A mentőorvos és a fair play díjas

Importált erőkben bízik a belső gondokkal küzdő Kaiserslautern. A nagy hagyományokkal rendelkező Bundesliga-klub a pályán és az irodában egyaránt idegenlégiósok kezébe helyezi az egyesület jövőjét – ez a megoldás eddig egyedülálló jelenség a német futballban.

Stefan Lázár
2002. 09. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Labdarúgás -

Köln. A lemondott elnök helyére érkezett, „korlátlan hatalommal felruházott” svájci René C. Jäggi azonnal csillogtatta határozottságát, céltudatosságát: a leváltott Andreas Brehme helyére hirtelen húzással talált utódot, a bajnoki rajtnál igencsak bennragadt FC K munkáját mától a belga Eric Gerets irányítja. A volt 86-szoros válogatott futballista hazája legsikeresebb trénere négy bajnoki címet ért el csapataival (Belgiumban: 2, Hollandia: 2). Jó hírének az sem ártott, hogy idén tavasszal a PSV Eindhoven játékosai fellázadtak ellene, és kierőszakolták menesztését, mert – véleményük szerint – túl keményen megdolgoztatta őket az alapozó edzőtáborozás során a spanyolországi La Mangaban.
Gerets a németek elismerését akkor váltotta ki, amikor 2001-ben az Eindhoven–Kaiserslautern
UEFA-kupa-negyeddöntő során elébe állt annak a pályára betörő huligáncsoportnak, amely a vendégek biztonságát, épségét veszélyeztette. E bátor tettének elismerésekén a német sportújságíró-szövetség fair play díjjal tüntette ki.
A 48 esztendős Gerets 2004 júniusáig kapott szerződést, Jäggi megbízatása viszont egyelőre ideiglenes, csak a közgyűlés erősítheti meg végérvényesen elnöki tisztében.
Az 53 éves menedzser változatos múltra tekinhet vissza, a német profi futball elnökeinek sorában színes paradicsommadárnak mondható. A kitanult műszaki rajzoló utólag érettségizett le, majd a marketingszakmában vert gyökeret. A Reynolds Tobaccos és a Duracell cégeken keresztül jutott el az Adidashoz. Működésének hatását a híres német sportszerárugyár szolgálatában mind a mai napig kétségek kísérik ugyan, egy azonban biztos: 1992-ben gazdag emberként vehetett búcsút a vállalattól, miután az akkori tulajdonosnak, a francia Bernard Tapienak, eladta az Adidas-részvények tíz százalékára vonatkozó elővásárlási jogát. Ezzel a tőkével cégek konglomerátumát építette ki: luxusszálloda, fitneszklub, sportszaküzletek láncolata. Mivel mindig is vonzotta a gazdasági csőd titka, a háttér felderítése, elvállalta a fizetésképtelenségtől fenyegetett Romika cipőgyár szanálását. „Mentőorvos vagyok! Megmentem a pácienst, de amikor már kezd belém szeretni, azonnal távozom!” – hangoztatja Jäggi.
Az újabb kihívást az FC Basel jelentette számára, 1996 novemberében vállalta el a válságba jutott klub irányítását. Előzőleg a csapat évi költségvetése hárommillió euróra rúgott, pillanatnyilag tizenhétmillió, a svájci labdarúgásban ez eddig elképzelhetetlen volt. A kezdetben parvenünek minősített menedzser legnagyobb húzása, hogy megnyerte elnöknek a milliárdos vagyonnal rendelkező Gisela Oerit, holott a hölgy mindaddig mit sem tudott a futballról.
A svájci színpad időközben szűk lett a fáradhatatlan René Charles Jäggi számára, így a legjobb időben jött a viszályoktól megroppant Kaiserslautern meghívása. Itt ismét megfelelhet az őt kísérő szóbeszédnek: sok duma komoly tartalommal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.