Jobb híján mindig gólt lőtt

Másodszor is visszavonult Radulovics Bojana – magyar színekben – olimpiai és vb-ezüstérmes kézilabdázó.

Ballai Attila
2011. 11. 27. 9:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bojana Radulovics jugoszláv tehetségként robbant be, világklasszis azonban a magyar válogatottban vált belőle. E váltást egyesek olykor fel is hozzák a Szegedről Barcelonába szerződött, egyre spanyolabb Nagy László védelmében, ám a hasonlat erősen sántít. Nemcsak azért, mert Boki (csapat- és vetélytársai is e becenéven tisztelték) magyar férjet választott és magyar családot alapított, hanem mert egyetlen percig sem hitegetett senkit, nem keresett ürügyeket: az 1990-es évtized végén kerekperec kijelentette, hogy a magyar nemzeti együttesben kíván játszani.

Áttelepülve hozzánk először Zalaegerszegen tűnt fel, bár még csak keveseknek; miközben a szakemberek zöme menthetetlenül egyéni játékosnak tartotta, a Dunaferr remek érzékkel csapott le rá. Ő pedig hálából 1998-ban EHF-kupát, 1999-ben BEK-et nyert az alakulattal, és individualizmusát, valamint elképesztő gólérzékenységét találó aforizmával így foglalta össze egyik trénere: ha Bojana nem tudja, éppen milyen figura következik, inkább gyorsan lő egy gólt. Akár jobb híján is.

A 2000-es olimpiától kezdve ezt a magyar válogatottban is egyre gyakrabban tette meg. Ebben elévülhetetlen érdemei vannak Sinka Lászlónak, a hazai szövetség akkori főtitkárának, aki a nemzetiséget cserélő kézilabdázókra kirótt kötelező hároméves kihagyást nem akármilyen diplomáciai csatározások árán két esztendőre mérsékeltette. Radulovics így már a sydneyi olimpián válogatottunk vezéregyénisége lehetett, egészen a döntő második félidejének közepéig parádézott, az aranyérmünk ment rá, hogy onnantól követő emberfogással kapcsolták ki a dánok. Mert bár Boki szinte mindent tudott, egy valamit azért ő sem: labda nélkül gólt lőni.

Labdával azonban a legkilátástalanabb helyzetekben, nem ritkán egyszemélyes támadó alakzatként, a rá zúduló pofoneső dacára is. Egy ízben tanúja voltam, amint higgadtan kérte az őt sokadszor letaglózó hátvédet: üss nyugodtan, de légy szíves, csak a fejemet ne!

Ebből is kitűnik, magyar válogatottként is megőrizte délszláv eltökéltségét. Amint egy ízben az athéni olimpia idején Janics Natasával sétálgatott, egyik sportvezetőnk leplezetlen csodálattal mondta róluk: nézd meg őket, ilyenek az igazi sportolók, még a járásuk is más.

Valóban hihetetlen pályaívet járt, azaz futott be. Túl a harmincon, súlyos térdsérülésén és gyermeke megszületésén, a 2003-as világbajnokság, a 2004-es olimpia, majd hazai rendezésű Európa-bajnokság gólkirálya lett, 2000-ben és 2003-ban a földkerekség legjobb játékosának választották – méghozzá úgy, hogy a csapattal egyszer sem nyert aranyérmet, mert válogatottunk az infarktusos sydneyi döntő után még nagyobb előnyről veszítette el 2003 decemberében a zágrábi vb-finálét. Persze, bárcsak manapság is az ezüstérmeket sirathatnánk!

Boki 69 magyar válogatott találkozóján 442 gólt szerzett, ez a hatosnál is jobb, pazar átlag, csak azért nem mondhatjuk egyedinek, mert 1995 és 2006 között a Dunaferr mezében ezt is felülmúlta.

Mostantól az újvárosi kézilabda akadémia egyik vezetője lesz, ám ha azt szeretné megtanítani a fiataloknak, amit ő tudott, lehetetlen feladatra vállalkozik.

Hisz az megtanulhatatlan, arra születni kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.