Kovács Ági vegyes reményei Athénra

Ú S Z Á S Négy évvel ezelőtt a csapból is Kovács Ági folyt, igaz, akkor a Spartacus úszónője esélyesként készült az olimpiára. Nem okozott csalódást, bajnok lett Sydneyben, utána 2001-ben 200 mellen megvédte világbajnoki címét. Azóta viszont nem nyert érmet világversenyen, így az esélytelenek nyugalmával készülhetne Athénra, ha nem zavarná egy rejtélyes betegség.

Salánki Miklós
2004. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap fejezte be Almásfüzitőn az úszóválogatott a felkészülését az athéni olimpiára, ahol a versenyzők ideális körülmények között készülhettek. Például nem kellett korán kelniük, mert a tornatermi edzés csak nyolc órakor kezdődött, utána negyed tíztől két és fél órás úszóedzés következett.
– Az ebéd után viszont hoszszabb pihenőt kapunk – magyarázta még a Balaton-parti táborban Kovács Ági –, hogy ráhangolódjunk az esti úszásra, ezért a délutáni edzés csak hatkor kezdődik. Athénban ugyanis a döntőket fél héttől rendezik meg. A vacsora után már nem szoktunk szórakozni menni, mert nagyon elfáradunk. Legtöbbször tévézek vagy olvasok a szobámban.
– Az olimpiai bajnok kiváltsága, hogy egyedül lakhat az edzőtáborban?
– Nem hiszem, hogy ez kiváltság. Csupán tudják rólam, hogy szeretek egyedül lenni. Jobb így, mert nem kell senkihez sem alkalmazkodni. Ha pedig beszélgetni támad kedvem, akkor csak át kell mennem a másik szobába.
– Naponta több órát tölt vízben, éppen ezért meglepett, hogy heti egyetlen szabad délutánján nem moziba vagy a hegyekbe menekült, hanem a Balatonon strandolt.
– Ebben a kánikulában csak a vízparton lehet elviselni a hőséget, ezért mi is oda menekültünk. Persze nem a vegyes úszást vagy a fordulókat gyakoroltam. A Balatonban soha nem szoktam versenyszerűen úszni, ilyenkor élvezem a vizet. Azt, hogy felfrissít és hűsít.
– Egészségileg hogy van? Ezt azért kérdem, mert néhány hete a bajnokságon a célba érkezés után rosszul lett.
– Most jól vagyok. Egy évvel ezelőtt a barcelonai világbajnokságon kezdődött a kálváriám. A célba érkezés után, amikor oxigénhiányom volt, nagyon fájt a fejem. Az edzéseken ez nem ismétlődött meg, de valamiért fáradtabb voltam. Elkezdtem orvosokhoz járni. Januárban a vérvétel után azt mondták, hogy valószínűleg Lyme-kór-fertőzést kaptam, amire három hétig gyógyszert szedtem. Azóta minden leletem negatív lett, néha azonban versenyeken a fejem még nagyon fáj. Idegesítő, hogy nem derült ki, mi a bajom.
– Ez is közrejátszott abban, hogy a májusi Európa-bajnokságon még új versenyszámában, a kétszáz vegyesen sem sikerült érmet nyernie?
– Egy hosszú, fárasztó, de sikeres vizsgaidőszak után érkeztem haza májusban az Egyesült Államokból, ahol jövőre befejezem az egyetemi tanulmányaimat. Az Európa-bajnokság csak egy állomás volt az olimpiai felkészülésben. Persze nem titkolom, én is jobb eredményre és helyezésre számítottam.
– Tudom, nem szívesen beszél az esélyekről, de kíváncsi lennék arra, hogy a Turi György irányításával elvégzett három hónapos kemény edzésmunka után milyen formában lehet Athénban?
– Azért edzek naponta hat órát, hogy jó formában legyek. Eredményről, helyezésről valóban nem beszélhetek, mert jós nem vagyok. Az biztos, hogy három számban indulok, száz, kétszáz mellen és kétszáz vegyesen. Amint az várható volt, a női mellúszás nagyot fejlődött, az elmúlt hetekben két világcsúcs is született. A száz mell számomra csak bemelegítő lesz, a másik két versenyszámban viszont jó lenne minél előrébb végezni.
– Hat évig a magyar úszósport védőangyala volt. Hogyan éli meg, hogy már nem főszereplő a világ úszósportjában?
– Győzni nagyon jó. Még nem találkoztam olyan sportolóval, aki azt mondta volna, azért gyötröm magam naponta, hogy ezüstérmes legyek. Hála istennek, a szüleimnek és az edzőimnek, nekem nem is egyszer megadatott, hogy győztesként hallgathattam a Himnuszt. Az eső olimpiámon, Atlantában, tizenöt évesen boldog bronzérmes voltam, négy éve az esélyesség terhével aranyat nyertem. Nagyon szeretnék a harmadik olimpiámon is érmet nyerni, de remélem, nem fognak megkövezni, ha ez nem sikerül.
– Gondolt már arra, hogy meddig még? Vagy csak az olimpia után dönti el, hogy folytatja-e a versenyzést?
– Ha teljesen egészséges leszek, akkor 2006-ig, a budapesti Európa-bajnokságig szeretnék versenyezni. Szép lenne hazai közönség előtt búcsúzni.



Kovács Ágnes
Született: 1981. július 13., Budapest
Klubja: Bp. Spartacus
Edzője: Turi György
Versenyszáma: 200 m vegyes, 200 m mell, 100 m mell
Kiemelkedő eredményei: olimpiai bajnok (200 m mell, 2000), olimpiai 3. (200 m mell, 1996), olimpiai 5. (100 m mell, 2000). Világbajnok (200 m mell, 1998, 200 m mell, 2001), vb-3. (100 m mell, 2001). Európa-bajnok (100 m mell, 200 m mell, 1997; 50 m mell, 100 m mell, 200 m mell, 1999; 50 m mell, 100 m mell, 2000), Eb-2. (200 m mell, 2000), rövid pályás Eb-3. (200 m mell, 2002).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.