Kenusok fél térden az olimpiász félidejében

A sydneyi csúcs után a sikeres kenus szakág az olimpiász félidejében hullámvölgybe került, mert míg két éve a nyári játékokon a négy versenyszámból kettőben magyar győzelem született, addig az augusztus végi világbajnokságon versenyzőink a kilenc versenyszámból csak egyben értek el dobogós helyezést. Egyedül a tizenkétszeres világbajnok, kétszeres olimpiai bajnok Kolonics György őrizte meg helyét ötszáz egyesben a világ élmezőnyében.

Salánki Miklós
2002. 09. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Kajak-kenu -

Nagyon magasra tették a mércét a kenusok Sydneyben, ahol a magyar sport aranyérmeinek a negyedét ők nyerték: Kolonics György egyesben, Novák Ferenc és Pulai Imre pedig kettesben győzött ötszáz méteren. Ezt a magas mércét a szakág legjobbjai a tavalyi világbajnokságon még tartották: két arany-, két ezüst- és egy bronzéremmel. Az idei júliusi szegedi Európa-bajnokságon kenusaink ugyan öt érmet nyertek, de már figyelmeztető jel volt, hogy a négy olimpiai versenyszámban lemaradtak a dobogóról. Az igazi hideg zuhany viszont a forró Sevillában következett, ahol Kolonics ötszáz méteren ezüstérmet nyert, a Fürdök, Hüttner kettős viszont mindkét távon csak nyolcadik lett, s a Szegeden remeklő négyesek is lemaradtak a dobogóról.
Ludasi Róbert szakági edző az elmúlt két évtizedben megszokhatta, hogy a sikert nem kell megmagyaráznia, hiszen tanítványai csak világversenyen hússzor állhattak fel a dobogó felső fokára. Ezúttal arról faggattuk, mi lehet a gyengébb világbajnoki szereplés oka.
– Nem egyszerű erre magyarázatot adni, mert megítélésem szerint a felkészítésben feltűnő szakmai hibát nem követtünk el – magyarázta Ludasi Róbert. – Négy tanítványom szerepelt a világbajnokságon, s míg Kolonics Sevillában érte el az idei csúcsformáját, addig a többiekről ez nem mondható el, pedig hasonló edzéseket végeztek. Gyuri klasszisát bizonyítja, hogy tíz éve folyamatosan az élmezőnyben tudott maradni. Ez az éve nagyon balszerencsésen kezdődött, sérülés, betegség akadályozta felkészülését. Ennek ellenére az év legfontosabb versenyén nagyon erős mezőnyben ezüstérmet szerzett. Azon viszont el kell gondolkodnunk, hogy továbbra is induljon egyesben ezer méteren is, vagy pedig a hosszabb távon, kettesben szerepeljen.
Ez azért is kulcskérdés, mert a kettes 500 és 1000 méteren is olimpiai versenyszám, viszont az előző két világbajnokságon versenyzőinknek nem sikerült érmet szerezniük. A fiatal Fürdök, Hüttner kettős ugyan a hazai válogatóversenyeken magabiztosan szorította ki a csapatból az olimpiai bajnok Novák, Pulai duót, de a tavalyi negyedik helyezés után a várt előrelépés elmaradt, Sevillában nem tudtak beleszólni az éremcsatába, csak utolsó előttiek lettek a döntőben.
– Szereplésük azért volt kellemetlen meglepetés – mondta Ludasi Róbert –, mert a világbajnokság előtti edzőtáborban jó formában voltak. Nem is a nyolcadik helyezésük okozott számomra csalódást, hanem az 1000 méteres döntőben nyújtott teljesítményük. Ezért valószínűleg váltani kell. Mert abba nem törődhetünk bele, hogy ne legyen éremre esélyes kettősünk az athéni olimpián.
– A félidőben a kenusok helyzete nem rózsás, két évvel az olimpia előtt a négy versenyszámból csupán ötszáz egyesben Kolonics György helye stabil. Ezért pánikhelyzet van a kenuban?
– Határozottan kijelenthetem, hogy nincs. Máskor is előfordult gyengébb év, amelynek, ha levonjuk a tanulságait, kijavítjuk a hibákat, akkor ismét sikeresek lehetünk. Szerencsére a hazai élmezőny elég széles és erős is ahhoz, hogy két év alatt kialakíthassunk ütőképes egységeket. Az edzők között sincs széthúzás, ami például nehezíthetné az együttműködést a négyesek kialakításában. Az biztos, hogy a versenyzőknek sokkal céltudatosabban kell dolgozniuk, mert csak így vehetik fel a versenyt a világ legjobbjaival.
Ludasi Róbert szerint már az ősszel el kell kezdeni a válogatott egységek kialakítását, amelyeknél a nemzeti érdek mögé kell helyezni az egyéni ambíciókat, hiszen jövőre olimpiai kvalifikációs világbajnokság lesz. Ráadásul a távoli Egyesült Államokban, az atlantai olimpia pályáján. A jelentős utazási költség miatt valószínűleg a kora tavaszi külföldi edzőtáborozások jövőre elmaradnak. Persze ez sem jelenthet akadályt, hogy az idei gyengébb bizonyítványt a kenusok kijavítsák, mert a női válogatott az idén sem utazott melegebb éghajlatra. Kovács Katiék márciusban kesztyűt húzva készültek Szolnokon a Tiszán, mégis elverték a világot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.