– Amikor a lányával egyeztettük ezt a találkozót, azt mondta, az utca egyetlen zöld-fehér házát keressem. Mondhatni, nyilvánvaló.

Álláshalmozó Lőw, ezúttal az MLSZ elnökségében kaphat munkát
Lőw Zsoltot is jelölték az MLSZ elnökségébe.
– Amikor a lányával egyeztettük ezt a találkozót, azt mondta, az utca egyetlen zöld-fehér házát keressem. Mondhatni, nyilvánvaló.
– Pedig nem az. Amikor huszonkét éve ide, a főváros peremére költöztünk, sok gond volt a házzal, és nem mi választottuk ki a festék színét. Ez csupán a véletlen műve, igaz, nem is változtattuk meg.
– Egész életében ehhez a színkombinációhoz, konkrétan a Fradihoz vonzódott?
– Sokáig csak annyi fűzött a klubhoz, hogy nagyon csodáltam Gyetvai Lászlót, a Ferencváros legendás balszélsőjét. Még kisgyerek voltam Jánoshalmán, amikor ő már híres labdarúgóként beállt játszani búcsúk idején a helyiek meccsére. Az én szememben ő volt a nagybetűs futballista.
– Jánoshalmán már szervezetten játszott is?
– Persze! A szomszéd gyerek készített egy rongylabdát harisnyákból, azt rúgtuk mindig a szabadidőnkben, egy másik barátom pedig még igazolásokat is készített kartonpapírból, tehát már nyolcévesen nagyon komolyan vettük magunkat. Később valódi igazolt játékos lettem Jánoshalmán, és tizennyolc évesen kerültem a másodosztályú Kecskeméthez.
– A fáma szerint két évvel később Bozsik József háromszor is elment Kecskemétre, hogy rábeszélje, legyen a Honvéd játékosa. Végül miért a hatalom által elnyomott, Budapesti Kinizsire átkeresztelt Fradit választotta a világ legjobbjai közé tartozó Honvéd helyett?
– A Honvéd 1953-ban Pécsett kezdte az idényt, és Cucuék hívtak, menjek oda velük, szokjam a légkört, de az egyik barátom, Máté Feri lebeszélt, mondván, könnyen balhé lehet belőle, hiszen még a Kecskemét igazolt játékosa voltam. Közben hívott rengeteg vidéki klub is, majd megjelent a Ferencváros intézője, aki azzal érvelt, hogy a Kecskeméti Kinizsiből magától értetődően a Budapesti Kinizsibe vezet az út, én pedig úgy véltem, biztosan igaza van.
– Nem volt túl nagy váltás belecsöppenni a fővárosi életbe?
– Nem, mert nagyon sok segítséget kaptam. Nehéz volt albérletet szerezni, ezért a klub idősebb játékosai átmenetileg befogadták magukhoz a fiatalokat. Én például eleinte az olimpiai bajnok vízipólós Kárpáti Györgyék cselédszobájában laktam a Népszínház utcában. Gyuri mondta, hogy arany életem lesz, mert neki is a nővére írja meg a házi dolgozatait, nekem is szívesen megteszi. Sikerült beiratkoznom a Vas utcai közgazdasági technikumba, tehát tanulhattam is.
– És a pályán?
– Ott sem volt gond, hamar bekerültem a Fradi kezdőcsapatába, az első meccsemen pedig még Dorogi játékvezető is odajött hozzám egy szép cselem után gratulálni. Nem csalódtam Gyetvai Laci bácsiban sem, ő rengeteget foglalkozott velem. Külön edzettünk, indított kívül és belül, nekem el kellett futnom, majd beadnom neki a labdát, és ezt ismételtük több százszor egy nap. Megérte, hiszen később számtalan gólpasszt adtam így a belső csatároknak.
– Az 1954-es elbukott világbajnoki döntőt követő első válogatott mérkőzésen, éppen a születésnapján mutatkozott be a válogatottban. Milyen volt a hangulat a kudarc után?
– Elképzelheti… Többnyire arról volt szó, hogy a játékvezető döntő hibákat követett el, emellett viszont érezhető volt a határtalan bizonyítási vágy is. Végül ennek meg is lett az eredménye, mert jó játékkal öt-egyre legyőztük Romániát. Én nem voltam elégedett, mert nem sikerült helyzetbe kerülnöm.
– Milyen volt Puskás Ferenc mellett szélsőt játszani a bal oldalon?
– Remek, hiszen keveseknek adatik meg ilyen élmény, bár nekem Kocsis Sanyi volt a legnagyobb kedvencem. Ő mindig azt mondta, az ellenfél középhátvédjének a feje búbját célozzam meg a labdával, és majd ő túlugorja őt. Tudom, ő is kedvelt engem. Egyszer a margitszigeti Nagyszállóban volt a találkozó, és én a portást vártam, amikor Sanyi megjelent. Kérdezte, melyik szobában lakom. Nem tudtam még, erre bement a recepcióspult mögé, és átírta a beosztást úgy, hogy együtt lehessünk, és attól fogva, amíg nem távozott külföldre, mindig szobatársak voltunk.
– Közben elkezdte, majd 1960-ban el is végezte az állatorvosi egyetemet. Ez miért volt fontos a futball mellett?
– Jánoshalmán sok állatot tartottunk, természetesnek vettem a velük való foglalkozást, mint ahogyan a tanulást is. Mehettem volna a Közgázra is, de engem ez vonzott.
– Hogyan tudta az egyetemet összeegyeztetni az edzésekkel, az edzőtáborokkal, a külföldi meccsekkel?
– A rektor azt mondta, nem akar velem kekeckedni, keressek egy nagyon jól tanuló barátot, aki megosztja velem a jegyzeteit, és így tudom pótolni a hiányzó órákat. Több kivételezés nem volt, nem kaptam ajándékba egyetlen jó jegyet sem, de ez így is volt rendjén. Ha ebben a szakmában valamit nem tanulok meg, annak súlyos következményei lehetnek. A diploma megszerzése után pedig el is helyezkedtem, és tényleg dolgoztam a futball mellett a Budapesti Sertésvágóhíd higiénikus állatorvosaként. Reggel nyolcra bementem, kettőig tettem a dolgomat, majd mentem edzeni és sötétedésig futballoztam. Amikor edzőtábor, Európa- vagy világbajnokság volt, akkor a sporthivatal kikért a munkahelyemről.
– A munka mellett, „mellékesen”, 1965 júniusában világbajnoki részvételt jelentő gólt szerzett az osztrákok ellen a válogatottban, majd a VVK megismételt elődöntőjében eredményes volt a Manchester United ellen is, a döntőben pedig az ön góljával nyert a Fradi Torinóban a Juventus ellen. Ráadásul mindhármat fejelte, finoman fogalmazva sem jegenyetermetével.
– Akkoriban tudatosan törekedtem arra, hogy ne csak kiszolgáljak, de érjek oda a befejezésekhez is, és az a hónap tényleg varázslatosra sikeredett. És bár alacsony vagyok, kamaszként Jánoshalmán indultam atlétikai versenyeken; százméteres futásban, magas- és távolugrásban senki sem tudott legyőzni.
– Kihagyhatatlan játékosa volt a Ferencvárosnak és a válogatottnak is, mégis, mintha kevesebb reflektorfényt kapott volna Albertnél, Vargánál, Mátrainál vagy akár Szőkénél. Nem hiányzott a sztárság?
– Nem. Csendes, visszahúzódó ember vagyok, nem szeretem a balhékat, a felhajtást. Sohasem reklamáltam, ha a játékvezető tévedett vagy a védőm belém rúgott, az úgysem változtatott volna semmin sem. Egyszer sem állítottak ki egész pályafutásom során. Én a békességet szeretem.
– A Fradiból miért nem sikerült elcsábítani?
– Mert meg sem próbálták, mindenki tudta rólam, hogy hiábavaló kísérlet lenne. Remek közösség, mondhatni család volt a klub, olyan nagyszerű emberekkel, mint például Mészáros József, Kispéter Mihály, Rudas Ferenc, Mátrai Sándor, Rákosi Gyula, és olyan klasszisokkal, mint Albert Flórián vagy Varga Zoltán.
– Visszatérve a békességre: ha ez a világa, miért csapott fel a rendszerváltás idején politikusnak?
– Torgyán József hívott a kisgazdapártba, végül beadtam a derekamat. Amikor Jánoshalmán jelöltek képviselőnek 1998-ban, azért vállaltam, mert biztos voltam benne, úgysem engem választanak meg. Tévedtem, és két ciklust végigdolgoztam szép csendben, a háttérben. Próbáltam segíteni, akinek csak tudtam, de kiderült, a politika nem az én világom.
– Követi a mai Fradi eredményeit?
– Annyira, hogy kijárok a hazai meccsekre. Az öcsém vagy a fiam visz ki, egyedül már nem tudnék elmenni a stadionba, itthon pedig elszundítanék a képernyő előtt. Kedvelem Böde Dánielt, mert amikor beáll, mindig rúg gólt. A kedvencem Lovrencsics Gergő, mert nagyon jól játssza be a jobb oldalt, hatalmas a szíve és a kapura is veszélyes. Meg kell említeni az olasz Lanzafamét is, aki remek futballista.
– Akkor nyilván boldog a Fradi harmincadik bajnoki címe miatt!
– Majd akkor ünnepelek, ha már papíron is meglesz a cím. Hatvanháromban mi már bajnoknak hittük magunkat, aztán az utolsó három fordulóban kikaptunk, és a Győr végzett az élen. Ám az ünnep biztos, hiszen kaptam meghívót a jövő hétre a klub születésnapjára, és természetesen ott is leszek.
Lőw Zsoltot is jelölték az MLSZ elnökségébe.
Manhercz Krisztián örökké hálás lesz edzőjének, Nyéki Balázsnak, hogy részt vehetett a Mersey-parti futballünnepen.
A Sport TV a darts Premier League sztárjait kérdezte, hogy kik azok a magyar sportolók, akikről már hallottak.
Az ukránnak és a britnek már van közös történelme, hiszen 2023-ban egy sokak által vitatott meccsen végül az előbbi nyert.
A részeges szegedi karatés rátámadt egy férfira, de olyat kapott, hogy padlót fogott – videó
Felborul az üzletek megszokott nyitvatartási rendje a közelgő négynapos hosszú hétvégén
Kitartanak a végsőkig: ezek a csillagjegyek született harcosok
Nem várt bonyodalmak a pápaválasztás körül
"Egyszerűen azt hittem, hogy fáradt vagyok, mint bárki más"
Megszólalt a spanyol kormányfő: ezt tudjuk eddig az áramszünet okáról
Meghalt a nyíregyházi kislány, aki a fürdővízbe ejtette a telefonját, amikor a kádban mobilozott
Az RTL ingyenessé tette a Bajnokok Ligája elődöntőit és döntőjét
Öt híres autógyártó, amely traktorokat is készített
Kétezer négyzetméteren lángol egy szeméttelep az M4-es mellett
Ez vezetett a katonai helikopter és az American Airlines gép tragikus ütközéséhez Washingtonban
Lőw Zsoltot is jelölték az MLSZ elnökségébe.
Manhercz Krisztián örökké hálás lesz edzőjének, Nyéki Balázsnak, hogy részt vehetett a Mersey-parti futballünnepen.
A Sport TV a darts Premier League sztárjait kérdezte, hogy kik azok a magyar sportolók, akikről már hallottak.
Az ukránnak és a britnek már van közös történelme, hiszen 2023-ban egy sokak által vitatott meccsen végül az előbbi nyert.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.