Vadai hadseregrombolással vádolja a HM-et

A Demokratikus Koalícióhoz (DK) tartozó Vadai Ágnes szerint hadseregrombolás jellemzi a Honvédelmi Minisztérium (HM) eddigi teljesítményét.

WL
2012. 02. 09. 11:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A független parlamenti képviselő, aki 2007 és 2010 között a tárca államtitkára volt a szocialista kormányokban, csütörtökön sajtótájékoztatón azt mondta: a szervezeti átalakítások következményeként megszűnt az önálló tisztképzés, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem ugyanis a Nemzeti Közszolgálati Egyetembe olvadt, megszűntek és az ügyészi szervezetrendszerbe tagozódva „teljes mértékben Polt Péter befolyása alá kerültek” a katonai ügyészségek, valamint összevonták a katonai titkosszolgálatokat, és az ott dolgozó szakemberek nagy részét eltávolították.

Vadai Ágnes az önkéntes tartalékos rendszerről szólva kifejtette: az előző kormányzati ciklusban a kereszténydemokrata Simicskó Istvánnal, a jelenlegi honvédelmi államtitkárral közösen dolgozták ki az erről szóló országgyűlési határozatot, a tartalékosi rendszert azonban a minisztérium vezetése mára „gonosz tréfa tárgyává tette”. Nem történt más, mint hogy a korábbi biztonsági őröket egyenruhába öltöztették – jelentette ki.
Arra is kitért, hogy a kormány lényegében felszámolta a honvédségi érdekképviseleteket, a szakszervezeti vezetőket pedig „megbüntették, üldözik”.

A költségvetési megszorítás miatt a Magyar Honvédség csak nagy nehézségek árán volt képes megvalósítani a feladatait – hangoztatta Vadai Ágnes, megjegyezve, az állomány tagjait köszönet illeti, amiért nehéz körülmények között is elvégezték a munkájukat, miközben a harckészültséget veszélyeztette például a tartós üzemanyaghiány, kiképzések és gyakorlatok maradtak el, futotta azonban a palotaőrség létrehozására és fegyveres koronaőrök parlamenti jelenlétére.

Eközben 1200 álláshelyet szüntetett meg a honvédelmi tárca – tette hozzá az ellenzéki politikus, azt is megemlítve, hogy januártól a korábbi katonáknak is 16 százalékos személyi jövedelemadó terheli a szolgálati járandóságát, ha nem jelentkeztek önkéntes tartalékosnak.

A DK elnökségi tagja bírálta azt is, hogy tavaly – 2000 után először – a GDP egy százalékát sem érték el a honvédelmi kiadások.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.