Szilágyi Áront megizzasztották, de itthon is verhetetlen

Háromszoros egyéni olimpiai bajnok kardvívónk, Szilágyi Áron a nyolcadik magyar bajnoki címét szerezte meg egyéniben szombaton.

Magyar Nemzet
2021. 12. 18. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombaton délután a fővárosi Ludovika Arénában – a koronavírus-járvány miatt zárt kapuk mögött – 15 órakor kezdődtek az egyéni döntők a vívók országos bajnokságán, de a legrangosabb összecsapás éppen egy órával korábban zajlott. Elvégre a férfi kardozóknál már a negyeddöntőben összejött a Szilágyi Áron–Szatmári András asszó, háromszoros egyéni olimpiai bajnokunk és a 2017-es, lipcsei egyéni világbajnokság aranyérmese között. Szatmári kezdett jobban, megelőzte ellenfelét, majd lerohanta, s a harmadik tust is ő adta, vagyis gyorsan elhúzott 3-0-ra. Remekül érezte a távolságot, 7-4-es vezetése után azonban Szilágyi egymás után négyszer talált, így az ő 8-7-es előnyénél jött az egyperces szünet. A folytatásban egy tusnál nagyobb különbség nem volt a felek között, és a végjátékban mindig Szatmárinál volt az előny, így 14-13-nál is. Ám Szilágyi kétszer megvillant, és ő nyert 15-14-re, az utolsó tus pedig a tőle már sokszor látott zseniális volt: veszni látszó helyzetben vágta meg a rárontó Szatmárit. Utóbbi fanyar mosollyal nyugtázta, hogy a Vasas vívója tényleg elképesztő tudással van felvértezve. Két klasszisunk megölelte egymást, s még jegyezzük meg, hogy az asszójuk közben egyetlen hangos szót sem hallhattunk, még azt sem, hogy magukat hergelték volna – ez egy „sakkjátszma” volt közöttük, és ebben, ugye, nem szoktak kiabálni.

Bezzeg a női tőrözők egyik elődöntőjében Kondricz Kata velőtrázó sikoltásokkal kísérte a találatait Pásztor Flóra ellen, s kétségkívül nagy meccset nyert meg, a tavalyi döntő visszavágóját 8-10-ről 15-13-ra fordítva. A másik ágon Mohamed Aida került be a fináléba, aki 45 évesen is megmutatta, hogy állja a versenyt a fiatalokkal.

Férfipárbajtőrben a tokiói olimpián ezüstérmes, 2019-ben Budapesten világbajnok Siklósi Gergely hatalmas meglepetésre már a pénteki selejtezők során búcsúzott, nem került be a szombati folytatásba a 32 közé. A leginkább „kiszámíthatatlan” fegyvernemben öttusázó világbajnokunk, Marosi Ádám (a 2012-es, londoni olimpia bronzérmese) a 16-ig jutott, éppen addig, ameddig Rédli András; a csapatban még Rióban olimpiai bronzérmes, világbajnok pengeforgatót Andrásfi Tibor győzte le 8-7-re. A döntőbe azonban ő sem jutott be, a fináléra Koch Máté és Nagy Dávid készülhetett.

A női kardozóknál a Tokióban sérülten negyedikként zárt, majd térdműtéten átesett Márton Anna értelemszerűen nem indul az ob-n, s távollétében a világranglistán két hellyel előtte álló, ötödik Pusztai Liza, nem mellékesen az ob-n a címvédő számított a favoritnak. Ő azonban az elődöntőben 15-13-ra kikapott olimpiai 8. csapatunk másik tagjától, Battai Sugár Katinkától. A férfi kardozóknál Szilágyi az elődöntőjét is „álmosan” kezdte, Péch Miklós – aki előzőleg olimpiai bronzérmes csapatunkból legyőzte Gémesi Csanádot – 7-1-re és 8-3-ra is vezetett ellene, de végül olimpiai bajnokunk kerekedett felül 15-12-re.

Az első döntőt férfitőrben Szemes Gergő nyerte, utána női párbajtőrben Muhari Eszter, majd női kardban Katona Renáta diadalmaskodott. A női tőrözők fináléjában Kondricz Kata 15-13-ra győzött Mohamed Aida ellen, az ötödik döntőben, férfikardban pedig Szilágyi Áron következett Iliász Nikolász ellen. Háromszoros olimpiai bajnokunk most az asszója elején is nagyon figyelt, 8-8 után pedig ellépett, és 15-11-re nyert. Ezzel pályafutása nyolcadik egyéni magyar bajnoki címét szerezte meg.

– A negyeddöntőben, amikor Andris elhúzott 14-13-ra, úgy nézett ki, hogy ő jut tovább, de szerencsére tudtam fordítani. Volt néhány találat, amikor hajszálon múlt, hogy én adjam és ne kapjam, de a kardvívás már csak ilyen. A legvégén két lehetőségem volt: kivédeni az ellenfelem támadását, vagy megpróbálok olyant tempót fogni, hogy közbevághatok. Mivel egy ilyen hosszú támadásban Andrist nagyon nehéz kivédeni, így valójában csak az volt az esélyem, hogy megtalálom a megfelelő ezredmásodpercet a közbevágásra, és ez sikerült – mondta el Szilágyi Áron érdeklődésünkre, felidézve a Szatmári András elleni negyeddöntőjét.

A Vasas szakosztályelnökeként pedig nem csak a saját eredményével lehetett elégedett:

– A női kardot Katona Reni nyerte, férfipárbajtőrben pedig a legjobb négybe négy Vasas-vívó került. De női párbajtőrben is lett érmesünk. Maximálisan elégedett vagyok a vívóink mai teljesítményével, és bízom benne, hogy a vasárnapi csapatversenyeken ehhez még hozzá tudunk tenni – mondta el Szilágyi Áron.

Az utolsó döntőt férfipárbajtőrben Koch Máté nyerte meg.

A Magyar Vívószövetség szombaton elbúcsúztatta a versenyzéstől visszavonuló olimpiai bajnok Szász-Kovács Emesét, aki párbajtőr egyéniben már nem indult el, vasárnap a csapatversenyen – a Vasas színeiben – lép utoljára pástra.

A döntők eredményei:

Férfiak:

Tőr egyéni: Szemes Gergő (FTC)–Frühauf Bejámin (Törekvés SE) 15-8

Párbajtőr egyéni: Koch Máté (Vasas)–Nagy Dávid (Vasas) 9-8

Kard egyéni: Szilágyi Áron (Vasas)–Iliász Nikolász (UTE) 15-11

Nők:

Tőr egyéni: Kondricz Kata (BHSE)–Mohamed Aida (UTE) 15-13

Párbajtőr egyéni: Muhari Eszter (BHSE)–Nagy Kinga (Diósgyőri VE) 10-9

Kard egyéni: Katona Renáta (Vasas)–Battai Sugár Katinka (Interfencing DSC) 15-14

Az országos bajnokságon vasárnap a csapatversenyre kerül sor a Ludovika Arénában, zárt kapuk mögött.

Borítókép: Az olimpiai bajnok Szilágyi Áront itthon sem tudták legyőzni (Forrás: Magyar Vívószövetség)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.