Londonnak tetszett a halasztás

Potenciálisan kedvező fejlemény a jegybanktörvény módosításáról szóló parlamenti szavazás elhalasztása. Az IMF–EU-tárgyalások júliusban kezdődhetnek.

KG
2012. 06. 06. 15:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays Capital felzárkózó térségi közgazdászai befektetők számára összeállított áttekintésükben úgy fogalmaztak, hogy a jegybanktörvényi módosítások elfogadása eredeti változatukban „katasztrofális” lett volna, mivel ezzel sem az euróövezeti jegybank (EKB), sem a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nem elégedett volna meg, és így az IMF–EU-tárgyalások sem kezdődhettek volna el.

„Nyilván a folyamatban lévő konzultációk eredményessége miatt kérte Varga Mihály azt, hogy hétfőn ne kerüljön sor a jegybanktörvény módosítására a parlamentben” – mondta hétfőn Szijjártó Péter. A parlamenti szavazást végül elhalasztotta az Országgyűlés. Bővebben >>>






A Ház szerint úgy tűnik, hogy békülékenyebb hozzáállást eredményezett Varga Mihály kinevezése az IMF–EU-tárgyalások vezetőjévé. A Barclays Capital londoni elemzői úgy ítélik meg, hogy a legutóbbi fejlemények nyomán „lehetségessé vált az áttörés” az IMF–EU-tárgyalások ügyében.

Júliusban kezdődhetnek a tárgyalások

A tárgyalásokkal kapcsolatban más nagy londoni házak is derűlátó véleményeket hangoztattak legutóbbi elemzéseikben. A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének szakértői azt valószínűsítették, hogy a hivatalos tárgyalások a valutaalappal és az EU-val júliusban, az uniós gazdasági és pénzügyminisztereinek tanácsa (Ecofin) június 22-én esedékes ülése után kezdődhetnek. Ez ugyan későbbi dátum lenne az eddig vártnál, de még így is lehetséges lenne a tárgyalások nyári befejezése – vélekedtek a ház londoni elemzői.

A bankcsoport szerint Orbán Viktor miniszterelnöknek „nem sok haszna származna” abból, ha „túl sokáig várna” az IMF–EU-megállapodással, mivel ez potenciálisan jelentős pénzügyi instabilitás veszélyének tenné ki a magyar gazdaságot. A ház kiemelte, hogy gyors IMF–EU-megállapodás esetén a kormány támogatottsága is növekedhet, tekintettel a forintárfolyam várható stabilizálódására és a hitelköltségek csökkenésére. Mindemellett az IMF–EU-program révén már jó előre biztosítani lehetne a jövő évi devizafinanszírozási igényeket, ami bővítené a kormány gazdaságpolitikai mozgásterét a 2014-es választások közeledtével.

Mekkora lehet az elővigyázatossági hitelcsomag?

A Bank of America Merrill Lynch-féle alapeseti forgatókönyvében egy 18 hónapra szóló, 8 milliárd eurós elővigyázatossági hitelcsomag szerepel. A Ház szerint normál piaci körülmények esetén a magyar kormány valószínűleg nem kívánna lehívni a keretből, de a kibontakozó euróövezeti válság potenciális súlyossága miatt mégis lehetséges, hogy Magyarországnak fel kell majd használnia a csomag egy részét.

Más nagy londoni házak ennél majdnem kétszer nagyobb értékű IMF–EU-csomagot valószínűsítenek, ugyanakkor szintén azzal számolnak, hogy Magyarország használni fogja az IMF–EU-keretet, ha az jóval olcsóbb finanszírozást nyújt a piacinál.

A JP Morgan elemzői a harmadik negyedévre jósolták a megállapodást egy 15 milliárd eurós, két évre szóló készenléti csomagról. A Ház londoni közgazdászai múlt heti újabb elemzésükben – időközben tett budapesti tájékozódó látogatásukról beszámolva – közölték: értesüléseik szerint a magyar kormány a készenléti IMF–EU-megállapodás után is azt tervezi, hogy a piacról oldja meg a finanszírozást, abban az esetben, ha a devizaadósság hozama 6 százalék alá kerül.

Olcsóbb lehetne a finanszírozás

Az IMF–EU-finanszírozás ennél olcsóbb – 4–4,5 százalék –, a magyar kormányilletékesek megítélése szerint azonban „a politikai ára” lenne magas annak, ha az ország nemzetközi szervezetek finanszírozására támaszkodna – írták budapesti tárgyalásaikról a JP Morgan elemzői.

A cég londoni szakértőinek saját véleménye szerint azonban, ha a devizaadósság hozama az IMF–EU-megállapodás ellenére is 6 százalék felett maradna a külső tényezők miatt, akkor a magyar kormány valószínűleg lehívna az IMF–EU-keretből, és csak „nagyon korlátozott” devizakötvény-kibocsátást hajtana végre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.