„Tulajdonképpen kész van a törvény szövege, a kormány a múlt szerdai ülésén is tárgyalt róla, és el is fogadta a jogszabályt – nyilatkozta lapunknak Navracsics. – Mehetne is akár a parlamentbe, de úgy gondoltam, hogy a frakcióülésen zajló vita alapján egyeztetünk még egy kört a képviselőkkel és az önkormányzati szövetségekkel. Azt szeretném ha semmilyen komolyabb feszültség nem lenne a törvénnyel kapcsolatban, még van időnk.”
A miniszter hozzátette, hogy alapvetően Budapest felosztásával kapcsolatban vannak változtatási javaslatok, valamint három–négy új járás megalakítására vonatkozó kérés érkezett hozzá. „A másik része az észrevételeknek a járási kormányhivatal vezetőjének pozíciójára vonatkozik, ezek közül mindegyikről érdemes tárgyalni, és jó megoldás fog születni” – vélekedett a KIM első embere.
Lehetnek új járások
„Arra az időszakra vonatkozott a 175 járás kőbe vésett állapota, amikor kint volt a honlapon a körzetek beosztása, és észrevételeket lehetett küldeni.” Navracsics nem szerette volna, ha az egyeztetések első körében szétrobban a vita, hiszen nyilván minden település saját járást szeretne, ami természetesen gazdaságilag nem fenntartható.
„Ugyanakkor ha indokolt, megnyithatjuk ezt a kérdést, de nagyon körültekintően kell eljárnunk” – tette hozzá. A tárcavezető úgy fogalmazott, a jövőben is megnyílik a lehetőség a járások beosztásának megváltoztatására, valamint újak kialakítására, de ezeket szabályozott módon kell végrehajtani.
Fontos a szimbiózis
„Azt is meg kell válaszolni, miért van szükség járásokra. Azt a célt kell szolgálniuk – vagyis e kérdésre az a helyes válasz –, hogy az emberek jobb államigazgatási szolgáltatásokban részesüljenek” – nyilatkozta a múlt heti egri frakcióülést követően Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője, majd idézte a képviselőcsoport polgármester tagjainak véleményét, akik szerint a járásoknak és a helyi önkormányzatoknak szimbiózisban kell működniük.
A vita középpontjában Budapest volt – jelezte, majd közölte: Láng Zsolt, a parlament önkormányzati bizottságának elnöke, II. kerületi polgármester vezetésével egyeztetés kezdődik arról, hogy a járáshatárok és a kerületek hogyan viszonyulnak majd egymáshoz. A vidéki észrevételeket Kósa Lajos és Rácz Róbert vezetésével mérik fel, tette hozzá.
Mint ismert a KIM-nek a korábbi tervek szerint február 10-éig kellett volna benyújtania a járásokról szóló törvényt, de ez az újabb egyeztetési kör miatt elmaradt. Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke ennek kapcsán úgy nyilatkozott lapunknak: „Látjuk, hogy a járási rendszer fölállítása fontos kérdés, amelynél nem szabad elvarratlan szálakat hagyni.”