Elber könnyen nagyvonalú

A Bayern München háza táján ezekben a napokban minden a holland Roy Makaay körül forog. A holland csatárért a spanyol La Corunának átutalt tizenhétmillió-nyolcszázezer euró a második legmagasabb összeg, amit a Bundesligában labdarúgóért valaha is kifizettek (a brazil Amoroso huszonötmillióért érkezett Dortmundba Pármából). Uli Hoeness, a bajorok menedzsere így foglalta össze reményeit: „Gólokat várunk Makaaytól, semmi mást!”

Stefan Lázár
2003. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Hiába a megállapodás, a Makaay-gólokra még várnia kell a tizennyolcszoros német bajnoknak. A holland már megérkezett ugyan új állomáshelyére, de hivatalos bemutatására nem került sor. A spanyolok még mindig nem írták alá a szerződést, sőt újabb követeléssel léptek fel: a Bayern vállalja magára a csatár nevelőegyesületének, a Vitesse Arnheimnek járó pénz (850 ezer euró) kifizetését. Elvégre a FIFA idevágó előírása szerint a transzferösszeg öt százaléka illeti meg azt a klubot, ahol a futballista a pályafutását kezdte. Uli Hoeness szerint ezt a terhet a La Corunának kell vállalnia. „Mit használnak a Münchenből érkező milliók, ha azok egy részét tovább kell küldeni?” – hangzott Augusto César Lendoiro Deportivo-elnök válasza.
A holland csatár körüli cirkusz tehát tovább tart. Első edzésén Ottmar Hitzfeld edző felügyelete mellett – harminchat fokos hőségben, több ezer szurkoló jelenlétében – illegálisan vett részt, hiszen még nem a klub alkalmazottja. Ennek megfelelően a csak „vendégként” megjelenő játékos nem nyilatkozhatott senkinek. Hitzfeld abban bízik, hogy a keddre tervezett edzőmérkőzésen a Nürnberg ellen végre pályára küldheti a csatárt.
Mindenesetre Makaay megjelenése azonnal felveti a kérdést, hogy hány dudás fér meg egy csárdában. Giovane Elber azt vallja: „Royjal még erősebbek leszünk, biztos, hogy hogy jól megértjük majd egymást.” A gólkirály szavai minden bizonnyal őszinték, hiszen nincs oka a féltékenykedésre, a bajnokság végén minden körülmények között megválik a klubtól. Nincs az az ajánlat, amiért megváltoztatná a brazil az elhatározását: „Jövőre távozom, még akkor is, ha nehéz szívvel teszem.”
A harmincéves Elber 1997-ben szerződött Münchenbe, ahol egyedülálló sikereket ért el: négyszer lett német bajnok, háromszor kupagyőztes, a Bajnokok Ligája serlegét és a Világkupát 2001-ben emelhette a magasba. A rapszodikus labdazsonglőrt rengetegszer ünnepelték, de legalább annyiszor kritizálták is, így érthető, hogy az emlékei nem annyira a stadionokhoz, mint inkább a bajor hegyekhez kötődnek majd. Például a Tegernsee partjához, ahol rendre a Bayernnel készült. „A Hotel Bachmaier ablakából látható vidék fog majd a legjobban hiányozni” – mondja Elber, majd visszatérve a jelenhez, biztos benne, hogy az utolsó éve nem lesz sétagalopp. „Ha a Bajnokok Ligájától kénytelenek lennénk ismét már a kezdet kezdetén elbúcsúzni, akkor a szurkolók biztos megesznek bennünket, nincs olyan hely, ahová elbújhatnánk” – állítja. „Bajnokság, kupa, Bajnokok Ligája – búcsúzóul triplázni akarok a Bayernnel. A Bundesligában huszonöt, a Bajnokok Ligájában hét gólt tűztem ki magam elé.”
Hasonló határozottsággal munkálkodik jövője tervezésén is; Itáliába, Spanyolországba vagy Portugáliába készül, ahol még két évet szeretne játszani. Ezt követően visszatér Brazíliába, ahol két, nem éppen egymással összefüggő foglalkozást űzne: marhatenyésztő és futballmenedzser. „A brazil tehetségeket nem csak át akarom hozni Európába, hanem segíteni is akarok nekik a beilleszkedésben. A menedzserek többsége ugyanis megvásárol, mondjuk, ötvenezer euróért egy tehetséges fiatalt, majd miután az összeg ötszörösét zsebre vágja, magára hagyja. Mint az emberkereskedők… Én más úton akarok járni.”
A Bayern szolgálatában elért fényes sikersorozat azonban csak szerény vigasz arra a csalódásra, ami hazájában érte, a brazil válogatott tagjaként nem szerepelhetett világbajnokságon. „Ezért azonban csak magamat okolom. Amikor meghívtak a válogatottba, egyszer sem tudtam meggyőző teljesítményt nyújtani, és ami fájóbb: nem lőttem gólokat.” Így aztán hiába beszélnek róla Európában felsőfokon, a brazil válogatottban mindössze tizenötször jutott szóhoz.
*
A Bundesliga 2. fordulójában a Bayern München csak Owen Hargreaves utolsó percben lőtt góljának köszönheti, hogy egy pontot elhozott Hannoverből.
Lisztes Krisztián csapata, a Werder Bremen hazai pályán 1-1-es döntetlen ért el a Borussia Mönchengladbach ellen. Lisztes végigjátszotta a meccset, sőt a 64. percben az ellene elkövetett szabálytalanság miatt megadott tizenegyesből lőtte a Werder gólját Ailton. Vasárnap a VfB Stuttgart a Hertha BSC-t fogadta. A Stuttgartban Szabics Imre a szünetben lépett pályára, a berlinieknél Király védett (jól); játszott Dárdai Pál is. A mérkőzésen gól nem esett, 0-0 lett a végeredmény.
Bundesliga, 2. forduló: Hannover–Bayern München 3-3, Werder Bremen–Mönchengladbach 1-1, Köln–Kaiserslautern 1-2, Freiburg– Rostock 2-2, Bochum–Hamburger SV 1-1, Dortmund–Wolfsburg 4-0, Eintracht Frankfurt–Leverkusen
1-2, VfB Stuttgart–Hertha BSC 0-0.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.