Százéves az ausztrál teniszbajnokság

T e n i s z Az idén már a legfiatalabb tenisz Grand Slam-torna, az ausztrál nemzetközi bajnokság is századik esztendejébe lépett, hiszen az évszázados történet 1905-ben kezdődött a melbourne-i Warehouseman’s Cricket Ground füvén. A délkeleti nagyváros eddig 47-szer volt házigazda, s az idén sem lesz másként. Mint ahogy az sem, hogy nekünk, magyaroknak a személyes érintettség – Mandula Petra, Kapros Anikó és esetleg Gubacsi Zsófia – okán ismét a női viadalt érdemes figyelnünk.

Munkatársunktól
2005. 01. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel száz éve még nem igazán volt női egyenjogúság, a hölgyek elé kifüggesztették a „Fűre lépni tilos!” táblát, s csak 1922-ben vették le a teniszpálya bejáratáról. Az 1905-ös első döntőt Rodney Heath nyerte meg dr. Arthur Curtis ellen. Az I. és a II. világháború alatt néhány évig (1916–18, illetve 1941–45) szünetelt a viadal, amelyet 1969 óta hívnak hivatalosan Australian Opennek. Az eltelt évszázad során természetesen számos korszakos legenda született. A férfiak között Roy Emerson sorozatban ötször tudott egyest nyerni 1963 és 1967 között, a nőknél Margaret Smith-Court hétig jutott (1960–66); párosban viszont Adrian Quist világháborúval nehezítve is tízszer győzött 1935 és 1950 között. Smith-Court volt az utolsó, aki triplázott, azaz egyesben, női és vegyes párosban is diadalt aratott még negyvenegy éve.
A mai „atomtenisz” nem igazán kedvez a hosszú sorozatoknak, a hölgyeknél például rögtön hiányzik majd a tavalyi két döntős belga, a címvédő Justine Henin-Hardenne, valamint Kim Clijsters. „Nagyon szomorú vagyok, mert jó volt decemberben újra játszani, ám a tavalyi szörnyűségek után a legkisebb kockázatot sem vállalom” – indokolt elkeseredetten Henin-Hardenne, aki tavaly április közepe óta küszködött a Pfeiffer-féle mirigyláz nevű vírusos betegséggel, ami miatt csak a francia nyílt bajnokságon, az athéni olimpián és a US Openen indult. Igaz, az ötkarikás játékokon aranyérmet szerzett. Honfitársa, Clijsters csuklósérülés miatt mondta le a részvételt. Sőt 2001 és 2002 bajnoka, az amerikai Jennifer Capriati sem lesz ott a Melbourne Parkban, ő a változatosság kedvéért vállsérülés miatt. A kiemelési listát a világelső amerikai Lindsay Davenport vezeti a francia Amelie Mauresmo előtt, utánuk következnek a tavaly brillírozó és most Melbourne bevételére készülő oroszok (Anasztaszija Miszkina, Marija Sarapova, Szvetlana Kuznyecova, Jelena Gyementyijeva). A két Williams lány, Serena és Venus csak 7. és 8. a sorban…
A férfiaknál viszont ott van a mezőnyben a címvédő Roger Federer, s ha nem ő nyer, az lesz az igazi szenzáció. A svájci világelső tavaly Melbourne mellett Wimbledonban és New Yorkban is nyert Grand Slamet, majd az év végi Mesterek Kupáját is megkaparintotta. És hogy mindenki lássa, nem változott semmi, 2005-öt egy dohai sikerrel nyitotta, majd a melbourne-i meghívásos tornán is bejutott a lapzártánk utáni döntőbe. A kiemelési listán őt közvetlenül követő Andy Roddick vagy Lleyton Hewitt is csak akkor szoríthatja meg, ha nagyon nem figyel oda. A korábbi négyszeres győztes Andre Agassi a héten a felvezető tornát derékfájdalmai miatt kénytelen volt feladni, és ha vállalja az Australian Opent, akkor a tegnapi sorsolás ismeretében a negyeddöntőben találkozhat Federerrel. Hogy a kezdetekkel ellentétben ma már teljes az emancipáció, azt bizonyítja: a legutóbbi három kiíráshoz hasonlóan a női és a férfi indulók ismét azonos pénzdíjért játszanak, a tét összesen 19 millió ausztrál dollár.

Czink Melinda remek játékkal, két szoros szettben, 7:6 (7-1), 7:6 (7-4)-re legyőzte az amerikai Lindsay Lee-Waterst, s ezzel bejutott a canberrai 110 ezer dollár összdíjazású női tenisztorna döntőjébe. A világranglistán 128. helyen álló magyar játékos a szombati fináléban – hozzá hasonlóan – a selejtezőből a főtáblára került szerb-montenegrói Ana Ivanoviccsal találkozik.



A MAGYAROK SORSOLÁSA. Mandula Petra és Kapros Anikó tavaly a 16 közé jutásért hatalmas magyar rangadót vívott, amely utóbbi javára dőlt el, az utolsó szettben 12-10-re. Azóta rossz irányú változások történtek: Mandula a 30. helyről a 81.-re csúszott vissza a világranglistán, miközben szeptember óta nem versenyzett. Sőt, január elején az Australian Opent felvezető versenyt is feladta derékbántalmak miatt. Melbourne-ben viszont indul, és a hétfői rajton – amikor éppen 27. születésnapját ünnepli – a világranglistán 35. olasz Flavia Pennetta lesz a riválisa, míg Kapros Anikó a világranglista 105. helyén álló orosz Marija Kirilenko ellen kezd. Gubacsi Zsófia még küzd a főtáblára kerülésért, eddig sikerrel: a selejtező második fordulójában 3:6, 6:2, 6:4 arányban legyőzte az észt Maret Anit, így már csak egy mérkőzésen kell diadalmaskodnia, és tagja lesz a 128-as elit mezőnynek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.