- Lovassport -
A Nemzetközi Lovasszövetség 1990-ben határozta el, hogy négyévente, az olimpiász félidejében minden lovas szakágnak együtt rendez világbajnokságot, amely így sokkal pontosabb képet ad egy-egy nemzet lovas kultúrájáról. Az olimpián ugyanis csak a díjugratók, a díjlovaglók és a lovas tusázók versenyezhetnek. Az új évezredben is nagyon népszerű sportág kéthetes ünnepén a magyar versenyzők korábban is csak a bakon ülve, fogatot hajtva értek el maradandó eredményeket, a többi szakágban a hazai legjobb lovasok lemérhették, hol állnak a nemzetközi mezőnyben. A kapott helyzetkép ugyan sokszor nem volt pozitív, de az új évszázad első világversenyén már a felmérésre sincs lehetőség, ugyanis a hét szakág versenyén csupán lovas tornában és fogathajtásban indulhattak, illetőleg indulhatnak magyarok.
Az elmúlt évtizedekben a szövetség minden elnöke, Pál Jánostól kezdve Farkas Sándorig azt ígérte ugyan, hogy lovasaink a legnépszerűbb olimpiai szakágakban is felzárkóznak az élmezőnyhöz, de ennek éppen az ellenkezője következett be. Az alapszakágnak számító díjlovaglásban, amióta Dallos Gyula Aktion nevű lovát kora miatt „nyugdíjazni” kellett, hazánkban nincs olyan páros, amely elindulhatna egy világversenyen. A német lótenyésztés dicsősége viszont az, hogy évtizedek óta őrzik világelsőségüket díjlovaglásban.
A szakemberek szerint a magyar ló a fogathajtás mellett a lovas tusára a legmegfelelőbb, azonban ez a szakág csak a sportág mostohagyermeke. Ennek is a következménye, hogy első alkalommal nem indulhatott lovasunk a világjátékokon. Egyedül Herczegfalvy Tibor lova szerzett kvalifikációt, viszont a válogatott versenyző külföldi munkavállalása miatt nem tudott felkészülni a vb-re. Tuska Pál szövetségi kapitány nem látja kilátástalannak az athéni olimpián való részvételt, mert a válogatott keretben több olyan tehetséges lovat készítenek fel, amellyel a jövő évi Európa-bajnokságon kiharcolhatják az ötkarikás szereplést. A távolabbi jövő sem reménytelen, mert az ez évi ifjúsági Európa-bajnokságon a magyar csapat úgy lett hetedik, hogy három fiatal versenyző is hibátlan teljesítményt nyújtott a terepversenyen.
Évtizedekkel ezelőtt ugyan már a sportág vezetői kiadták a jelszót: legyen a ló a falu tornaterme, mert a lovas tornában egyetlen lovon több tucat gyerek is gyakorolhat. Ez az utánpótlás-nevelő szakág mégsem lett népszerű és eredményes hazánkban. A magyar válogatott elindult ugyan Jerezben, de csapatunk (13. lett) és az egyéni indulók sem kerültek a fináléba.
A legnépszerűbb szakágban, a díjugratásban a négy évvel ezelőtti római Világjátékokon kellemes meglepetésre Turi József hatodik helyezést szerzett Super Ville nevű lovával. Jerezben viszont már Turi sem indulhatott, mert eladta tizenhárom éves lovát. Burucs Balázs szövetségi kapitány rendhagyó módon nem ígérget felelőtlenül. A szakember úgy ítéli meg: nincs sok remény arra, hogy a jövő évi Európa-bajnokságon csapatunk kiharcolja az olimpiai szereplést.
A magyar lovassport becsületét ismét a fogathajtók menthetik meg a Világjátékokon, akik szerdán kezdik el a csatájukat az érmekért. Kár, hogy nem a kettesfogat-hajtás, hanem a négyesfogat-hajtás szerepel a műsoron, mert így együttesünknek kisebb az esélye az éremszerzésre. Sőt, bravúr lenne, ha a Bozsik József, Váczi István, Dobrovitz József összeállítású válogatott felhajtana a dobogóra.
Lovas tusa. Egyéni. Világbajnok: Jean Teulere (francia). Csapat. Vb: Egyesült Államok. Díjlovaglás. Egyéni. Vb: Nadine Capellmann (német).
Szakrális feltöltődés az Őrségben – július 11. és 13. között rendezik meg a Fatemplom fesztivált
