Nyolc éve kezdődött a prágai sikertörténet

L A B D A R Ú G Á S Okkal büszke a cseh szövetségi kapitány, Karel Brückner. A mester nem jár messze az igazságtól, amikor csapata nagyszerűségét hangsúlyozza, hiszen a cseh válogatott kétgólos hátrányból fordított, és harcolta ki a győzelmet Hollandia ellen. Pavel Nedved sem fukarkodott a jelzőkkel, ő fantasztikusnak nevezte a meccset. Nem mellesleg, a csehek a mezőnyből elsőként jutottak a legjobb nyolc közé.

Szabó Tamás
2004. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gólt ugyan nem szerzett, mégis a cseh–holland mérkőzés legjobbjának választották a tavalyi év aranylabdását, Pavel Nedvedet. „Varázslatos este volt – mondta a Juventus játékosa. – Rászolgáltunk a győzelemre. Habár a mérkőzés elejét megint átaludtuk, utána óriási energiákat mozgósítottunk, s ennek köszönhettük a diadalt.”
Csehország elsőként jutott a negyeddöntőbe, s ez a mostani alakulat képes lehet arra is, hogy a nagy elődök nyomába lépjen. A Josef Masopust fémjelezte társaság a legelső Európa-bajnokságon, 1960-ban bronzérmet nyert, s ugyanaz a garnitúra két évvel később a chilei világbajnokságon ezüstérmes lett. A sikereket követően átmenetileg leléptek a kontinensfutball színpadáról, 1970-ig hiányoztak a seregszemlékről. Az első nagy diadalt 1976-ban aratták, Belgrádban bejutottak az Eb döntőjébe, és ott 11-esekkel győzték le a világbajnok NSZK válogatottját. A fináléról Panenka emlékezetes pimasz büntetőjét azóta is gyakran felidézik, valamint a csatártársai, úgy mint, Dobias, Nehoda, Pivarnik vagy a kapus Viktor alakításait. Négy évvel később Olaszországban a harmadik helyen zártak, de aztán 1996-ig esélyük sem volt megközelíteni a korábbi sikereket. Nyolc éve aztán az angliai kontinensviadalon Csehország a döntőig menetelt, ahol Németország csak Bierhoff aranygóljával tudott nyerni. A csehek persze mindig gondoskodnak arról, hogy beszéljenek róluk, akár nyernek, akár nem, s lehetőleg ne a botrányokról, hanem a csodagólokról. Panenka büntetője 1976-ban, Poborsky bokamozdulata 2000-ben vált emlékezetessé, s most Baros bombalövése, illetve annak előkészítése adott okot az elismerő csettintésre.
A mostani gárda jobb a nyolc évvel ezelőtti alakulatnál. Nedved már akkor is játszott, de 1996-ban még nem ő volt a válogatott karmestere. A Juve középpályása ma a cseh labdarúgás egyik legnagyobb egyénisége, s tavaly annak ellenére értékelték teljesítményét Aranylabdával, hogy balszerencsés módon két sárga lap miatt hiányzott a BL-döntőről. Már négy esztendeje is remekül összefogta a cseh gárdát a holland–belga Eb-n, ám akkor a hollandok egy ajándék 11-essel felülkerekedtek, s mivel a későbbi győztes Franciaország ellen is kikaptak egy parádés találkozón, a csoportmérkőzések után búcsúzhattak.
De nem mondtak le álmaikról, éremért jöttek Portugáliába. Smicer és Koller a Nedved-féle generáció tagja, harmincon túliak. Koller kosárlabdázónak is elmehetne, 202 centiméter, négy éve az Anderlecht játékosaként a belga élvonal legjobb játékosának választották. De, hogy milyen értékes munkát végeznek Csehországban, arra az új generáció néhány egyénisége jelent ékes bizonyítékot. Az Európa-bajnokságon is megcsodált Baros még csak 24 éves, de már három éve a Liverpool játékosa. Vele egyidős Rosicky, ő a Dortmund klasszisa, már a négy évvel ezelőtti tornán is részt vett.
Valamit nagyon jól csinálnak…



Trezeguet aggodalma. A francia válogatott csatára, David Trezeguet amondó, az angolok és a horvátok is kiismerték a játékukat. „Mindkét gárda kontrákra helyezkedett be, miközben nagyon keményen védekeztek – mondta Juventus támadója. – Biztos vagyok benne, hogy a svájciak is ezt teszik.” A szövetségi kapitány, Jacques Santini elmondta: a legjobb csapatát küldi pályára ma este a svájci válogatott ellen. „Azért jöttünk Portugáliába, hogy hat meccset játszunk. A mai napon csak a győzelem számít.” Thierry Henry szerint a francia válogatott mentálisan rendkívül erős. „Az angolok és a horvátok ellen is hátrányból fordítottunk. Mindkétszer vesztésre álltunk és mégis pontot szereztünk.” Amíg a franciák optimisták, addig a svájciak szépen szeretnének búcsúzni. Köbi Kuhn szövetségi kapitány elmondta, ma a svájci futball becsülete a tét a játékosok számára.



Beckham Óvatos. Az angolok nosztalgiáztak kicsit, s nem éppen kellemes emlékeket idéztek fel. A csapatkapitány, David Beckham például figyelmeztetett, hogy intő példa legyen minden játékos számára a négy évvel ezelőtti Európa-bajnokság. Anglia akkor a csoport utolsó fordulójában abszolút favoritként játszhatott Románia ellen, ám végül vereséget szenvedett, és idő előtt búcsúzott. A mai, horvátok elleni meccs előtt ugyanabban a cipőben járnak. „Most Svájcot győztük le, míg négy éve a Németország elleni diadallal melegítettünk az utolsó meccsre – emlékezett Beckham. – Ma Horvátország az ellenfél, amely legalább olyan kemény dió lesz, mint amennyire Románia volt. Ez nagyon rossz emlék, de kamatoztathatjuk.” A horvátok eközben megnyugodtak. A Franciaország elleni mérkőzést követően Otto Barics szövetségi kapitány többek között azt mondta, hogy a játékvezetők a nagy csapatokat segítik. A mester nem beszélt erről többet, helyette csatársztárjáról, Dado Prsóról és a terveiről számolt be. „Prso olyan fontos láncszeme együttesünknek, mint a franciáknak Zidane. Az angolok ellen valószínűleg Sokota játszik mellette csatárposzton.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.