Szélre váró csillagok

VITORLÁZÁS

Róth Ferenc
2003. 05. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szélre várás jegyében telt el a múlt hét Balatonföldváron a csillaghajók nyílt tavaszi Eb-jén. A 23 ország 65 egységét felvonultató versenyen az ír Mansfield, Collins egység győzött, a legjobb magyar a 21. helyen végző Tenke, Bendicsek páros volt.

Visy László – egy személyben indulója az Európa-bajnokságnak, legénység és sajtófőnök – ül a hajója oldalán, s magyaráz. Megtestesítve az ideálist, azaz ő nem csupán a szárazföldön hirdeti az igét, otthon van, okos a vízen is.
Ülünk a hajón, a tükörvíz hátán, ami szép a szemnek, jó a Balatonnal a gumimatrac hátán barátkozóknak, de ellensége a vitorlázóknak.

– Semmire nem megyünk – mondja Visy, miközben be is mutatja, miként szokott lógni órákon át vízszintesen a hullámok fölött egy-egy versenyen –, az időjárás nincs s nem is volt velünk a héten. Ahogy elnézem, ma is parti emberek maradunk…
Szavaival egy időben lövés jelzi, hogy újabb egy órával elhalasztják a futamot, pedig már dél van.

Van, aki örül ennek, van azonban, aki menne a vízre. A Mansfield vezette ír egység boldog lenne, ha jó széllel hajózhatna, azaz megrendeznék az ötödik futamot, ebben az esetben ugyanis kieshetne a legrosszabb eredményük, s helyet cserélhetnének az élen álló, Lööf vezette svéd párossal.

Erdélyi Béla, az Európa-bajnokság főrendezője csak legyint.
– Ez a szél már nem is fúj, inkább szív… – mondja.
Úgy néz ki, hogy az Eb-n induló 23 ország 65 egysége munka nélkül marad, így van idő arra, hogy viszszamenjünk csaknem száz évet a múltba. 1911-ben történt, hogy egy bizonyos Schweisgut nevű hajóépítő mester megtervezte a csillagot, a sztárt, amely tán a legnagyobb karriert futotta be a hajóosztályok között. Legyen elegendő annyi, hogy 1936 óta csupán egyetlenegy olimpiáról hiányzott. 1976-ban, Montrealban tudták csak letörölni a sportág egéről, de persze végleg nem sikerülhetett. Moszkvában (1980) már megint ott volt a – stílszerűen – vörös csillaggal jelzett kategória, amelynek természetesen fikarcnyi köze sincs a politikához.

– A csillagban körzetekre, disztriktekre van osztva a világ – meséli Visy –, ami azt is jelenti, hogy politikai és etnikai határok nem léteznek. A nyolcvanas években is egy körzetben voltunk például Dél-Németországgal, a jugoszlávokkal, ma pedig többek között az oroszokkal. A vörös csillaggal sokan és sokszor viccelődnek, amire azt szoktam mondani, hogy a Heineken címkéjében is szerepel a szimbólum, mégis mindenkinek a sör jut az eszébe, amikor meglátja.

Három órával később végleg elfogy a remény. Megint lőnek, immáron véglegesen beszüntetik a meg sem kezdett futamot. A partra kényszerülő csillagosoknak így csak az lehet a dolguk, hogy jól érezzék magukat a Spartacus Vitorlázóegylet balatonföldvári telepén, ami nem is oly nehéz. Étel, ital bőven akad, illik is, hogy legyen, hiszen a résztvevők egységenként 300 eurós nevezési díjat fizettek, amiért szinte mindent megkapnak. Még pétanque-készletet is, amellyel versenyt vívnak, mégpedig nemzetközit: magyarok, ukránok és argentinok állnak össze.
Pihen, nyaral a család, a csillagosok családja.
A kétszeres világbajnok német Hagen sem örül a munkanélküliségnek, de ha már így alakult, tudomásul veszi.

– Ha szelünk is lenne, azt mondanám, minden tökéletes, mert a rendezés valóban hibátlan. Reggel még úgy látszott, lesz futam, de aztán a tervezett rajt előtt megállt a szél. Hallva az előrejelzést, már azzal is elégedett lennék, ha vasárnap egyetlenegy futam lene.
A szombati kérés vasárnap meghallgatásra talált. Ha szél nem is, de szelecske azért fújt a víz fölött, így aztán 9 órakor gyorsan eleresztették a mezőnyt, megrendezték az ötödik futamot. Ami azt is jelentette, hogy teljesült az írek óhaja, kiesett a legrosszabb, a 19. helyezésük, s végül megnyerték az Európa-bajnokságot. Az utolsó felvonásban a francia Presti, Saliou páros volt a leggyorsabb, amivel az összetettben felállhattak a dobogó harmadik fokára.

A tavaszi nyílt csillaghajó Európa-bajnokság végeredménye: 1. Mansfield, Collins (ír) 8 pont, 2. Lööf, Edström (svéd) 13, 3. Presti, Saliou (francia) 25, … 21. Tenke, Bendicsek (magyar) 76.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!
Országgyűlési választás2026. április 12. Minden hír a választásról

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.