Az IMF nem javasolja a gyors hiánycsökkentést

Christine Lagarde szerint a meredek csökkentések hajlamosak lassítani a gazdaságot, különösen ha egy ország már így is szenved a gyenge növekedés miatt.

BL
2012. 05. 08. 7:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Christine Lagarde egy, a zürichi egyetemen hétfőn tartott konferencián beszédében szkeptikusan nyilatkozott annak hasznosságáról, hogy az országok mindenáron betartsák a költségvetési hiánycélt. Rámutatott, hogy a meredek csökkentések hajlamosak lassítani a gazdaságot, különösen ha egy ország már így is szenved a gyenge növekedés miatt.

A valutaalap vezérigazgatója úgy látja, hogy hamis az a vita, amely a megszorítások és a gazdasági növekedés közötti választásról folyik. Álláspontja szerint nem zárja ki egyik a másikat, azaz szükség van a nagyobb gazdasági növekedésre, de a gazdasági megszorító intézkedésekre is. Lehetséges olyan stratégiát felállítani, amely jó a stabilitásra és a növekedésre nézve is – mondta, hozzátéve, hogy a legfontosabb a helyzetnek megfelelő ritmus megtalálása, s ez minden ország esetében más és más.

Lagarde mindazonáltal elismerte, hogy a piaci nyomás alá került egyes országoknak nincs más választása, mint a gyors cselekvés. Mindamellett általában véve a kiigazításnak fokozatosnak és kitartónak kell lennie, a fiskális kiigazítást helyesen kell kalibrálni, hogy ne okozzon nagy károkat a növekedésnek – mondta.

Az IMF vezetője nem utalt semmilyen konkrét országra. Beszéde azonban egy nappal azután hangzott el, hogy Franciaország és Görögország választópolgárai szavazataikkal megbüntették a szociális kiadások megkurtításával és egyéb megszorító intézkedésekkel összefonódott kormányaikat. Több európai ország, mint például Görögország, a részben az IMF által finanszírozott nemzetközi mentőcsomag részeként konkrét hiánycélról állapodott meg.

Mint arról beszámoltunk, Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi alelnöke a hét végén arról beszélt, hogy az Európai Uniónak európai beruházási paktumra van szüksége a növekedés ösztönzésére. Hangsúlyozta azt is, hogy az uniós költségvetési szabályok nincsenek kőbe vésve, és a bizottság jelentős teret enged a mérlegelésnek.

Franco Frattini volt uniós biztos pedig hétfői budapesti előadásában arról beszélt, hogy az európai demokráciák problémája nem az, hogy megmentsék-e, hanem hogy hogyan mentsék meg Európát; az államháztartási hiány vagy a közkiadások csökkentésével. A gazdaság motorjának beindításához növelni kell a termelést és támogatni a kis- és közepes vállalkozásokat – ez növeli a foglalkoztatást –, emellett nagy hangsúlyt kell fektetni a kutatás-fejlesztésre és az innovációra, valamint a hitelezés beindítására – vélekedett Frattini.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.