Az 1989–90-es rendszerváltással párhuzamosan nem történt meg az úgynevezett kulturális és világnézeti szemléletváltás is hazánkban, aminek egyik elindítója, vitathatatlan úttörője Kerényi Imre, a Madách Színház 1989–2004 közötti igazgatója volt. Ő mondta ki hangosan és talán először a nyilvánosságban, hogy a művészeti élet balos világnézetű hegemóniáját az annak egyik bástyáját képező Színház- és Filmművészeti Egyetemen és az egyéb oktatási közintézményeinkben is meg kell bontani, s ez elodázhatatlan feladat.
Ez a felvetése 2014-ben Kulka János színművésszel folytatott diskurzusában hangzott el talán először és már akkor is nem várt erősségű földrengést és pánikot okozott művészeti életünk balos, balliberális világnézetű berkeiben. Pillanatnyi pánikjukat követően csak akkor nyugodtak meg, amikor látták, hogy a jobboldali kormányzat mégsem lép az ügyben. Ezt követően Kerényi Imre felvetése csaknem hatéves Csipkerózsika-álomba szenderült. Arra mégis elegendő volt a megszólalása, hogy az általa elvetett mag lassan, de biztosan, 2020 őszére szárba szökkenjen és az SZFE átalakításával megmutassa, hogy a politika kétosztatúsága mellett a kulturális szféra se maradhat és tehet úgy, mintha az ott uralkodó balos világnézeti csőlátás lenne a kizárólagos és minden korokra kőbe vésett, egyedül üdvözítő magatartásforma.
Írásom lényegére térve szeretném jelezni, hogy a baloldal mindig lecsapni kész művészhéjái önérdekük és tágabb értelmű egzisztenciájuk védelmében amolyan vetésforgó módjára kelnek ellentmondást nem tűrően politikai oldaluk szereplőinek megsegítésére. Eleinte Kulka János és Alföldi Róbert volt tekinthető a balos, küldetéses megszólalók édes kettesének. Küldetésesek voltak, na nem abban az értelemben, hogy vélt igazukról közben ne tudták volna, hogy az ezer sebből vérzik. Küldetéseseknek azért tartom őket, mert küldik őket, amikor is egy jóízű jobboldali kormánygyalázás után biztos, ami biztos alapon, ingyen reklámként promotálhatják is valamelyik szerepüket vagy rendezésüket. Business is business. Mindig jól időzítve, amolyan biztos, ami biztos alapon, rásegítésként a balos politikai narratívákra.