Spanyolország az A csoport zárófordulóján 1-0-ra kikapott Portugáliától, s miután Görögország csak egy góllal maradt alul Oroszországgal szemben, a hispánok kiestek. Ugyan a szövetségi kapitány, Inaki Saez szerint csapata jól játszott a házigazda ellen, mégis, a teljes valóságot a spanyol média foglalta össze. A lapok a szégyent és a könnyeket emlegették a legtöbbször, s kiemelték, hogy ezúttal semmit sem hagyott maga után a válogatott. Az AS szerint az idei kiesés volt a legrosszabb, amely az utóbbi időben megtörtént a csapattal: „Idén nem volt dicsőség, nem méltósággal estünk ki. Nem volt jó játék és balszerencse, ezúttal nincs mibe csomagolni a kudarcunkat. A csapat rászolgált a történtekre.”
Abszolút igaz, hiszen az 1984-es Európa-bajnoki döntő óta mindig maradt mire emlékezni a spanyolok kapcsán. Húsz évvel ezelőtt Miguel Munoz együttese a csoportmeccsek során kiejtette a címvédő NSZK-t, az elődöntőben felülmúlta a káprázatos dánokat, s a döntőben balszerencsés vereséget szenvedett. Michel Platini szabadrúgása az addig szenzációsan teljesítő Arconada hasa alatt csusszant a hálóba, Franciaország 2-0-ra nyert, de a spanyolok emelt fővel vehették át az ezüstérmet.
A mexikói világbajnokságon az Emilo Butragueno fémjelezte társaság a nyolcaddöntőben parádés játékkal 5-1-re verte Dániát, s a negyeddöntőben csak a 11-esekkel maradt alul Belgiummal szemben.
Az 1988-as Eb-n megint legyőzték a dánokat, csupán az olaszok és az NSZK válogatottjával nem bírtak. A csapat akkor annyira volt képes, pláne, hogy a teljes védelemből Maceda és Goicoechea is hiányzott, míg a Real Madrid jelenlegi mestere, Camacho végig sérülten játszott.
Aztán hatévnyi mélyrepülés következett, először az 1994-es amerikai vb-n emlegették újfent esélyesként a válogatottat. Nem is szerepeltek rosszul, a negyeddöntőben a későbbi ezüstérmes Olaszország Roberto Baggio 87. percben szerzett góljával búcsúztatta őket. A mecscset Puhl Sándor vezette, aki nem vette észre, hogy Tassotti a 16-oson belül leütötte Luis Enriquét. A 11-es elmaradt, Spanyolország Puhlt okolta.
Két évvel később a házigazda angol válogatottal kerültek össze az Eb-negyeddöntőjében. Hatalmas csatában 0-0-ra végeztek, a 11-eseket Shearerék rúgták jobban. Tisztes búcsú.
Franciaországban, 1998-ban óriási drámát produkáltak. A csoportjuk zárómeccsén 6-1-re verték Bulgáriát, de miután a párhuzamosan futó derbin Paraguay legyőzte Nigériát, a spanyolok elsöprő győzelme semmivé foszlott. A kiütéssel végződött derbi gyászba torkollt.
Négy éve az Eb egyik legjobb és legemlékezetesebb meccsét hozták össze Jugoszláviával. Két perccel a befejezés előtt még a plávik vezettek, ám a spanyolok fordítottak, és 4-3-re nyertek. Bejutottak a negyeddöntőbe, ahol a későbbi aranyérmes Franciaország ejtette ki őket. Raúl a 90. percben, 2-1-es állásnál 11-est hibázott…
Az ázsiai világbajnokságon remekül teljesítettek, a negyeddöntőben két gólt lőttek a házigazda Koreának, ám arról nem tehettek, hogy az egyiptomi bíró, egy bizonyos Gamal Ghandour kéz a kézben halad a házigazdákkal. A botrányos játékvezetői ítéleteknek köszönhetően Spanyolország elbukott.
Most azonban szimplán maguknak köszönhették a bukásukat. A Marca című lap öles betűkkel hirdette a címlapon az ország véleményét: „Szégyen!”
Többkamerás olaszok. A RAI olasz televízió amellett, hogy a válogatott mai, bolgárok elleni mérkőzését közvetíti, a csoport másik meccsére is fókuszál. A Dánia–Svédország meccsen extrakamerákkal dolgoznak, azokkal szeretnék a fair játékot ellenőrizni. Emellett fontosabb dolog lenne, ha végre nyugalom költözne az azzurik táborába. Mint ismeretes, Christian Vieri összeveszett a talján sajtóval, mert szerinte álhírt terjesztettek. A Messagerro azt írta, hogy a csatár összeveszett Gianluigi Buffon kapussal. Vieri egyébként kihagyta az olaszok utóbbi közös edzését, helyette gimnasztikázott, és alapos gyúrásban volt része. A bolgárok eddig két vereséget szedtek össze, s még gólt sem szereztek. Az olaszok elleni találkozó előtt eltiltások és sérülések nehezítik Plamen Markov szövetségi kapitány munkáját. Stilian Petrov és Kirilov biztosan nem játszhat, és Ivailo Petkov szereplése is erősen kérdőjeles. A bolgárok egyébként a dánok ellen hét sárga lapot szedtek össze, ma utoljára bebizonyíthatják, hogy nem csak szabálytalankodni tudnak.
Nem játszanak döntetlenre. A szakértők állítják, a C csoport skandináv rangadóját a dán szélsők vagy a svéd csatárok döntik el. Ezen múlik a csata végkimenetele. Pontosítva dán részről Grönkjaer és Jörgensen, míg svéd oldalról Ibrahimovic, valamint Henrik Larsson tehet a legtöbbet arról, hogy valamelyik nemzet a negyeddöntőben folytathassa. „Kimegyünk és megpróbáljuk a legjobb játékunkat nyújtani – mondta Larsson. – A dánok nagyon veszélyesek, különösen Grönkjaerre és Jörgensenre kell figyelnünk. Óvatosnak kell lennünk, nem a tipikus skandináv stílusban futballoznak.” A svédek még mindig nem számíthatnak a sérült jobb hátvédre, Teddy Lucicra, valószínűleg Mikael Nilsson helyettesíti. Az egyik szövetségi kapitány, Lars Lagerback elárulta, nem játszanak döntetlenre: „Nem fér bele a mentalitásunkba, hogy megegyezzünk a dánokkal. Ez sokkal nagyobb csata.” A döntetlen azért merült fel, mert ha 2-2 lesz a skandináv meccs vége, akkor az olaszok semmiféleképpen sem juthatnak tovább. Ebben az esetben Dánia és Svédország kéz a kézben menne a legjobb nyolc közé.