Görögország a világ végén

A korlátozott nem törlesztői kategóriába minősítette vissza pénteken az euróövezeti tag Görögországot a Fitch Ratings.

BL
2012. 03. 09. 19:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legnagyobb európai hitelminősítő pénteken Londonban közölte, hogy Görögország hosszú futamidejű szuverén hazai és küladósságának osztályzatát az eddig is rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető „C”-ről korlátozott mértékben nem törlesztői – restricted default, „RD” – szintre süllyesztette tovább. A Fitch Ratings a leminősítés indoklásában közölte: az adósságcsere-program szuverén nem törlesztői eseménynek számít a cég által az értékvesztéssel járó adósságcsere-tranzakciókra – distressed debt exchange, DDE – érvényben tartott besorolási kritériumok alapján.

Messze a legrosszabb

A cég közölte azt is, hogy a magánbefektetőknek meghirdetett adósságcsere-tenderbe bevitt, görög jogi szabályozás hatálya alá tartozó szuverén kötvénysorozatok besorolását „C”-ről „D”-re – default, vagyis nem törlesztő szintre – rontotta. Ez az osztályzat addig marad érvényben, amíg a Görögországra mint szuverén adósra most megállapított „RD” érvényes. A Fitch az adósságcsere lebonyolítása után vissza fogja emelni a görög szuverén besorolást az „RD” szintről, az új adósságpapírokra pedig olyan osztályzatot állapít majd meg, amely megítélése szerint megfelel majd a DDE-epizódot követő görög adósprofilnak. Ezek az új görög adósosztályzatok valószínűleg a spekulatív besorolási sáv alacsony tartományában lesznek – közölte a pénteki leminősítéshez fűzött elemzésében a Fitch Ratings.

Görögországban szuverén adósságátstrukturálási „hitelesemény” történt – így döntött péntek esti londoni állásfoglalásában a tőzsdén kívüli származékos befektetési termékek forgalmazását szabályozó globális testület.
A döntés jelentőségét az adja, hogy így az elfogadott definíciók alapján aktiválódhatnak a görög államadósság magánbefektetői által a görög szuverén törlesztési leállás kockázatára kötött piaci biztosítási csereügyletek (CDS).
Az International Swaps and Derivatives Association (ISDA) azzal indokolta végzését, hogy a görög kormány az adósságátrendezés során a görög jogszabályok hatálya alá eső államkötvény-sorozatokra kollektív fellépési záradékot érvényesített, és ez szűkíti a görög államadósság összes magánszektorbeli kötvénybefektetőjének jogát arra, hogy követeléséhez hozzájusson.
A nemzetközi hitelminősítők már a kollektív fellépési záradék alkalmazásának kilátásba helyezése után gyakorlatilag kimondták Görögországra a csődhelyzetet.


Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor’s már a múlt héten „SD”-re – selective default, vagyis szelektív nem törlesztő kategóriába – sorolta át Görögországot, arra hivatkozva, hogy a görög kormány az adósságátrendezés során egyes államkötvény-sorozatokra visszamenőleges hatállyal kollektív fellépési záradékot kíván érvényesíteni. A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja, a Moody’s Investors Service – ugyanilyen indoklással – a nála lehetséges legrosszabb adóskockázati osztályzatra, „C”-re minősítette vissza minap a görög besorolást. A legutóbbi hitelminősítői lépések nyomán Görögország államadós-osztályzatai messze a legrosszabbak az egész világon.

Kihasználhatják az időt

Londoni pénzügyi elemzők pénteki értékelései szerint ráadásul az adósságátrendezés – jóllehet a görög kormány pénteki bejelentése szerint a magánbefektetők 85,8 százaléka jelezte részvételi hajlandóságát az előző esti határidőig – szinte biztosan nem fogja az EU/IMF-segélyprogramban meghatározott szintre csökkenteni a görög adósságrátát. A Commerzbank közgazdászai befektetőknek összeállított, pénteken Londonban ismertetett helyzetértékelésükben közölték: az elmúlt két év tapasztalatai alapján kétlik, hogy az adósságátrendezés által nyert időt Görögország ki tudja használni a talpra állást akadályozó két fő probléma megoldására, vagyis „a túlméretezett, hatékonyság nélkül működő és részben korrupt” közszféra teljes körű reformjára, valamint a görög gazdaság versenyképességének helyreállítására.

A cég elemzői szerint még az is bizonytalan, hogy a heves ellenállás közepette a kormány egyáltalán be tudja-e vezetni ezeket a reformokat, emellett „teljesen nyitott kérdés” az is, hogy az áprilisi választások után meglesz-e a megígért reformokhoz szükséges politikai többség. A Commerzbank szakelemzői mindezek alapján „meglehetősen valószínűtlennek” nevezték, hogy Görögország a 2020-as határidőig az IMF által követelt 120 százalék körüli szintre tudja csökkenteni GDP-arányos államadósság-rátáját.

A cég szerint az IMF „nagyon derűlátó” növekedési és hiányfeltételezésekre építette görög adósságfenntarthatósági elemzését. Ha ugyanis a görög gazdaság évente átlagosan csak 0,4 százalékkal növekszik a 2012–2020 közötti időszakban a hivatalosan feltételezett 0,9 százalék helyett, akkor a görög államadósság-ráta még 2020-ban is a GDP-érték 127 százaléka lesz. Ha pedig a kamatkötelezettségek teljesítése előtt számolt elsődleges államháztartási többletek átlaga 1,7 százalék lesz a tervezett 2,2 százalék helyett, akkor 2020-ban a görög államadósság-ráta 129 százalék lesz a Commerzbank elemzőinek pénteken ismertetett számítási modellje szerint. A ház szerint ebben az esetben az IMF valószínűleg újabb adósságátrendezést követelne a további pénzügyi segítség fejében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.