Hatalmas rejtély övezi a színészkirály életét és pont emiatt egy kiállítást szenteltek Latinovits Zoltán életének. A Bajor Gizi Színészmúzeumban az erős vizualitással felépített tárlat a lehetetlennel birkózik, és így próbál meg túllépni a neves színész legendáján. Latinovits egy folyamatosan küzdő, gyakran falakba ütköző, állandó depresszióval harcoló ember volt. Ezen kiállításon derült fény egy újabb titokra, mégpedig az, hogy Latinovits négy keresztnévvel büszkélkedhet. Teljes neve ugyanis Latinovits Zoltán Oszkár Pál Mária. De vajon hogyan kerülhetett oda az a Mária?
„Foglalkoztat ez a kérdés már egy ideje”
A Bors felkereste Frenreisz Károlyt, hogy megtudják, miért is adtak szülei Latinovitsnak egy női nevet a keresztnevei közé. Meglepő választ kaptak rá.
Őszintén megmondom, hogy nem tudom. Ezen, hogy már én is sokszor gondolkodtam, de egyszerűen soha nem jöttem rá. Nem tudom ki az, aki ezt meg tudja fejteni, de szerintem csak édesanyám tudna rá választ adni, de ő sajnos már nem él. Hogy teljesen őszinte legyek, engem is foglalkoztat ez a kérdés már egy ideje
– nyilatkozta a Borsnak a Kossuth-díjas magyar rockzenész.
Sajnos Frenreisz Károly nem tudta megválaszolni ezt a „millió dolláros” kérdést, de a lap megpróbált más úton közelebb kerülni a válaszhoz.
Szent neveket adtak a nemesi családok
Megkeresték Szabó István családfakutató, történészt, aki készségesen a segítségükre sietett a titok felgöngyölítésében.
– Egy időben nagyon gyakori volt, hogy kettőnél több utónevet is kaptak a gyermekek – kezdte a lapnak a családfakutató, aki elmondta, hogy a színészlegenda neve miért nem annyira különleges, mint azt elsőre gondolnánk.
Latinovitsnak a négy, az még kifejezetten kevésnek hathat bizonyos esetekben. Például ha megnézzük a történelmet, és találkozunk Habsburg Ottóval, akkor meglepődhetünk, amikor olvassuk, hogy teljes neve nem más, mint Franz Joseph Otto Robert Maria Anton Karl Max Heinrich Sixtus Xavier Felix Renatus Ludwig Gaetan Pius Ignatius von Habsburg-Lothringen. Jól láthatóan ott is szerepel a Mária név. A nemesi családok gyakorta adtak gyermekeiknek olyan neveket, amiket korábban Szentek viseltek. Ez egyszerre volt egy tiszteletadás a védőszentek előtt, továbbá egy szakrális kérés, ahol szerették volna, ha a választott szent végigkíséri életútján az adott illetőt
– fűzte hozzá Szabó István.
