- Kézilabda -
Mostantól nem érheti olyan sorscsapás a válogatottat, amely után a balszerencsét emlegethetnénk, hiszen a portugáliai világbajnokságon, ha rendre hajszálon is múlik, de továbblépeget a csapat. A csoportmérkőzések végén már temettük az együttest, amikor Szaúd-Arábia Argentína legyőzésével kikaparta a gesztenyét nekünk. A csoda után mindenki bőszen fogadkozott, ekkora ajándékkal élni kell, a középdöntőben kötelező kihasználni a váratlanul adódott lehetőséget.
A második körben ismét segítségünkre voltak az ellenfelek, s miután a franciák legyőzték a svédeket, egyszerűvé vált a képlet: három góllal kellett legyőzni csütörtökön késő este Szlovéniát a nyolc közé jutáshoz.
Sikerült, bár a 28-25-ös győzelem során még a legnyugodtabb nézők vérnyomása is kétszáz közelébe emelkedett. Pedig már az első félidőben eldőlhetett volna a továbbjutás, csakhogy hiába vezetett a félidő közepén 8-6-ra a magyar csapat, Buday, Bendó és Pásztor egyaránt büntetőt hibázott. A nagy akarás közben játékosaink nem először görcsölnek be, hiszen már előző napon is kimaradt nálunk két büntető, így kisebb világcsúcsot felállítva sorozatban öt hétméterest hibáztak el kézilabdázóink. Szerencsére ennek nem lett döntő jelentősége, miként annak sem, hogy az előző napon sem velünk szimpatizáló dán bírók csütörtökön is kitettek magukért, a kiállítások megítélésében korántsem voltak következetesek.
Az az elszántság, amely kevés volt a svédek ellen, elegendőnek bizonyult a szlovénekkel szemben, s hullámvölgyek, koncentrálási hibák ellenére folyamatosan a magyar válogatott vezetett. A félidőben, 13-10-nél ugyan már megvolt a továbblépéshez elengedhetetlen háromgólos előny, ám a fordulást követően nem sikerült megnyugtatóvá tenni a különbséget, mi több, az ellenfél kiegyenlített (14-14). Az utolsó percekben hol négy, hol csupán két góllal vezetett a csapat, 28-25-ös előnynél fél percig a szlovénok támadhattak. A vb-n korábban kevés lehetőséghez jutó Kozlina öt másodperccel a duda megszólalása előtt kapura bombázott, ám Szathmári bravúros védéssel megkoronázta egész esti remek teljesítményét, s a mérkőzés legjobbjához illően kitornázta a lövést. A parádés mozdulat jutalma a nyolc közé jutás lett.
Az együttes tehát valóban nem fogadkozott hiába a csoportmérkőzések után, élt a váratlan lehetőséggel, s a középdöntőben sem torpant meg. Csak közbevetőleg jegyzem meg, hogy a C csoport valamennyi továbbjutója szerepelhet a helyosztókon, ezzel igazolva, hogy esetükben valóban a világbajnokság legerősebb hatosát sorsolták össze. Az eddigi sikerek persze akkor érnek igazán sokat, ha végül az olimpiai részvételt is kiharcolja az együttes. Ahogy az indulás előtt még itthon Skaliczki László szövetségi kapitány fogalmazott: akkor lenne igazán csalódott, ha a nyolc közé jutva egy meccset sem nyerne a csapat, s a küszöbön elbukva a nyolcadik helyen zárna. De, az előzmények ismeretében jó lenne, ha a játékosok már semmit nem bíznának a szerencsére.
A 4. csoport végeredménye: 1. Franciaország 6 pont, 2. Magyarország 2 (+2), 3. Szlovénia 2 (+1), 4. Svédország 2 (–3). (Zárójelben az azonos pontszámot elérő együttesek egymás elleni mérkőzéseinek gólkülönbsége.)
A további program. Ma az 5–8. helyért: Jugoszlávia–Magyarország (10.30), Izland–Oroszország (13.00), elődöntő: Spanyolország– Horvátország (16.00), Németország–Franciaország (18.30). Holnap a 7. helyért: 10.00, 5. helyért: 12.30, 3. helyért: 15.30. Döntő: 18.00. Minden mérkőzésre Lisszabonban kerül sor. A magyar csapat mérkőzéseit élőben közvetíti a Sport1.
Szexbotrány sodorja válságba a spanyol kormányt
