Négy éve Annus Adrián bánatában kifutott a Népstadionból, amikor kiderült, hogy az olimpiai válogatóverseny vesztese lett. Aztán az Atlantában győztes Kiss Balázs sérülés miatt visszalépett, így váratlanul mégis elutazhatott Sydneybe, ahol viszont 75,40 méteres eredménnyel a selejtezőben búcsúzott. A sikertelen szereplés után a Dobó SE szakosztályában kirobbant belháborúban Annus hátat fordított mesterének, Németh Pálnak, s a Dobó SE-ből átigazolt a szomszédban lévő Haladáshoz, ahol Vida József lett a mestere.
– Nem bántam meg, hogy klubot és edzőt váltottam – magyarázza Annus Adrián. – Sőt, utólag úgy látom, már korábban meg kellett volna tennem. Pali bácsi csoportjában túl sok volt a dudás, sokszor nem magunkra, hanem a másikra figyeltünk, ami negatívan befolyásolta a felkészülésünket.
Annus Adrián az elmúlt években az élmezőny egyik legjobbja lett. Az idén például minden versenyen 80 méteren felüli eredményt ért el. A debreceni országos bajnokságon 83,65 méterre vetette a kalapácsot, amivel a fehérorosz Ivan Tyihon mögött második a világranglistán. Éppen a debreceni viadal mutatta meg, hogy a kiemelkedő forma mellett milyen sokat számítanak a lelki tényezők, mert két érvénytelen kísérlet után 76 méteres eredménnyel jutott be a nyolcas döntőbe. Nem biztos, hogy hasonló teljesítménnyel az olimpián is tovább lehet jutni.
– Nem túlzás, hogy egy világversenyen sokszor nehezebb bejutni a döntőbe, mint ott eredményesen szerepelni. Athénban például a kalapácsvetés egyik selejtezője reggel nyolckor, a másik tizenegy órakor kezdődik. Tehát már az sem mindegy, hogy melyik csoportba kerülök. Mert reggel nyolc órakor 79 méter körüli eredményt elérni, hát, nem kis feladat. Elsősorban lelkileg nagy vizsga, mert a selejtezőben csak három kísérletünk van. Nagyon észnél kell lenni. Biztos recept a továbbjutásra nincs. Például az Európa-bajnokságon csak harmadikra sikerült a szint, a tavalyi világbajnokságon viszont elsőre. Visszatérve a bajnokságra, Debrecenben éppen az okozta a gondot, hogy az elején nem haraptam, mert azt gondoltam, úgyis nyerek. Aztán amikor kiderült, hogy kieshetek, összeszedtem magam, és utána már 82 és 83 méter fölötti eredményeket értem el.
Nem magyar betegség, a világversenyeken, elsősorban az ügyességi számokban sokszor előfordul, hogy az esélyesek a selejtezőben kiesnek.
– Az utóbbi négy évben nem csupán fizikailag és technikailag fejlődtem, sokkal rutinosabb is lettem. Ahogy javultak az eredményeim, úgy lettem egyre kedvesebb vendég a nemzetközi viadalokon, így a versenyidőszakban egy-két hetente megmérkőzhetek a nemzetközi élmezőnnyel. Tehát megszokhattam a nagy versenyek légkörét, ritmusát, ezért jobban tudok összpontosítani a dobásokra.
A szakemberek szerint a férfi kalapácsvetés jelenlegi élmezőnyéből négyen-öten esélyesek az olimpiai elsőségre. Az elmúlt két világversenyen érmes japán Murofusi viszont ebben az idényben már háromszor dobott 82 méteren fölül. Az ifjúsági világbajnok finn Karjalainen sokat fejlődött, 83,30 méteres eredményével harmadik a világranglistán, amelyet a világbajnok Tyihon 83,79 méterrel vezet. A fehérorosz kalapácsvető az idén is bujkál a nemzetközi mezőny elől, nem indult még külföldi versenyen.
– Tyihonnal tavaly szeptemberben Szombathelyen találkoztam utoljára a Grand Prix-döntőn – meséli Annus Adrián. – Hazai pályán sikerült visszavágnom a párizsi vereségért. Nem megszokott, amit a fehérorosz és a görög atléták csinálnak, hogy csak a világverseny előtt jönnek elő. Ezt a rendhagyó felkészülést viszont a fehérorosz dobóknál a tavalyi eredmények igazolták. Az biztos, hogy hatalmas verseny lesz az olimpián az érmekért.
A magyar atlétika legeredményesebb versenyszámában, a kalapácsvetésben dobóink eddig négy arany-, két ezüst- és két bronzérmet nyertek, a hagyományok tehát köteleznek. Az athéni olimpián Annus Adrián mellett két fiatal versenyző, Botfa Péter és Pars Krisztián képviselheti a magyar színeket. Négy éve a Gécsek Tibor, Németh Zsolt, Annus Adrián hármas nagy reményekkel indult Sydneybe, aztán csalódás lett az utazás vége – ismét bizonyítván, hogy az esélyeket az olimpián rendkívüli nehéz éremre váltani.
Az idei világranglista
83.79 Ivan Tyihon (fehérorosz)
83.65 Annus Adrián (magyar)
83.30 Olli-Pekka Karjalainnen (finn)
82.91 Vadim Devjatovszkij (fehérorosz)
82.65 Murofusi Kodzsi (japán)
82.23 Igor Asztapkovics (fehérország)
81.66 Olekszandr Krykun (ukrán)
81.33 Miloszlav Konopka (szlovák)
80.90 Pars Krisztián (magyar)
80.44 Artem Rubanko (ukrán)
80.37 Botfa Péter (magyar)
Annus Adrián. Született: 1973. június 28., Szeged. Klubja: Haladás VSE. Nevelőedzője: Annus Géza, Németh Pál. Edzője: Vida József. Versenyszáma: kalapácsvetés. Egyéni csúcsa: 84,19 méter (2003). Legjobb helyezései: világbajnoki 2. (2003 Párizs), vb – 9. (2001 Edmonton), Európa-bajnok (2002 München), Eb – 8. (1998 Budapest), Világdöntő-győztes (2003 Szombathely), VK-1. (2002 Madrid)