„Fog még könyörögni rehabilitációért ez a mutyibrigád”

Fognak ők még rehabilitációért könyörögni azért a jellemtelenségért – írta a zöldekről Szanyi Tibor. Az LMP-nek fontosabb saját politikája, mint a szocik tehermentesítése – reagálta Karácsony Gergely.

Tompos Ádám
2011. 11. 15. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan nagy a kormánypárt előnye, hogy nem lát esélyt Láng Zsolt megszorítására Karácsony Gergely, ezért nem is lép vissza a második fordulóban. Vasárnap nyilatkozta mindez a távirati irodának az LMP képviselője, hozzátéve, nem az ő feladata a rivális ellenzéki párt „rehabilitálása”, ezt a választóknak kell megtenni. Ismert: a Népszabadságnak adott, Lévai Katalinnal közös interjújában azt mondta, ha az ő hátralépése kell a „kormánynak adott súlyos pofonhoz”, akkor ő ezt megteszi. A képviselő ominózus nyilatkozata így nézett ki: „Ez a választás kétfordulós. Ennek épp az az előnye, hogy az első forduló után lehet majd látni az erőviszonyokat és azt, hogy miként szavaznak a választók őszintén, taktikai megfontolásoktól mentesen. Majd meglátjuk, mi lesz az eredmény, én meghajlok a kerületiek döntése előtt. Ha olyan helyzet van, hogy az én visszalépésem érdemben hozzájárulhat ahhoz, hogy meg lehessen verni a Fideszt, akkor erre kész vagyok. De ezt várom el mindenkitől.”

Mutyi, moitié, fifty-fifty

„Az lehet, hogy a (Nem) Lehet Más a Politika elnevezésű mutyibrigád nem kívánja »rehabilitálni« (mi van?) az MSZP-t, csak attól tartok, hogy fognak ők még rehabilitációért könyörögni azért a jellemtelenségért, amit az ellenzéki nem-együttműködés révén kifejtenek.” Mindezt Szanyi Tibor írta válaszul Facebook oldalára. Az MNO megkereste a szocialisták elnökségi tagját, hogy többet megtudjunk a sommás véleményről. „A mutyi szó a francia moitiéből származik, azt jelenti, hogy valaminek a fele, vagyis fifty-fifty, ha így jobban tetszik. Az LMP jó kis osztozkodós politikájára utaltam ezzel, hogy kicsit ellenzékiek, kicsit meg nem” – mondta Szanyi. A képviselőnek fogalma sincs, hogy Karácsony mit értett az MSZP „rehabilitálásán”, de úgy gondolja, hogy az ökopártnak „úgy általában a közvélemény felé”, és nem a szocialisták irányába kell majd könyörögniük egyszer egy szép napon. Szanyi személyes, 13. kerületbeli tapasztalata alapján elmondta, hogy ha nem is történik meg a „taktikázó pártok visszalépése”, attól a választók még alkalmasint jobban tudják, hogy mi az az ellenzékiség, mint egyes politikai formációk.

Megkérdeztük az MSZP-s prominenst, hogy bejutása esetén a függetlenként induló Lévai Katalin a szocialistákhoz vagy a függetlenként tevékenykedő gyurcsányistákhoz ült volna be, hiszen abban a bizonyos közös interjúban az egykori miniszter és EP-képviselő így felelt: „Ez még legyen a jövő zenéje. De köszönöm a kérdést.” Szanyi elmondta, hogy Lévai Katalin egy erős, integráns személyiség, ugyanakkor nem egy hablatypolitikus. „Pontosan tudta, hogy mit vállal fel az MSZP támogatásával a háta mögött”, ezért Szanyiék természetesnek vették volna, hogy Lévai a szegfűsök frakciójába ült volna be.

Mindenki ellenzéke

Karácsony Gergely úgy látja, hogy visszalépése szükségtelen, mivel nincs matematikai esélye, hogy ezzel érdemben befolyásolni tudja a második forduló eredményét. Így az egésznek csak az lett volna a látszata – utalt Karácsony a rehabilitálás szó használatára –, hogy a zöldeknek fontosabb lenne az MSZP segítése abban, hogy megszabadítsák a rájuk nehezedő politikai tehertől, mint a saját politikájuk folytatása. A mutyipárt kifejezésre pedig úgy reagált: az LMP az MSZP-kormány ellenzékeként jött létre, és jelenleg az Orbán-kormány ellenzékeként működik. A többit nem kívánta kommentálni. Korábban egyébként maga Karácsony vetette fel egy olyan LMP–MSZP–Jobbik technikai koalíció ötletét, amely a Fidesz legyőzésére, valamint a „következő kormány kezét megkötő kétharmados törvények megváltoztatása érdekében” jönne létre.

A II. kerületi időközi választásra azért került sor, mert a városrész képviselője, Balsai István alkotmánybíró lett. Az első fordulóban 39 százalékos (tehát érvénytelen) részvételi eredmény mellett Láng Zsolt, a Fidesz–KDNP jelöltje a szavazatok 100 százalékos feldolgozottságánál a voksok 52,61 százalékával az első helyen végzett. Lévai Katalin, az MSZP politikusa 24,18, Karácsony Gergely, az LMP jelöltje 15,55, Bodor Zoltán, a Jobbik aspiránsa 6,53, míg Kovácsics Ádám, a JESZ jelöltje 1,13 százalékot szerzett.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.