Szóval, ki rúgjon tizenegyest? Az egyik szabály szerint a csatárok, hiszen az a dolguk, hogy gólt lőjenek, becsapják a kapusokat, így nyilván az ő vérükben az is jobban benne van, hogyan kell rúgni a tizenegyest. Ám példák százait is felhozhatnánk, hogy ennek olykor éppen az ellenkezője igaz, mondván, a csatárok túlagyalják a „tizit”, szemben a hátvédekkel, akik többnyire izomból bevarrják a labdát a hálóba. Igen, annál biztosabb módszer nincs, mintha valaki erővel a léc alá lövi a labdát, de persze ez is jár kockázattal.
Aztán az edzők általában a rutinos játékosokat részesítik előnyben. Érthetően. Aki több hasonló eseten túl van már, az kevésbé izgul. Márpedig a 11-es elsősorban lélektani, idegi próba, hiszen amatőr labdarúgóktól is elvárható, hogy az állított labdát, tizenegy méterről, szemben a kapussal lőjék oda, ahová gondolják, hát még NB I-es futballistáktól, világsztároktól.
Eb-döntő, 2021: fiatalok tömeges katasztrófája
Természetesen ez sem kőbe vésett szabály, de hogy van benne valami, azt nehéz lenne vitatni. A közelmúltból emlékezetes példaként a 2020-as (2021-ben megrendezett) Európa-bajnokság döntőjét említhetjük, amikor az angol válogatottból három fiatal, Marcus Rashford, Jadon Sancho és Bukayo Saka is rontott, ami végzetesnek bizonyult. (Az már más kérdés, hogy a három fiatalt ezután tömegek molesztálták a közösségi médiában, mi több, rendőrségi ügy lett belőle.)