Szociáldemokrata értékrenddel lábalnának ki a válságból az európai szocialisták. Mindezt Kovács László mondta el csütörtöki sajtótájékoztatóján. A politikus a baloldali pártcsalád nemzetközi rendezvényén szerzett tapasztalatokat osztotta meg, elmondta például, hogy soha ennyi civil szervezettel vagy szakszervezettel nem konzultáltak korábban, és hogy feltűnően sok fiatal aktivista jelent meg a konvención. Itt a szociáldemokraták a gazdaság, a társadalmi egyenlőség, az igazságos világ és az aktív demokrácia kérdéseit járták körül.
Elutasították a konzervatív és a neoliberális megoldásokat, viszont elismerték, hogy 2008-ban és egy évvel később Európa-szerte súlyos vereségeket szenvedtek. Az egykori külügyér személyes véleménye szerint azért volt ez így, mert noha senki nem tudta kezelni a válságot, a baloldal támogatóit viszont jobban sújtotta a krízis, ezért nagyobb volt az elvárás a párt védelme iránt, míg a jobboldal tehetősebb szavazói ilyet nem vártak pártjuktól, és ezért húzta a baloldal mindenhol a rövidebbet. Megjegyezte: a konzervatív, liberális kormányok sokszor a kis jövedelműekre hárítják a válságot, ezért vannak, akik jobban is élnek a válság alatt, mint korábban. Kovács szerint ez a felismerés hozta meg a dán és a finn szociáldemokraták, illetve az ír munkáspártiak sikerét, és ezért vannak jobb esélyei a baloldalnak Franciaországban, Németországban és Olaszországban.
A konvención a stratégiáról is szó esett, ennek része, hogy 210 milliárd eurót fektetnének zöld gazdaságba, valamint pénzügyi tranzakciós adót, zöldadót, és egyáltalán, progresszívabb adózási rendszert vezetnének be, valamint megvédenék a nyugdíjalapokat. Kovács tolmácsolta az európai szocialisták azon állásfoglalását is, hogy a pénzpiacok nem uralhatják a társadalmat, szolgálniuk kell azt, és támogatják egy független európai hitelminősítő felállítását is, és általában erősíteni kívánják a demokratikus kontrollt.
Kovács elmondta még: a pártelnöki tanácskozáson, ahol Mesterházy Attila nem tudott megjelenni, tárgyszerűen beszámolt a magyarországi helyzetről, így arról is, hogy a Fidesz új javaslata „egybe akarja mosni a Rákosi-rendszer MDP-jét, a kádári kor MSZMP-jét és a rendszerváltás óta eltelt 20 évben három választást nyerő MSZP-t”. Kovács úgy látja, hogy ezzel visszamenőleg tennék felelőssé őket az előző korok bűneiért, ami az európai szocialisták körében óriási felháborodást váltott ki, noha nem volt ismeretlen előttük a tervezet, ám mégis nagyon kemény reagálásokkal illették azt. Az egykori MSZP-elnök azt is közölte, hogy hasonló tapasztalatokról számoltak be a pártcsalád bolgár és román delegáltjai is.