NyílNyíl

Ünnep Firenzében

Dévényi Zoltán
1999. 11. 24. 23:00

A címvédő Manchester United firenzei vereségével kezdődött a Bajnokok Ligája második szakaszának első fordulója, melynek nyitányán nyolc csapat lépett pályára.A berlini Olympia stadionból felemás érzésekkel távozott a 65 ezer néző. A Hertha-hívek az 1-1-es eredménnyel maximálisan elégedettek voltak, a kilencven perc primer „élményéről” azonban szívesen lemondtak volna. A német fővárost beborító, különösen a stadion környékén sűrűsödő ködtakaró ugyanis, csakúgy mint az UEFA helyszíni delegáltja, nem volt tekintettel a nézőkre, az MTV közvetítését gúvadt szemekkel figyelő honfitársainkra, a zsúfolt kupaprogram miatt a mérkőzést le kellett játszani. Az első negyedóra végén egy szögletet követően elaludt a hazai védelem, Luis Enrique közelről fejelt Király hálójába. A gól nem törte le Herthát, a 33. percben Wosz és Michalke összjátéka után utóbbi lőtt Hesp kapujába. A negyedórás pihenőt követően narancsszínű labdával vonultak ki a csapatok a második félidőre, de az időjárás „eszén” nem lehetett túljárni, a sűrűsödő köd miatt szabad szemmel követhetetlen volt a játék.– A szünetben kikapcsoltuk a pálya fűtését, mert abban reménykedtünk, hogy ha nem párolog el a víz a fűről, akkor többet lehet majd látni – mondta Dieter Hoe-ness, a Hertha menedzsere. – A játékvezetővel közölték, hogy mindenképpen végig kell játszani a kilencven percet, mert nincs szabad időpont az európai versenynaptárban, amikor pótolni lehetne az összecsapást. Előzetesen nagyon tartottak a prágai téltől a portugál FC Porto játékosai, de a cseh fővárosban ragyogóan előkészített, a körülményekhez képest ideális játéktér várta a csapatokat. A Sparta nem tudta megismételni korábbi BL-produktumát, a luzitánok sokkal szervezettebben, ötletesebben, no és nem utolsósorban veszélyesebben futballoztak. Különösen a brazil tandem, Deco és a mérkőzés előtt a sorozat góllövőlistáját Rivaldóval holtversenyben öt találattal vezető Jar-del riogatta gyakran Postulka kapust. A hazai kapu bevétele azonban először a csereként pályára küldött Drulovicsnak sikerült, majd Gabriel kapitális hibája után Jardel is mattolta a prágai hálóőrt. A B csoport nyitányán nem kis feladat várt a Fiorentinára, hiszen az olasz bajnokságban egyelőre csalódást okozó lilákhoz a BL címvédője, a Manchester United látogatott. Az Artemio Franchiról elnevezett létesítménybe telt házat, 41 ezer nézőt vonzó Vörös Ördögök agilisabban kezdték a mérkőzést, a skótok elleni első Eb-pótselejtező hőse, Scholes már a nyolcadik percben tesztelte Toldo kapus éberségét. Az erőteljes angol offenzíva a 25. percben megbosszulta magát, a csapatkapitány Keane hibáját kihasználva Batis-tuta bombázott Bosnich kapujába. A vezetés megnyugtatta a toszkán együttest, amely Ruí Costa irányításával egyre több zavart okozott a sokszor körülményes, bizonytalan manchesteri védelemben. A lila-fehér hívek ereiben a 42. percben hűlt meg a vér, amikor a Toldóról kipattanó labda a cseh védő, Repka térdéről a kapufára pattant. Szünet után ismét egy ordító védelmi hibából növelte előnyét a Fiorentina. Ezúttal Berg alakított „ifi kettőben” szereplő védőt, akinek oldalvonal melletti bénázását Batistuta unta meg. Az argentin az elcsent labdával kapura tört, majd a legjobb ütemben gurított viszsza honfitársa, a Chiesa és Mijatovics sérülése miatt csapatba került Balbo elé, aki nem hibázott. A veterán, korábban az Udinesében és az AS Romában is futballozó támadónak ez már a negyedik gólja volt az idei sorozatban. A kétgólos hátrány Sir Alex Fergusont is tettekre ösztönözte, a 63. percben hármas cserére szánta el magát a skót szakvezető. A májusi BL-finálé hősei, Solsk-jaer és Sheringham sem tudták azonban ezen az estén mattolni a remekül védő Toldót. A mérkőzés utolsó negyedóráját csontzene kísérte, a sárga lapok közül az egyik azt jelentette, hogy a Fiorentina gólzsákja, Batistuta nem játszhat a második fordulóban. Argentinokat ünnepeltek Valenciában is, ahol a dél-amerikai országból származó szakvezető, Héctor Cúper csapata 3-0-ra legyőzte a francia bajnok Bordeaux-t. A húszcsapatos spanyol bajnokságban jelenleg a tizennegyedik helyen szégyenkező Valencia egy órán keresztül fárasztotta a szintén nem története legfényesebb időszakát élő vendégcsapatot, majd nyolc perc alatt padlóra küldte. A 60. percben egy távoli lövésből Farinós volt eredményes, majd a Tetű és a Kobra becenévnek örvendő (?) Claudio López–Ilie kettős koprodukciójában utóbbinak jutott a gólszerzés öröme. A szombaton még a Barcelonát örületbe kergető argentin válogatott, López ezúttal is jól futballozott, ám ezúttal nem sikerült bevennie az ellenfél kapuját. Megadatott azonban ez honfitársának, a középpályás Kily Gonzá-leznek, aki a 89. percben ritkán látható óriási bombát zúdított Ramé kapujába. A háromgólos diadallal az első forduló után a spanyol klub vezeti a csoportot, a Valencia jövő héten Manchesterben folytathatja a pontgyűjtést. A Bajnokok Ligája keddi eredményei, A csoport: Hertha BSC–FC Barcelona 1-1, Berlin, 60 530 néző, gólszerzők: Michalke (33.), illetve Luis Enrique (14.). Sparta Praha–FC Porto 0-2, Prága, 14 625 néző, g.: Drulovics (77.), Jardel (84.). B csoport: Fiorentina–Manchester United 2-0, Firenze, 40 ezer néző, g.: Batis-tuta (25.), Balbo (52.). Valencia– Girondins Bordeaux, 3-0, Valencia, 25 000 néző, g.: Farinós (60.), A. Ilie (66.), Kily González (88.). UEFA-kupa, 3. forduló: VfL Wolfsburg–Atlético Madrid 2-3, Bologna–Galatasaray 1-1, Udinese–Bayer Leverkusen 0-1, AEK Athén–AS Monaco 2-2. Az UEFA-kupa mai programja: AC Parma–Sturm Graz, Slavia Praha–Steaua Bucuresti, Szpartak Moszkva–Leeds United, RC Lens–Kaiserslautern, Olympique Ly-on–Werder Bremen, Olympiakosz– Juventus, Ajax Amsterdam–RCD Mallorca, Deportivo La Coruna–Pa-nathinaikosz, Arsenal–Nantes, AS Roma–Newcastle United, Rangers FC–Dortmund, Celta Vigo– Benfica.