NyílNyíl

Szlovén siker hébe-hóban

Dévényi Zoltán
1999. 11. 18. 23:00

Szerdán este befejeződtek a 2000-es Európa-bajnokság selejtezői, eldőlt, hogy melyik tizenhat válogatott szerepel jövőre a Hollandiában és Belgiumban sorra kerülő eseményen. A pótselejtező kínálta lehetőséget Anglia, Törökország, Dánia és Szlovénia használta ki, utóbbi először indulhat a kontinenstalálkozón.A négy találkozó közül mind a helyszínen, mind pedig Európa-szerte a legnagyobb érdeklődés a brit futballütközet második felvonását kísérte, Anglia és Skócia ezúttal a londoni Wembleyben mérte össze erejét. A futballszentély átmenetileg ezzel a mérkőzéssel búcsúzott a szurkolóktól, hiszen az elkövetkezőkben szinte teljesen átépítik. A kétgólos, Glasgow-ban megszerzett angol előny már determinálta a mérkőzés kimenetelét: az angolok rendkívül körültekintően védekeztek, míg a skótok újfent látványos, ám a gólveszélyt nélkülöző játékukat játszották. A koreográfia a 39. percben módosult, Hutchison fejesgólja elérhető közelségbe hozta a skótok egyenlítését. Közel egy óra izgalmas, férfias küzdelem követte a skót gólt, ám az eredmény nem változott, így Kevin Keegan csapata ha csak a kiskapun is, de ”besurrant” Európa tizenhat legjobb válogatottja közé. Kijevben a hideg és a sűrű hóesés sem riasztotta el a Republikanszki stadionba kilátogató közel hetvenezer embert attól, hogy szerda esti programként futballt válasszon. Elsőként azonban honfitársaik, az ukrán főváros legnagyobb stadionjának munkatársai rontották el szórakozásukat, amikor a huszonkét játékost fehér labdával küldték a hófedte pályára. A gigantikus stadion legfelső karéján helyet foglalók ennek ellenére mérkőzést láttak, bár erre csak a futballisták és a játékvezető mozgásából következtettek. A hazaiak szempontjából azonban volt ennél nagyobb baj is, a második félidő közepén, Rebrov tizenegyesgólja után kilenc perccel a szlovének egyenlíteni tudtak. Ez pedig azt jelentette, hogy az ország történetében először Szlovénia kijutott az Európa-bajnokságra. Érdemes megemlíteni, hogy a Kijevben pályára lépett zöld-fehér mezesek közül nyolcan is ott voltak tavaly augusztusban Zalaegerszegen, amikor a magyar tizenegy 2-1-re legyőzte Szrecko Katanec válogatottját. Dánia újabb fölényes győzelemmel lépett túl az izraeli válogatotton, a mérkőzés komolyságát jelzi, hogy a 19. percben már kétgólos előnyt kiharcolt dánok még azt is megengedhették maguknak, hogy a 118. válogatottságát ünneplő Peter Schmeichel átengedje helyét állandó dublőrének, Thomas Sörensennek. Kevés hazai gól nélküli döntetlennek örültek úgy, mint a törökök szerda este az írek elleninek. A bursai találkozón a félholdas válogatott végig kézben tartotta a mérkőzést, az írek nem tudták bevenni a két portás, Rüstü és Engin által őrzött hazai kaput. A titok nyitja: Musztafa Denizli kapitány a 38. percben kapust cserélt. Egy órával később pedig inget, miután játékosai kiengedték a pezsgőfürdőből. A törököknek volt okuk az örömre, hiszen labdarúgóik ismét kiharcolták az Eb-részvétel jogát. Eredmények: Anglia–Skócia 0-1 (0-1), gólszerző: Hutchison (39.), továbbjutott: Anglia, 2-1-es összesítéssel. Ukrajna–Szlovénia 1-1 (0-0), g.: Rebrov (11-esből 69.), illetve Pavlin (79.), tj.: Szlovénia, 3-2-es összesítéssel. Törökország–Írország 0-0, tj.: Törökország, 1-1-es összesítéssel, idegenben lőtt góllal. Dánia–Izrael 3-0 (2-0), g.: Sand (3.), Nielsen (14.), Tomasson (64.), tj.: Dánia, 8-0-s összesítéssel. Barátságos találkozón: Spanyolország–Argentína 0-2.