A klasszisok nélkül nem vonzó a tenisz

A hajdani tenisznagyhatalom, Németország kaotikus körülmények között várja a Venezuela elleni Davis-kupamérkőzést, amely arról dönt, hogy a német válogatott a világ élmezőnyében marad vagy a középmezőnybe csúszik vissza.

Stefan Lázár
2002. 09. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Köln. A papírforma szerint a dél-amerikai együttesnek nincs esélye a sikerre, ennek ellenére a német teniszben kialakult helyzet bizonytalanná és kiszámíthatatlanná teszi a szeptember 20–22. között Karlsruhéban megrendezendő találkozó kimenetelét.
A német szakszövetség (DTB) elnöke, Georg von Waldenfels útilaput kötött a kapitány, Michael Stich talpára, aki így ugyanarra a sorsra jutott, mint egykori nagy riválisa, Boris Becker. A német férfitenisz e két kiemelkedő személyisége egyaránt a fiatal nemzedék önfejű, arrogáns és mindenekelőtt egocentrikus beállítottságának áldozata. Mindkettőjüknek állandó problémát jelentett, hogy kire számíthatnak a csapat összeállításánál. Tommy Haas és Nicolas Kiefer ismételten lemondták részvételüket, a szövetség pedig állandó határozatlanságával nehezítette a kapitányok helyzetét.
„Egy évig végeztem ezt a munkát, és sajnos arra a megállapításra jutottam, hogy sem a játékosok, sem a DTB nem hajlandó támogatni engem. Mindenki csak üres szólamokkal hitegetett, tettek nélkül” – hangoztatta Stich, és bejelentette, hogy Venezuela ellen utoljára vezeti az együttest, előzőleg azonban kilátásba helyezte az immár 34 esztendős Becker beválogatását a páros egyik tagjaként.
„A páros összeállítása állandó nehézséget jelent. A játékosok a nemzetközi versenyeken inkább külföldi társakkal állnak össze, semmint saját honfitársaikkal. Így egyszerűen nem lehet ütőképes kettőst kiállítani. Erre a tényre számtalan alkalommal felhívtam a figyelmet, de rám se hederítettek” – panaszkodott a DTB által eltávolított kapitány.
Bum-Bum Boris a Flushing Meadowsban megrendezett amerikai bajnokságon bemutatót játszott John McEnroe-val, és régi bombaadogatásaira emlékeztető szervákkal nyert (6:4, 7:5).
„E lépés elsődlegesen egy célt szolgált volna: látványossá tenni a meccset mind a nézők, mind a tévéállomások számára. Becker színrelépéséből mindenki hasznot húzott volna” – kommentálta szándékát Stich.
Tommy Haas szerint viszont: „Boris beválogatása elhibázott lépés lenne, hiszen új, fiatal csapat kialakításán fáradozunk.”
Becker találóan kontrázott: „A jövő érdekében előbb a jelen feladatát kellene megoldani. Most már csak abban bízom, hogy a gárda nagyszájú tagjai képesek lesznek 5:0-ra győzni.”
Michael Stich helyét a kapitányi poszton – ideiglenesen – eddigi asszisztense, Patrik Kühnen veszi át. A szövetség elnöki tisztét betöltő Georg von Waldenfels amondó: „Nincs káosz a DTB-ben.”
A szövetség problémáira célozva a Stich, Becker kettősre épített válogatott volt vezetője, Nikola Pilic józanul leszögezte: „Németországban a tenisz hamarosan peremsportág lesz, ha a DTB olyan embertől vonja meg a bizalmát, mint a hajdani világklasszis Stich.”
A krízishelyzet alacsonyabb szinten is érezteti hatását: a német klubokban egyre csökken a tenisz iránti érdeklődés, amely a tagok létszámán, a pályák kihasználtságán lemérhető. A Steffi Graf, Boris Becker, Michael Stich nevével fémjelzett időszak sikereiből adódó népszerűség alábbhagyott, és a hobbitenisz vonzereje párhuzamosan süllyedt az élversenyzők visszaesésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.