályára léphessünk. A lényeg, hogy kilenc mérkőzést vívjunk a vb-n, mert az már azt jelenti, hogy a helyosztókon is szerepelhetünk.
A C csoportban a magyar, a francia és az orosz válogatott mellett Horvátország, Argentína és Szaúd-Arábia szerepel. Itt bizony még a harmadik hely megszerzése sem tűnik könnyű feladatnak, ám, mert a középdöntőbe valamennyi csapat magával viszi a csoportban elért eredményét, az orosz vagy a francia válogatott ellen bravúrra lesz szükség a második helyen való továbblépéshez.
A kapitány helyzetét alaposan megnehezíti, hogy ősszel csak keveset gyakorolhat együtt a válogatott, az igazi felkészülésre csupán a világbajnokság előtt kerülhet sor.
– Tudomásul kell venni, hogy a bajnokság és az európai kupaküzdelmek miatt az egyesületek nem engedhetik el sűrűn a játékosokat – folytatja Skaliczki László. – Október közepén hat napot gyakorolhatunk együtt, akkor jó lenne egy nemzetközi tornán két-három mérkőzést játszani, de ha nem tudjuk megszervezni, akkor Tatán dolgozunk mindvégig. A közvetlen felkészülés december közepén kezdődik, öt hetem lesz arra, hogy megfelelően összecsiszolódjon a csapat. Több nemzetközi tornát tervezünk, de a program még nem teljes. A vb-rajtig kilenc-tíz mérkőzést kellene vívnunk ahhoz, hogy nyugodtan utazhassunk Portugáliába.
A világbajnoki keretbe meghívót kapott a Veszprém két honosított kubai játékosa, Díaz Ivo és Pérez Carlos, ők Magyarországon új színt hoztak a játékba, ráadásul rutinjukkal is nagy segítségére lehetnek a kapitánynak.
– A keret kialakításánál két szempont vezérelt, egyrészt a minél jobb eredmény a világbajnokságon, a másik pedig, hogy elkezdjük lerakni az alapjait annak a válogatottnak, amelyik majd az olimpia után is eredményes lehet – magyaráz elképzeléseiről a kapitány. – A Tóth, Lendvai, Nagy Laci hármasra már most is fontos feladatok várnak, ám igazából 2004 után lehet meghatározó szerepük. Pérezék esetében pedig azt kell beépíteni a válogatott taktikai repertoárjába, amit Veszprémben játszanak.
*
A válogatott keret. Kapusok: Szathmári János (Dunaferr), Fazekas Nándor (Veszprém). Mezőnyjátékosok: Csoknyai István, Díaz Ivo, Gál Gyula, Iváncsik Gergő, Mohácsi Árpád, Pásztor István, Pérez Carlos, Tóth József (Veszprém), Katzirz Dávid, Kertész Balázs, Rosta Miklós (Dunaferr), Buday Dániel, Doros Ákos, Laluska Balázs, Mezei Richárd (Szeged), Bendó Csaba (Cegléd), Rosta István (Orosháza), Nagy László (Barcelona), Lendvai Péter (Irún).
*
A vb. lebonyolítási rendszere.
Csoportmérkőzések (január 20., 21., 23., 25., 26.)
A csoport: Tunézia, Spanyolország, Jugoszlávia, Kuvait, Marokkó, Lengyelország. B csoport: Németország, Izland, Portugália, Katar, Ausztrália, Grönland. C csoport: Franciaország, Oroszország, Horvátország, Szaúd-Arábia, Magyarország, Argentína. D csoport: Svédország, Dánia, Algéria, Egyiptom, Szlovénia, Brazília.
Középdöntő (január 29., 30., az egymás elleni eredményeket a csapatok magukkal viszik). I. csoport: 1A, 2B, 3B, 4A, II. csoport: 1B, 2A, 3A, 4B, III. csoport: 1C, 2D, 3D, 4C, IV-csoport: 1D, 2C, 3C, 4D.
Elődöntő (február 1.): I 1–III 1 és II 1–IV 1. Az 5–8. helyért (február 1.) I 2–III 2. és II 2–IV 2. Döntő, a 3. helyért, helyosztók (február 2.).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.