Hatalmas Ferrari-malőr és Max Verstappen sikere Bakuban

A vb-címvédő és a pontversenyben jelenleg is éllovas holland Max Verstappen (Red Bull) 25. Formula–1-es futamgyőzelmét aratta az Azeri Nagydíjon, amelyen egyik Ferrari sem ért célba.

2022. 06. 12. 14:43

Az Azeri Nagydíjon Charles Leclerc, a Ferrari monacói versenyzője indulhatott az élről, aki idénybeli hatodik, pályafutása 15. pole pozícióját szerezte meg a szombati időmérőn, és sorozatban a negyedik versenyen startolhatott az első rajtkockából. Ám a futamokon Miamiban második lett, Barcelonában kiesett, Monacóban negyedikként zárt, vagyis az előző három pole pozícióját nem tudta győzelemre váltani – ez nem volt éppen jó előjel. Bakuban a második helyről a mexikói Sergio Pérez (Red Bull), a harmadikról a vb-pontversenyben éllovas és vb-címvédő holland (Red Bull), a negyedikről a spanyol Carlos Sainz (Ferrari) vághatott neki az 51 körös versenynek.

A rajt után Pérez rögtön megelőzte Leclerc-t, el is húzott tőle, a monacóinak arra kellett figyelnie, nehogy Verstappen is meglepje. Pérez úgy érkezett Bakuba, hogy ő győzött Monacóban, s mivel tavaly ő nyerte meg az Azeri Nagydíjat, kétszeresen is bizakodó lehetett. A 9. körben Sainz fékhiba miatt kiszállt a versenyből, a Red Bull–Ferrari-csatában a maranellóiak hamar érzékeny veszteséget szenvedtek. A virtuális biztonsági autós fázis alatt Leclerc kereket cserélt, de a szerelői hibáztak, ami több mint két másodperces időveszteséget jelentett. A Red Bullok viszont ezután már nem tudtak „ingyen” kereket cserélni, mert folytatódott az éles verseny. Pérez mögé feljött Verstappen, a hollandot Leclerc tizenkét másodperces hátrányban követte, de már friss gumikon. A 15. körben Verstappen megelőzte Pérezt, így vb-címvédő vette át a vezetést. A Red Bull először Pérezt hívta ki kerékcserére, mégpedig a 17. körben, és a szerelők az ő autóján még többet szöszmötöltek, mint korábban a Ferrari bokszában. A 19. körben Verstappen kerékcseréje sem lett éppen tökéletes. Az élre visszakerült Leclerc-nek ekkor tizenhárom másodperc volt az előnye a holland előtt. A 20. körben aztán jött a Ferrari újabb drámája, Leclerc motorhiba miatt kiesett! A világbajnokság nyolcadik állomásán Leclerc másodszor, Sainz harmadszor nullázott. A Ferrari blamáját a Mercedes igyekezett kihasználni, a 27. körben George Russell haladt a harmadik helyen, a hátfájással bajlódó pedig feljött az ötödikre, a hétszeres világbajnok ellépett Daniel Ricciardo (McLaren) mellett. A negyedik helyen Pierre Gasly (Alpha Tauri) rótta a köröket.

A 34. körben Kevin Magnussen (Haas) kiesése miatt rendeltek el virtuális biztonsági autós fázist, a Red Bullok pedig letudtak még egy kerékcserét. A 44. körben Hamilton megelőzte a Gaslyt, így a Mercedes elfoglalta a harmadik és a negyedik helyet. Ennél többet nem hozhatott ki az Azeri Nagydíjból, amely kettős Red Bull-sikerrel zárult. Max Verstappen Formula–1-es pályafutása 25. győzelmét aratta, megelőzve Pérezt és Russellt. Amikor a dobogósok célba értek, a Ferrari bokszában már össze is csomagolhattak…