Egyszerre fent, egyszerre lent

K é z i - , k o s á r l a b d a Évnyitó sorozatunk záró fejezete a kézilabda és a kosárlabda kilátásait, feladatait összegzi. Előbbit hazai népszerűsége mellett nemzetközi eredményessége is automatikusan legfontosabb, emblematikus sportágaink közé emeli, míg utóbbi esetében inkább a népszerűség a döntő elem. Az eredményességet illetően viszont már visszafogottabbak a remények, hiszen az idén mindkét válogatottunk Európa-bajnoki pótselejtezőre kényszerül, igaz, a PVSK női együttese akár meg is nyerheti az Euroligát. Bár tavaly, hazai környezetben még inkább megnyerhette volna.

2005. 01. 21. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kézilabdában a generációváltás az aktuális kulcsszó. Ennek részben persze a kényszer az oka, hiszen a női és a férfiválogatottnál is korszakos figurák jelentették ki, hogy lezárták válogatott pályafutásukat, ám minden mással összehasonlíthatatlan veszteség, hogy a világklasszis beállós, Kulcsár Anita január 19-én tragikus autóbalesetben elhunyt.
Athénban mindkét nemzeti együttesünk meglepetéssel szolgált, a fiúk negyedik helyezése pozitív, a lányok ötödik pozíciója ellenben negatív „kilengés”. Férficsapatunk idén nem erősítheti meg, hogy tagja a nemzetközi elitnek, hisz lemaradt a vasárnap kezdődő tunéziai vb-ről, ezért a már megnyert Eb-előselejtező után pótselejtezőn kell átverekednie magát, hogy kijusson a 2006-os svájci kontinensviadalra. A nőkre decemberben világbajnokság vár Oroszországban, és szereplésük megjósolhatatlan. Az olimpia és a múlt év végi, hazai rendezésű Eb egyértelműen jelezte, hogy a skandinávok és a koreaiak a mieink előtt járnak, ám a kérdés nemcsak az, őket sikerül-e utolérni, hanem az is, az üldözőbollyal lépést tarthatunk-e.
A két válogatott közelmúltbeli produkciójából következik a szövetségi kapitányok helyzete. Az MKSZ elnöksége az athéni olimpia után Skaliczki Lászlóval szerződést hosszabbított, Mocsai Lajossal viszont bontott, és mivel a helyére érkezett Kiss Szilárd kinevezése is átmeneti időtartamra, a bronzérmet hozó Európa-bajnokság, illetve az év végéig szólt, éppen az utódkeresés zajlik. Az első számú jelölt bevallottan Németh András, aki 1992 nyara óta a Ferencváros trénere, de néhány vitás kérdés még tisztázásra vár. Például az, felülbírálja-e az elnökség azt a határozatát, hogy a kapitány nem lehet egyidejűleg klubedző is.
Ami a csapatokat illeti: az erőforrások központosítása a férfiaknál a Fotexnek és a Szegednek, a nőknél pedig a Dunaferrnek és talán a Győrnek esélyt ad arra, hogy a világ élvonalával versenyezzen, de mivel az erre alkalmas játékosok, edzők, vezetők és szponzorok száma is roppantul behatárolt, ez a többi csapat sorsát, lehetőségeit is determinálja. Annál is inkább, mert az utánpótlás-nevelés egyértelműen „veszteséges üzletté” vált, enyhén szólva nem is virágzik. A lejárt szerződésű játékosért ugyanis nem jár pénz, ha eligazol, EU-tagságunk óta pedig az unió országaiban is korlátlan számban szerepelhetnek magyarok. Hogy ennek dacára igen korlátozott számban szerepelnek, az részben szerencsénk, részben kritikánk.
n
Lehet-e negatív kicsengésű értékelést írni egy olyan sportágról, amelynek hazai élcsapata reális eséllyel pályázik az Euroliga megnyerésére? Amely kitermelt egy olyan játékost – Iványi Dalma személyében –, akit a legrangosabb kontinentális sportújság, a La Gazzetta dello Sport Európa második legjobbjának talált a 2004-es évben? Képzeljük el ugyanezt labdarúgásban: ha magyar csapat lenne a Chelsea, magyar futballista Ronaldinho…
S a válasz mégis egyértelmű: lehet bizony! A magyar kosárlabda – sajnos – minimum stagnál, de pesszimistább vélemények szerint megállíthatatlanul hanyatlik. A férfiválogatott most sem jutott ki az Európa-bajnokságra – ez legutóbb 1999-ben sikerült, Mészáros Lajos irányításával –, jóllehet még egy szalmaszálnyi esély maradt, ha a szerbiai pótselejtezőn megkaparintható egyetlen helyet elcsípi Zsoldos András szövetségi kapitány alakulata. De hát még Zsoldos személye sem biztos; a trénert nem fizette ki a szövetség – miként játékosait sem –, a hoszszabbítás feltétele az adósság rendezése. Mindez eddig is reménytelennek tűnt, hát még most, hogy a kosarasok is csökkentett állami apanázsra számíthatnak…
Miközben elvitathatatlan tény, hogy legjobbjaink – Dávid Kornél (Tau), Gulyás Róbert (Olympiakosz), Németh István (Sopot), Báder Márton (Cibona), Simon Balázs (Telekom Bonn) – európai sztárgárdák kulcsemberei. Más kérdés, hogy közülük Dávid és Gulyás ilyen-olyan okokra hivatkozva nem vállalta a szereplést az Eb-selejtezőn, és hogy a pótlólagos kvalifikáción beszállnak-e, ma még megjósolhatatlan.
Női fronton még borúsabbak a kilátások. Mivel a bajnokságban hemzsegnek a külföldi sztárok, a Pécs, a Sopron és a Szolnok (utóbbi éppen most került a tönk szélére) ott van az Euroligában, ám az NB I lassan tíz éve képtelen volt kitermelni egy európai szintű tehetséget – Iványi és Béres Tímea voltak az utolsók, talán most Vajda Anna, Horváth Zsuzsa és a Harvard egyetemen utolsó éves Cserny Réka léphet a nyomdokukba. A klubok jelentős része fizetésképtelen, a szövetség – lásd a kizárt Foton Sopron példáját – nem túl karakán módon mindig a kicsiken veri el a port. Rátgéber László, beleunván a válogatott élén folytatott szélmalomharcba, lemondott, s a nemzeti együttes ugyanott áll, mint a férfiak: első körben (még Rátgéberrel) reménytelenül kipottyant, talán majd az isztambuli pótvizsgán átmehet, ha kilenc résztvevő közül a legjobbnak bizonyul az újdonsült kapitányal, Sterbenz Tamással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.