A szocialista Mesterházy Attila, Harangozó Gábor és Steiner Pál azt szerette volna elérni, hogy alakuljon állandó parlamenti etikai bizottság a képviselők által tanúsított rasszista, antiszemita, idegenellenes és iszlamofób magatartások szankcionálására. Ez azonban nem következik be, mivel ezt a szakaszt a fideszes Berényi László javaslatára törölték a határozatból, amely így csupán üdvözli, hogy a mentelmi jog már nem terjed ki a közösség elleni izgatásra, a nemzeti jelképek megsértésére, valamint a nemzetiszocialista és a kommunista rendszerek bűneinek nyilvános tagadására.
Az MSZP végül név szerinti szavazást kért arról a módosító javaslatról, hogy a Ház erkölcsi követelményként a legszigorúbb fellépést tartja szükségesnek az említett képviselői magatartásokkal szemben, ezt azonban a kormánypárti és a jobbikos képviselők nem támogatták. Ennek hiányában a szocialista képviselők tartózkodtak a zárószavazáskor, a határozati javaslatot pedig a Fidesz, a KDNP és az LMP támogatásával fogadta el az Országgyűlés.
Ez történt még a parlamentben:
– A kormány és a bankszövetség megállapodásának megfelelően módosította a pénzügyi szervezetek különadójának szabályait a parlament hétfőn.
– Döntöttek a „Robin Hood-adóként” ismert közteher mértékének emeléséről és a fizetésre kötelezettek körének kiterjesztéséről.
– Kevesebb lesz a második félévtől fizetendő távközlési adó maximális mértéke havonta a parlament hétfői döntésével.
– Az alaptörvényben deklarálták, hogy a január 1-je óta hatályos alkotmányhoz kapcsolódó átmeneti rendelkezések is alaptörvény-erejűek.
– Hétfőn elfogadta a Ház a járási rendszer kialakításával összefüggő első törvénycsomagot, amely tartalmazza a járási hivatalok feladatait, rögzíti a hivatalvezetők jogállásának szabályait.
– Az Országgyűlés ismét elfogadta a médiaszabályozás módosítását, amelyet a köztársasági elnök megfontolásra visszaküldött a Háznak.
– A Ház hétfőn megszüntette a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) összevonásának lehetőségét.
– A parlament az alkotmány módosításával úgy döntött, a jövőben kétharmados többség szükséges a volt államfők jogállásáról és javadalmazásáról szóló szabályok megváltoztatásához.
– A jegybanktörvényről szóló zárószavazásra hétfőn nem kerül sor. Bővebben >>>
– A parlamentben a nemzeti összetartozás napjáról is megemlékeztek.