Sampras a legjobbat nyújtotta

Pályafutása tizennegyedik Grand Slam-tornagyőzelmét aratta az amerikai Pete Sampras magyar idő szerint hétfő hajnalban New Yorkban, miután a férfi egyes döntőjében 6:3, 6:4, 5:7, 7:5-re legyőzte honfitársát, Andre Agassit. Győzelmével a 31 éves klasszis a legidősebb GS-bajnok 1975 óta; ebben az esztendőben Arthur Ashe szintén a harminckettedikben járt, amikor a wimbledoni fináléban legyőzte Jimmy Connorst.

Kerékgyártó T. István
2002. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez a mostani viszi el a pálmát – mondta Sampras arra a kérdésre, hogy a tavalyelőtti wimbledoni sikerét vagy a mostanit tartja-e értékesebbnek. Mint ismeretes, a 2000. évi angol bajnokságon aratott győzelmével – amely a 13. volt Sampras számára – Roy Emerson rekordját döntötte meg.
„Nem gondoltam volna, hogy bármi túlszárnyalhatja azt, ami Wimbledonban történt két éve, de ha arra gondolok, hogyan telt ez az év eddig, milyen nehéz időket éltem át és ehhez képest most hogyan játszottam, akkor egyértelmű a válaszom” – magyarázta az immáron ötszörös US Open-győztes amerikai. A nála egy évvel idősebb vetélytársa, a világelső ausztrál Lleyton Hewittot búcsúztató Andre Agassi szintén megérdemelte volna a sikert, de Sampras ellen ezúttal nem volt fegyvere. Mint ahogy Flushing Meadowsban korábban is ez volt a helyzet, hiszen 1990-ben és 1995-ben a fináléban, tavaly pedig a negyeddöntőben kapott ki legnagyobb vetélytársától.
„Pete úgy teniszezik, hogy képes arra: a kellő időben a hajánál fogva is kihúzza saját magát a bajból – mondta Agassi. Sampras elárulta: soha nem volt olyan lehangolt, mint júliusban, amikor már a második fordulóban kiesett Wimbledonban, jóllehet, győzni ment a britek teniszszentélyébe. Ennek ellenére soha nem veszítette el a saját képességeibe vetett hitét.
„Kínlódtam és azt hallottam mindenfelől, hogy ideje lenne viszszavonulnom, mégis hittem magamban – mondta a bajnok. – Ez nagyon sokat jelentett, többet, mint bármi, hiszen meg kellett küzdenem ezekkel a problémákkal.”
Sampras nagyon bátor, fantasztikusan erőteljes és majdnem tökéletes játékot nyújtott az első két szettben. Remek és változatosan variált adogatások, remek röptézések jellemezték a stílusát, amikor pedig Agassi adogatott, Sampras rámenősen fogadta és ütötte vissza a labdákat, megfosztva így jobb erőállapotban lévő ellenfelét attól a lehetőségtől, hogy a hosszú labdamenetekkel kimerítse őt.
Agassi nagyon összeszedte magát a harmadik játszmára, nem adta meg könnyen magát. Kiegyenlített csatában végül 6:5-nél a tar fejű Andre egy alapvonalra küldött fonáknak köszönhetően elvette riválisa adogatójátékát, így szépített.
A folytatásban Agassi 2:1-es vezetésénél kritikus pontjához érkezett a meccs. Sampras szervált, Agassi minden igyekezetével brékelőnyt próbált kiharcolni. A pillanat jelentőségét mindkét versenyző átérezte. Sampras hosszas szüneteket tartott a labdamenetek között, erőlködve összpontosított, hiszen tudta, ha elveszíti a gémet, könnyen elveszítheti a szettet is és egy esetleges ötödik játszmában Agassi jobb erőnléte érvényesülhet. Sampras végül nagy nehézségek árán megnyerte a játékot. Négy-háromnál a későbbi győztes kettős hibával juttatta bréklabdához Agassit, aki azonban egy, a hálóba ütött, könnyűnek látszó fonákkal elpackázta a lehetőséget s ekkor csúszott ki a kezéből a mérkőzés. Sampras nem szalasztotta el a saját esélyét, így hosszú „számkivetettség” után újra a csúcsra ért. Az összecsapás 2 óra 54 percig tartott.
„Ma minden stimmelt, kijátszottam magamból, amit tudok – nyilatkozta a boldog győztes, akinek első útja a lelátóra vezetett, hogy megölelje feleségét, Bridgette Wilsont. – Tudtam, hogy Andre a harmadik játszmától nagyon-nagyon összeszedte magát, de megpróbáltam felvenni az ő iramát. Nagy játékos.”
Pete Sampras játékfelfogására és stílusára jellemző, hogy összesen 33 ászt ütött a mérkőzésen (Agassi hetet), 13 kettős hibát vétett és 46-szor hibázott könnyű helyzetben (ellenfele 21-szer). A 33 ász mellett további 51 nyerő ütése volt (Agassinak 20), nyolc adogatáselnyerési lehetőségéből négyet kihasznált (riválisa tizenkettőből kettőt). Óriási szám díszeleg a statisztika azon rovatában, amely azt mutatja, melyik játékos hányszor futott be a hálóhoz röptézni. Sampras 105 (!) alkalommal nyúlt ehhez a fegyverhez s 69-szer pontot szerzett belőle, míg Agassi csak 13-szor választott hasonló megoldást.
A találkozó után Samprast a jövőjéről is faggatták, és a 31 éves klasszis nyilatkozata sokakban kétségeket ébresztett.
„A szívemben és a lelkemben szeretném folytatni, de a testem már nem mindig engedelmeskedik. Kell egy-két hónap, mire végérvényesen eldől, hogy bírom-e a terhelést” – mondta a 14-szeres Grand Slam-bajnok, aki több időt szeretne együtt tölteni családjával, feleségével és testvérével.
„Nélkülük nem tartanék itt. Ők mindig erőt adtak a folytatáshoz” – tette hozzá.
*
Férfi egyes, döntő: Sampras (amerikai, 17.)–Agassi (amerikai, 6.) 6:3, 6:4, 5:7, 6:4.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.