Dietrich Mateschitz elvesztette a fogadást. A Szoboszlai Dominik, Gulácsi Péter és Willi Orbán nevével fémjelzett RB Leipzig tulajdonosa még 2019 nyarán jelentette ki, hogy három éven belül német bajnoki címet vár a csapatától, és erről egy jelképes korsó sörben fogadást is kötött Uli Hoeness-szel, a Bayern München tiszteletbeli elnökével.
Idén, a megadott határidő végén tényleg történelmi aranyérmet szerzett a Lipcse, csak épp nem a Bundesligában, hanem a Német Kupában, így a sör Hoenessnek járt, ám mivel 78 éves korában Mateschitz október 22-én hosszan tartó betegségben hunyt el, nem biztos, hogy volt alkalom rá.
Annyit azonban ez a fogadás is elárul Dietrich Mateschitz személyiségéről, hogy nem tartott a nagy kihívásoktól. Ezt persze számos példa igazolja, kezdve az általa alapított Red Bull energiaital-forgalmazó céggel, amelyet 35 év után a világ egyik legnagyobb vállalataként hagyott félárván (Mateschitz társtulajdonosa a thai milliárdos, Chalerm Yoovidhya volt). Ebbe a sorba illik a Formula–1 Red Bull-korszaka, amikor 2010 és 2013 között zsinórban négyszer lett világbajnok a márka nevét viselő csapat Sebastian Vettellel.

Az RB Leipzig volt Mateschitz következő nagy dobása a sportvilág legnagyobb színpadán, a futballban, de ennek a tervnek a beteljesülését (Bundesliga- vagy BL-arany) már nem érhette meg. Mindazonáltal, amit a Lipcse vele eddig elért, így is mesébe illő történet, amelynek magyar szereplői is szép számmal akadtak.
Mateschitz 2009-ben alapította a lipcsei futballklubot, miután megvette az ötödosztályú, a városhoz közeli SSV Markranstädt indulási jogát. Mindössze hét évvel később, 2016-ban már a Bundesligában indult a csapat, amely az eddigi hat élvonalbeli idényéből négyszer a dobogón végzett (két-két ezüst és bronz), plusz a nemzetközi kupákban is megmutatta erejét: 2020-ban a BL-ben, idén az Európa-ligában jutott a legjobb négy közé.
Dietrich Mateschitz lipcsei magyarjaiBódog Tamás 2012 és 2015 között Alexander Zorniger segítőjeként dolgozott az edzői stábban. A Lipcse ebben az időszakban jutott fel a negyedosztályból a Bundesliga II-be. Gulácsi Péter Salzburgból érkezett Lipcsébe 2015-ben, kezdő kapus és csapatkapitány. 203 Bundesliga-meccsével ő a Leipzig élvonalbeli rekordere. Éppen sérült. Kalmár Zsolt 2014-ben Győrből igazolt Lipcsébe. A debütáló meccsén Joshua Kimmich helyére állt be, de összesen csak 22 meccs jutott neki, jelenleg a Dunaszerdahely középpályása. Lőw Zsolt Ralf Rangnick iránymutatásával a Salzburg edzői stábja után 2015 és 2018 között Lipcsében is helyet kapott. Azóta Thomas Tuchel segítőjeként a PSG-nél és a Chelsea-nél is dolgozott. Szoboszlai Dominik Magyar átigazolási rekordösszegért, 22 millió euróért került Salzburgból Lipcsébe 2021 januárjában. 61 mérkőzésen 11 gólja és 18 gólpassza van a klubban. Willi Orbán Kaiserslauternből igazolta le a Leipzig 2015-ben, védő létére a 20 Bundesliga-góljával a klubtörténet hatodik legeredményesebb játékosa. |
Mi lesz Szoboszlai Dominik és társai sorsa?
Jelenleg Marco Rossi válogatottjának három alapembere (Szoboszlai, Gulácsi, Orbán) szerepel a Leipzig csapatában, amely ebben a tekintetben a legfontosabb „magyar klub”. Ezért is voltunk kíváncsiak Esterházy Mátyás véleményére a Mateschitz halála miatti lipcsei fordulatokról, hiszen a legértékesebb magyar futballista, a 28 millió euróra becsült Szoboszlai Dominik menedzsereként van rálátása a helyzetre.