Vita van, botrány nincs

V I T O R L Á Z Á S

2003. 07. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aligha gondolta bárki is 1955-ben, amikor a Nemere II célba ért a Kékszalag-versenyen, hogy a 10 óra 40 perces időeredménnyel évtizedekre megdönthetetlen csúcsot állít fel. A korábban két esztendőnként, az újabb időkben viszont évente sorra kerülő tókerülő viadalon kedvező időjárás esetén idén megdőlhet a majdnem ötvenesztendős rekord. Pénteken reggel 9 órakor pazar látványban lehet részük a Balatont fürkészőknek, hiszen a balatonfüredi móló elől várhatólag 350-400 hajó indul a 35. HotSpring Kékszalag Magyar Nagydíjon, amely Európa egyik legnagyobb tavi vitorlásversenye.

Az 1934 óta hagyományossá vált útvonalon, Balatonfüred–Balatonkenese–Siófok–Tihany–Keszthely–Balatonfüred érintésével 160 kilométert tesz meg a mezőny. Hogy mennyi idő alatt, az persze teljesen kiszámíthatatlan, hiszen volt olyan év, amikor a szélcsend miatt csaknem két nap alatt futott be a győztes. Az előrejelzések szerint ettől az idén nem kell tartani, sőt kifejezetten kellemes szélerősség várható. Az utóbbi években rengeteg gyors hajó épült és próbálkozott a csúcsdöntéssel, de a rekord ellenállt a támadásoknak. A címvédő Litkey Farkas az idén újabb ostromot indít a csúcs ellen, s az Olaszországból érkezett Lisa nevű vitorlással a szakemberek szerint minden esélye megvan erre.

Litkey az első csatát már megnyerte, bár a riválisok körében nagy vitát váltott ki a hajója. A szövetség tavalyi döntése szerint ugyanis a Kékszalagot a korábbi kettővel szemben minden évben megrendezik. A páros esztendőkben az új fejlesztésű hajók is rajthoz állhatnak, míg a páratlanokban csak a klasszikus építésűek. Litkey vitorlása, a Lisa hivatalosan megfelel az idei előírásoknak, az indulását ellenzők viszont úgy érzik, a szabályok szellemével technikai fejlesztése összeegyeztethetetlen.

A viadal azonban éppen nyílt formája miatt nem csupán a legjobbakat vonzza, hanem rengeteg amatőr versenyző is elindul, hiszen arra minden hajótulajdonos és kormányos büszke, ha legalább egyszer teljesítette a Kékszalag távját. A balatoni vitorlások, illetve hazai hajók közül a legjobb a névadó szponzor által felajánlott, több mint kétmillió forint értékű fődíjat nyeri meg.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!
Országgyűlési választás2026. április 12. Minden hír a választásról

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.