Egy hajóban, két irányba haladva

A német profi futballban a szövetség egyre inkább háttérbe szorul a ligával szemben. Az azonos csónakban ülő, de ellentétes irányba igyekvő felek közötti nézeteltéréseket majd’ ötórás tárgyalás során csak úgy sikerült föloldani, hogy a DFB minden pontban beadta a derekát.

Stefan Lázár
2002. 10. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Keresztülvitték akaratukat a klubok a válogatott műsorának kialakításánál, annak ellenére, hogy ezzel a húzással jelentősen gyengítették Gerhard Mayer-Vorfelder elnök pozícióját a nemzetközi szövetséggel szemben. A FIFA a 2003-ban Franciaországban megrendezendő Konföderációs Kupa nyolc együttese között minden körülmények között ott akarta látni a Nationalelfet, ígéretet is kapott rá az elnöktől, ám ő jelentős ellenállásba ütközött hazájában. „Csapatunk válogatott játékosai a leghatározottabban elutasítják a részvételt!” – jelentette ki Karl-Heinz Rummenigge, a Bayern München igazgatótanácsának vezetője. Hasonló hangot ütött meg a Leverkusen ügyvezetője, Wolfgang Holzhäuser: „A szövetség vegye tudomásul, hogy a labdarúgókat a klubok fizetik, a játékosok pedig jogosan követelnek némi pihenést!” A bajnok Dortmund elnöke, Gerd Niebaum leszögezte: „Nem növelnünk, hanem csökkentenünk kell a játékosok terhelését!” A csapatfőnök, Rudi Völler is osztja ezt a nézetet, már csak azért is, mert 2003 júniusában a válogatott két Eb-selejtezőt vív (Skócia és a Feröer-szigetek ellen), és amennyiben ehhez még a tíznapos torna is csatlakozna, akkor az egyesületek egy hónapon át kénytelenek lennének lemondani legjobbjaikról.
A liga képviselői tehát elérték, hogy a Konföderációs Kupát törölték a műsorból. Sőt. A DFB kénytelen volt beleegyezni abba is, hogy a jövőben a liga fokozott beleszólási joggal rendelkezzen a Nationalelf programjának kialakításába, mi több, a szövetség meghátrált a reklámpartnerek ügyében is. A válogatottat hagyományosan támogató Mercedes-Benz autógyár aktivitása ugyanis sérti a klubszponzorok érdekeit, így a Bayern Münchennel szerződő Audi és Telekom minden labdarúgónak szigorúan megtiltotta, hogy más vállalatok cégjelzéseivel a mezén lépjen fel. Meyer-Vorfelder elnök ígéretet tett arra, hogy a Nationalelf reklámjainál tekintettel lesznek a klubok érdekeire, az érintett játékosokat majd a hátsó sorokba (!) állítják a fotó- és videofelvételek elkészítésénél. „A eldugott labdarúgók miatt a szövetség további támadásokkal találja majd szembe magát a támogatói részéről!” – állapította meg a válogatott kapus, Oliver Kahn.
A legvitatottabb követelés a Bayern Münchené volt, a klub jóvátételt igényelt a szövetségtől Sebastian Deisler miatt, aki az osztrákok elleni meccsen májusban olyan térdsérülést szenvedett, hogy azóta egyetlenegy alkalommal sem játszhatott, sőt a tavaszi idény során sem számíthat még rá Ottmar Hitzfeld edző. A DFB által kötött biztosításból a Bayern – éppen úgy, mint minden más egyesület – mindössze 7500 euróra számíthat kihagyott tétmérkőzésenként. Deisler esetében a jóvátétel összesen 220 ezer euró lehet, holott a játékos fizetése ugyanebben az időben meghaladja a 2 millió eurót. A szövetség jogosnak ismerte el a Bayern követelését, és – sajtóértesülések szerint – 550 ezer eurót utal majd át a münchenieknek. Meyer-Vorfelder ugyan azonnal közölte, hogy a szövetség nem hajlandó precendensnek tekinteni az ügyet, ugyanakkor ígéretet tett arra, hogy a szövetség szakértőkkel vizsgáltatja meg a biztosítási feltételek módosításának lehetőségeit.
***
HITZFELD MARAD. Ottmar Hitzfeld vezetőedző helye biztos a kispadon – jelentette ki Franz Beckenbauer, a Bayern München elnöke, aki annak ellenére bízik a szakemberben, hogy a jövő szerdai, AC Milan elleni találkozón a Bundesliga éllovasa akár ki is eshet a Bajnokok Ligájából. A müncheni együttes az elmúlt öt évben állandó főszereplője volt a sorozatnak, ez idő alatt nem volt példa arra, hogy már az első csoportkörben elbúcsúzzon. Legalább a negyeddöntőig minden esztendőben eljutott. „Tisztában vagyok azzal, hogy a futballvilágban alapszabály, hogy ha nem megy a csapatnak, repüljön az edző, de nem a Bayern Münchennél! – mondta Beckenbauer, majd hozzátette: – Természetesen fájnak a kudarcok, ráadásul anyagilag sem járunk jól, de nem tartom jogosnak, hogy a vereségekért egyedül Hitzfeldet hibáztassuk.” Az 53 éves szakember 1998 júliusában szerződött Münchenbe, megbízatása 2004-ig szól. A Bayern három forduló alatt mindössze egy pontot szerzett a BL G csoportjában, csak jobb gólkülönbségének köszönhetően előzi meg a negyedik helyen álló francia Lens-t. A négyest az eddig százszázalékos AC Milan vezeti, a Deportivo La Corunának hat pontja van. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.