Reformlomi

Ludwig Emil
2007. 02. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lomtalanítás. Förtelmes, fosztóképzős-továbbképzett, műtéttel világra segített szószülemény. A szívtelen, lelketlen, esztelen – személyre szóló – jelzők mintájára, mintha valami lehetne mondjuk lomtalan vagy romtalan. Romlott az lehet. Mint a nyelv.
A pesti nép amúgy egyszerűen csak lominak nevezi azt a néhány évtizede a tavaszi influenzajárvánnyal együtt biztosan beköszöntő városi tüneményt, amikor a pincékben, padlásokon lappangó, megüresedett vagy felújítandó lakásokban fölöslegessé váló kacatok kikerülnek a házak előtti járdára, útszélre. Olvasom, hogy az 1970-ben összesen 4800 köbméternyi hulladék mostanra a százszorosára, csaknem félmillió köbméterre hízott Budapesten. Nagy a jólét, mondhatná erre is egy közismert szónokunk. A mennyiségi gyarapodás azonban határozottan a minőség rovására ment. A hetvenes években négyszobás lakást be tudtam volna rendezni a mások által halálra ítélt bútorokból, használati és dísztárgyakból, ha lett volna hová tennem a sok kincset, de még így is a legjobb és legszebb bútoraim a hazacipelt tonett támlás- és karosszékek, s a csiszolt tükrök, pompás porcelán- és üvegtárgyak, antik lámpák, faliszekrények, régi festmények, térképek és fotók máig elindítják a beszélgetést, ha új vendég állít be. A választék az elmúlt években azonban egyre silányabb, sokan már a 80-as évek örökbecsű laminált pozdorja bútorait rakják ki, és azokat a műanyag gyerekjátékokat, amelyekért egyszer egyheti fizetésüket szórták el. Legújabban meg azért nem szívesen turkál az ember a lomok közt, mert könnyen interetnikai konfliktusba bonyolódhat, amit úgy lehet egyszerűbben elmondani, hogy a lomtalanítás kezdete előtt cigány származású polgártársaink lepik el a terepet, akik a vörös inges Pásztor fivérek modorában einstandolják a kitett tárgyakat, majd a csak úgy hagyományosan, hobbiból kutakodóknak már az általuk megszabott (az Ecseri piacénál némileg olcsóbb) árakon kínálják az „első osztályú, eredeti régiségeket”. Aki nem vesz, ne babrálja…
Mindenki lépik egyet – írta a jó öreg Mikszáth, a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. is így tett. Az idén a reform útjára lépett, látván a múlt években elszabadult szabadkereskedelmi viszonyokat, amelyek által a békés budai kerületek átmenetileg a bagdadi piac képére hasonítottak, a nálunk időző nyugati katasztrófaturisták örömére. No meg az ISO–9001-es minőségű szolgáltatás miatt. Sőt, a zárt végű erté konspirálni kezdett: pár napja az I. kerület lakói borítékos levelet találtak a levélszekrényben, a lomtalanítás pontos idejének és néhány fontos tudnivalónak a bizalmas közlésével, miután – a szolgáltató cég szavaival – az elmúlt években szinte intézményesült guberálás negatívan hat a mindennapi életünkre. Ezt szeretnék tehát kiküszöbölni a korábban közszemlére kitett térképek és menetrend helyett személyes levelekkel, valamint a „korszerűsített kommunikációval”.
Ezúton jelentem, hogy vagy a konspirációban támadt zavar – a fentebb említettek feltörték a kommunikációs zárat – vagy a lomtalanítás megreformálása nem sikerült első nekifutásra. A hét végén a Krisztinavárosban minden pont úgy történt, mint a tavalyi meg a tavaly előtti lomi idején. Jövőre mást kell kitalálni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.