Labdarúgás
n Munkatársunktól
Igencsak óvatosan nyilatkozott a cseh válogatott első Európa-bajnoki mérkőzése előtt Pavel Nedved. Miután elmondta a kötelezőt, azaz, hogy egészen addig ideges lesz, amíg el nem kezdődik a lettek elleni meccs, rátért a lényegre. Óva intett mindenkit attól, hogy lebecsülje Lettországot: „Európa legjobb tizenhat csapata játszik itt, Portugáliában, így aztán a kevésbé esélyesek is fölrúghatják a papírformát. Keményen kell küzdenünk.” A letteket az 1996-os Európa-bajnokság cseh csapatához hasonlította, ami dicséret a javából, hiszen azon a tornán Csehszlovákia a döntőig jutott, ahol 2-1-re kapott ki az akkor a mainál jóval magasabban jegyzett Németországtól.
Nedved szerint Portugáliában a meleg legalább akkora ellenfele a csapatoknak, mint a szemben állók. A legutóbbi aranylabdás – bevallása szerint – csak a legritkább esetben hagyja el a szállodát, ha mégis megteszi, sohasem mulasztja el, hogy vizet vigyen magával. Ahogy mondja, naponta legalább öt liter folyadékkal él, ez a legkevesebb, amennyivel kibírja a hőséget.
Aztán ütött az óra, a csehek is nekiláttak a labdarúgó Európa-bajnokságnak, a lettek elleni első félidő pedig teljességgel igazolta Pavel Nedved szavait. Ő és társai ugyanis korántsem uralták annyira a játékot, mint azt várták tőlük, várták maguktól, a lettek végtelenül elszántan, szorgalmasan tették a dolgukat, ami elegendő volt ahhoz, hogy a cseh klasszisok – Nedved mellett Rosicky, Galásek, Poborsky, Baros és Koller – nem tudtak mit kezdeni ellenfelükkel, egyáltalán nem látszott, hogy Európa-szerte jegyzett klasszisok játszanak alig ismert futballisták ellen. Főként, hogy a letteknél Prohorenkovs igencsak lendületes volt, bátran futballozott.
Olyannyira, hogy amikor az első félidő hosszabbításában Stepanovs labdájával meglódult a baloldalon, pontosan adta középre a labdát az érkező Verpakovskis a letteknek szerzett vezetést.
Szünet után lendületesebbek lettek a csehek, Nedved, Poborsky és Koller jóvoltából szinte folyamatosan támadtak, s Kolinko kapus bizonytalanságát kihasználva előbb a 73. percben kiegyenlítettek (egy lepattanó labdát Baros lőtt a kapuba), majd a 85. percben Heinz megszerezte a győztes gólt.
Sokáig úgy tetszett, hogy lettek – hasonlóan a görögökhöz vagy a dánokhoz – váratlan sikerrel kezdik a tornát, ám a végére elfáradtak, nem tudtak mit kezdeni azzal, hogy a cseh klasszisok határtalanul szívósan törekedtek arra, hogy az egyről a kettőre jussanak.
Nem sztárok, emberek voltak.
A németek és hollandok mérkőzését a hollandok kezdték jobban, legalábbis többet volt náluk a labda, mint az ellenfelüknél. Sokra nem mentek vele, mindössze egy gyönge Van Nistelrooy-lövés volt a fölény bizonyítéka. Az első negyedóra után a németek ritmust találtak, a holland kapunál Wörns és Kuranyi próbálkozott, majd a 30. percben jött Frings: bal oldali szabadrúgása után a labda a kapu előtt mindenkit elkerülve jutott a bal sarokba.
A második félidőt Van der Meyde gyönge lövése vezette be, majd folytatódott a kemény küzdelem. Mindkét oldalon valamennyi labdáért megharcoltak a játékosok. A hollandok voltak az aktívabbak, a hátrányuk miatt érthetően, de a németek hatalmas ambícióval, szervezetten állták a rohamokat, sokkal jobban játszottak, mint az elmúlt hónapokban bármikor. Kiegyenlített játék után, a 81. percben Van der Meyde az alapvonalnál jobbról adta be a labdát, Van Nistelrooy pedig kifacsart testhelyzetből is a kapuba lőtte. A lefújásig rendületlenül próbálkoztak a felek, de maradt a döntetlen a portói derbin, amelyen a hollandok a vártnál kevesebbet, a németek a vártnál többet nyújtottak. A küzdelem éles volt, a meccs érdekes, ami nem kevés.
D CSOPORT, 1. FORDULÓ: Csehország–Lettország 2-1 (0-1). Aveiro, v.: Veissiere (francia). Gólok: Baros (73.), Heinz (85.), ill. Verpakovskis (45.). Németország–Hollandia 1-1 (1-0). Porto, v.: Frisk (svéd). Gólok: Frings (30.), illetve Van Nistelrooy (81.).
A MAI PROGRAM, A CSOPORT, 2. FORDULÓ: Görögország–Spanyolország, Porto, 18 óra (mtv), v.: Lubos Michel (szlovák). Oroszország–Portugália, Lisszabon, 20:45 (mtv), v.: Terje Hauge (norvég).