Jan Filc mosolyogva gyászol

Igen neves előadót üdvözölhetnek maguk között a magyar jégkorongedzők a most zajló háromnapos szakmai továbbképzésen: a világbajnok szlovák válogatott szövetségi kapitánya, Jan Filc tegnap délelőtt érkezett meg Pozsonyból Budapestre, hogy tapasztalatait megossza magyarországi kollégáival. A szakember szerint a vb-aranyéremmel reflektorfénybe került szlovák hokiedzők „exportálásával”, közös mérkőzések rendezésével és az utánpótlás-együtteseken keresztül segítheti a magyar jégkorong fejlődését is.

Kemenczky Zoltán
2002. 09. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-JÉGKORONG-
Jan Filcnek szlovák–magyar tolmács nélkül sem lennének problémái Magyarországon, hiszen a világbajnok szlovák válogatott szövetségi kapitánya a folyosón folyékony angolsággal ad interjút, később viszont az is kiderül, hogy a némettel talán még az angolnál is nagyobb barátságban van.
„Az egyetem elvégzése után több mint tíz évig nem beszéltem angolul, de aztán kénytelen voltam megtanulni a munkám miatt – válaszolja a kérdésünkre. – Nagy szükségem van rá, hiszen az egyik legnagyobb szlovák csomagolástechnikai cég társtulajdonosa vagyok.”
Nemzetközi üzletember és világbajnok jégkorongedző egy személyben.
„A cég a munkám, a jégkorong a hobbim” – mutat hamiskás mosoly közepette a 2002-es vb-n aranyérmes csapatát ábrázoló poszterre.
Amikor a göteborgi világbajnokságon május 11-én Szlovákia válogatottja a döntőben 4-3-ra legyőzte Oroszországot, felkapta a fejét a sportközvélemény. Még akkor is, ha ez nem volt akkora bombameglepetés egy olyan együttestől, amely a kudarccal végződött olimpia után rettenetesen „felszívta” magát a vb-re. De a csúcsig hosszú volt az út.
„Talán látszik rajtam, hogy még mindig gyászolok amiatt, hogy az olimpián elbuktunk a selejtezőben. Láthatják, fekete pólón viselem az ötkarikás emblémát – mondja a továbbra is mosolygó Filc. – Félretéve a tréfát: Salt Lake Cityben hat kiemelt csapat volt, hozzájuk csatlakozhatott még kettő. Mi nem voltunk ezek között, a selejtezőben pedig még nem számíthattam az észak-amerikai profiligában szereplő legjobb játékosokra. Egyszerűen hátrányos helyzetből indultunk, és kudarcot vallottunk.”
A kínos kiesés után még a pozsonyi parlamentben is téma volt a hokisok tragikus szereplése, és a csalódottság majdnem Filc állásába került. De bíztak benne, és két hónappal később világbajnokságot nyert együttesével.
„Göteborgban már mindenkire számíthattam az NHL-ből, a csapat pedig kettőzött erővel és lelkesedéssel küzdött – folytatja a tréner. – Egyébként teljesen friss híreim vannak, hiszen a napokban tárgyaltunk Lausanne-ban a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal és a Nemzetközi Jégkorong-szövetséggel arról, hogy milyen kedvezőtlen számunkra az ötkarikás lebonyolítási rendszer a hat kiemelt csapattal, amelyek között mi nem szereplünk, mert nincs megfelelő múltunk. Ígéretet kaptunk arra, hogy hasonló helyzetbe a későbbiekben nem kerülünk. Azt még nem tudni, hogy bennünket is a kiemeltek közé sorolnának-e vagy eltörölnék a selejtezőt.” A probléma gyökeréről Filc kérdésünkre a következőt mondta el: „Amikor Csehszlovákia felbomlott, Csehország maradhatott az A csoportban, bennünket pedig viszszasoroltak a C-be. Selejtezőt kellett játszanunk már a lillehammeri olimpiára is. Ez a „leértékelés” erősen éreztette a hatását a szponzori és az állami támogatás terén, ráadásul a NHL-ben profiskodó játékosainkra a rossz időpontban rendezett tornákon nem számíthattunk.”
Az áttörés a 1999-es winnipegi junior vb-bronzéremmel kezdődött, amelyet már Jan Filc irányításával ért el a szlovák utánpótlás. A következő évben a felnőtt válogatottal ezüstérmes lett a szentpétervári világbajnokságon, 2002 pedig a nagy sikert is meghozta. Ebből is látszik, hogy a csúcsra érni milyen nehéz, ott maradni azonban még annál is nehezebb.
„Noha korántsem mondhatom, hogy a szlovák hoki rendszere biztos lábakon áll, azt azért elértük, hogy felnőtt és junior szinten is van fedezet a legfontosabb kiadásokra. Mégis úgy gondolom, hogy az utánpótlás terén szűkösek a lehetőségeink, pedig a rendszer működőképes, hasonlít a csehországira. Tudjuk, a jégkorong drága sport, és ahol nem erős a gazdaság, könnyen előfordul, hogy az anyagi lehetőségek a szakmai színvonalra is hatással vannak, hiszen a fiatalok már tizenhat évesen a tengerentúlra szerződnek. Ilyen problémákkal küszködik a mi Extraligánk is.”
Jan Filc alárulta: egyre többet tud a magyar jégkorongról, és jól ismeri Jan Jasko szövetségi kapitányt („még ifjú tehetség volt, amikor én már tapasztalt játékos”), illetve Dusan Kapustát, a Dunaferr trénerét. Figyelemmel kíséri Szuper Levente, a tengerentúlon játszó magyar kapus pályafutását is, annál is inkább, mivel ő maga is kapus volt. Még jól emlékszik az aktív időszakának azon éveire, amikor nyitrai klubja az Alba Volánnal csatázott rendszeresen.
A 49 éves szlovák szakember végül elmondta: rokonszenvet érez a magyarok iránt, mivel Pozsonyban számos magyar ismerőse van, az édesanyja pedig – aki a nagyszülei után morva – kiválóan beszél magyarul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.